składanie mebli

Składanie mebli – jakie krzesła i stół do jadalni?

Centralne miejsce jadalni stanowi stół z krzesłami. To tu toczy się życie rodzinne oraz tu przyjmujemy gości. Warto zadbać zatem o odpowiedni dobór mebli. Na co zwrócić uwagę kupując stół i krzesła do tego pomieszczenia? Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje i praktyczne porady, którymi warto kierować się przy wyborze stołu i krzeseł.

Składanie mebli – jaki materiał wybrać?

Decydując się na zakup stołu, jedną z najważniejszych kwestii jest trwałość mebla. Solidność wiąże się zwykle z wyższą ceną. Na rynku znajdziemy stoły do jadalni drewniane, kamienne, szklane, laminowane oraz wykonane z tworzyw sztucznych.

Blat laminowany jest jednym z najpopularniejszych obecnie na rynku. Niekiedy do złudzenia przypomina drewno i cechuje go odporność na wysokie temperatury i zabrudzenia. Jest również lekki i z tego powodu stół z blatem laminowanym można przestawiać bez problemu. Jest też tańszy niż blat drewniany lub szklany.

Blat szklany jest wykonany najczęściej ze szkła hartowanego. Jest dostępny w wersji matowej lub przezroczystej. Ze względu na nowoczesną formę, najlepiej prezentuje się w modernistycznych wnętrzach. Wymaga regularnego wycierania, ponieważ widać na nim zacieki i najdrobniejsze zabrudzenia. Blat ze szkła jest zimny, jeśli zamierzamy więc przy nim również pracować, warto wziąć pod uwagę ten fakt. Jeśli pracujesz w domu i szukasz wygodnych mebli do pracy, zachęcamy również do zapoznania się z naszymi artykułami dotyczącymi biurek oraz foteli gamingowych.

Blat drewniany – ze względu na to, że styl skandynawski nadal cieszy się ogromną popularnością, szczególnie chętnie wybierany jest stół do jadalni drewniany. Nie tylko ociepla wnętrze, ale również jest przyjemny w dotyku. Gwarantuje niezawodność na wiele lat oraz ponadczasowy wygląd, który nigdy nie wychodzi z mody. Warto jednak zwrócić uwagę na rodzaj drewna, co zagwarantuje odpowiednią trwałość. Najbardziej trwały jest blat dębowy, jesionowy i bukowy. Jedynym minusem tego rodzaju blatu jest konieczność stosowania odpowiedniej pielęgnacji.

Blat kamiennyblat kamienny jest dobrym rozwiązaniem, jeśli zamierzamy wykorzystywać stół także jako blat roboczy. Jest bardzo trwały, odporny na wilgoć i zarysowania. Jeśli wybierzemy model z gładką powierzchnią, będzie również bezproblemowy w utrzymaniu czystości. Należy jednak pamiętać, że stół do jadalni z blatem kamiennym jest bardzo ciężki oraz drogi. Nie jest także najlepszym rozwiązaniem do niewielkich pomieszczeń, najlepiej prezentuje się w przestronnych salonach.

Stół do jadalni – jaki kształt stołu?

Jedną z istotnych cech nowego stołu są bez wątpienia walory estetyczne. Stół i krzesła powinniśmy dopasować stylistycznie do pozostałych mebli znajdujących się we wnętrzu.

Najbardziej uniwersalnym wyborem, który odnajduje się w większości pomieszczeń, jest stół prostokątny. Prezentuje się okazale zarówno w oddzielnych jadalniach, jak również w salonach łączonych z aneksem kuchennym. Zdecydowanie przewyższa stoły okrągłe do jadalni pod względem komfortu. Daje również duże możliwości aranżacyjne. Można ustawić go pod ścianą, jak również w centralnej części pokoju. Świetnie też sprawdza się jako miejsce do pracy i może zastępować blat, jeśli salon jest łączony z kuchnią i nie ma miejsca na wyspę kuchenną.

Okrągły stół do jadalni nadaje wnętrzu lekkości i optycznie go powiększa. Wszystkie osoby siedzące przy stole okrągłym widzą siebie nawzajem i mają tyle samo miejsca. Zalety stołu okrągłego docenią również rodziny z dziećmi. Brak ostrych krawędzi zapewnia najmłodszym bezpieczeństwo. Niestety stół okrągły prezentuje się najlepiej ustawiony wyłącznie na środku pomieszczenia. Jeśli nie mamy możliwości takiej aranżacji, lepszym wyborem będzie prostokątny stół do jadalni.

Stół do jadalni – jaki rozmiar stołu wybrać do jadalni?

Choć stół powinien cieszyć oko, ważna jest również jego funkcjonalność. Dobranie odpowiedniego mebla do proporcji pomieszczenia sprawi, że poruszanie się w pokoju nie będzie utrudnione, a siedzenie przy stole podczas codziennych obiadów lub większych uroczystości będzie komfortowe dla wszystkich biesiadników.

Przed wybraniem stołu należy dokładnie wymierzyć pomieszczenie, ustalić liczbę osób korzystającą ze stołu na co dzień oraz zwrócić uwagę na częstotliwość przyjmowania gości. Pomiędzy stołem a innymi przedmiotami lub ścianą powinien być zachowany minimalny odstęp 70 centymetrów, który umożliwi siedzenie, wstawanie oraz serwowanie potraw. Ilość miejsca jaką należy zapewnić dla krzesła to około 60 centymetrów. Przestrzeń na blacie dla jednej osoby, która umożliwia swobodę ruchów w trakcie posiłków to 40 centymetrów. Standardowa wysokość stołu wynosi 74 cm. Stół jadalniany powinien być na tyle szeroki, aby na blacie pozostała przestrzeń 10 -20 cm na postawienie potraw pomiędzy osobami siedzącymi naprzeciwko siebie.

Znając już podstawowe zasady, przedstawiamy optymalne wymiary stołu do jadalni. Okrągły stół do jadalni dla 4 osób powinien mieć średnicę 90 cm, w przypadku 6 osób średnica optymalnego stołu wynosi 110 cm. Prostokątny stół dla 4 osób powinien mieć długość 120 -140 cm. W przypadku sześcio- lub ośmioosobowej rodziny, należy zwracać uwagę na stoły o długości 160 -180 cm. Jeśli mamy liczną rodzinę i często urządzamy imprezy, warto wybierać modele o długości 200 cm lub zdecydować się na rozkładany stół do jadalni z dostawką.

Składanie mebli – rozkładany stół do jadalni

Jeśli jesteśmy właścicielami niewielkiego mieszkania, ale chętnie zapraszamy gości, warto wybrać rozkładany stół do jadalni. Na co dzień nie zajmuje wiele miejsca, zmieści się zarówno w salonie, jak i w kuchni. W przypadku organizowania spotkania towarzyskiego można go rozłożyć i wydłużyć z pomocą specjalnej dostawki, ukrytej zwykle pod blatem. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy podjąć większą liczbę gości i zapewnić im komfortowe warunki.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Jak dopasować stół i krzesła do stylu wnętrza?

W przypadku pomieszczeń w stylu klasycznym, najlepszym wyborem będzie stół do jadalni drewniany z krzesłami tapicerowanymi. Bielone lub białe meble pasują do wnętrz prowansalskich, angielskich oraz w stylu shabby shic. Nowoczesne pomieszczenia oraz te z zachowaną stylistyką loft uzupełnią stół ze szklanym blatem i metalowymi nogami oraz przezroczyste krzesła. Wnętrza w stylu glamour ozdobią pikowane krzesła z posrebrzaną ramą oraz stoły ze zdobionymi nogami.

Składanie mebli – jakie krzesła wybrać?

Jeśli wybraliśmy dość prostą formę stołu, mamy duże pole do aranżacyjnego popisu w przypadku wyboru krzeseł. Najważniejszą funkcją krzesła jest jego wygoda, jednak odpowiednio dobrany model może nadać niepowtarzalny charakter całemu wnętrzu i być jego niekwestionowaną ozdobą. Do tej pory większość osób kupując stół do jadalni, wybierała krzesła z tej samej kolekcji, aby stworzyć spójną całość. Takie rozwiązanie sprawia, że meble świetnie komponują się ze sobą, jednak czasami wyglądają dość nudno i mdło. Jeśli lubimy bardziej odważne rozwiązania, możemy zestawić klasyczny stół z krzesłami w zupełnie innym stylu.
Co więcej możemy łączyć ze sobą różne rodzaje oraz kolory krzeseł jednocześnie. Jest to obecnie bardzo popularny trend aranżacyjny.

O czym pamiętać przy wyborze krzeseł do jadalni?

Wybierając krzesła do jadalni należy wybierać modele, których siedzisko znajduje się na wysokości 45-49 cm od podłogi. Siedzisko powinno również znajdować się około 30 cm poniżej blatu stołu. Zapewnia to swobodne poruszanie nogami. Jeśli posiadamy stół do jadalni o długości 120 cm, obok siebie powinny siedzieć maksymalnie dwie osoby, ponieważ minimalna przestrzeń dla osoby siedzącej na krześle, to 60 cm.

Warto również decydować się na modele z wygodnym oparciem. Według projektantów wnętrz oparcie nie powinno wystawać jednak więcej niż 20 cm ponad blat stołu, ponieważ przytłacza to wnętrze. Choć krzesła z podłokietnikami prezentują się niezwykle efektownie, nie są najlepszym rozwiązaniem. Często wysokość podłokietników sprawia, ze nie da się ich całkowicie wsunąć i zabierają bardzo dużo przestrzeni wokół stołu. Warto zatem zawsze zwracać uwagę na ich długość, ponieważ znajdziemy na rynku modele, które posiadają wygodne podłokietniki i jednocześnie są na tyle krótkie, że umożliwiają wygodne siedzenie przy stole i nie zabierają miejsca.

Krzesło do jadalni – materiał wykonania

Materiał wykonania decyduje o wygodzie, trwałości oraz o wrażeniach estetycznych. W przypadku jadalni łączonej z salonem lub kuchnią, należy zadbać o spójność  aranżacyjną i dopasować kolor oraz tworzywo wykonania do reszty mebli. Krzesła są najczęściej wykonane z drewna lub tworzywa sztucznego, mogą posiadać metalowe elementy lub być pokryte tkaniną, skórą ekologiczną lub naturalną. Warto wybierać krzesła wykonane z materiałów plamo- i wodoodpornych, które nie wymagają specjalnej pielęgnacji z naszej strony. Zdecydowanie najbardziej wymagające są krzesła pikowane, ponieważ w ich rowkach gromadzą się trudne do usunięcia okruszki.

Składanie mebli – jaki zestaw wybrać do jadalni?

Poniżej prezentujemy popularne zestawy stołów z krzesłami znanej na całym świecie sieci IKEA. Wybraliśmy modele z wielu półek cenowych z blatami i krzesłami wykonanymi w odmiennych stylach i przy wykorzystaniu różnych surowców.

Stół z 4 krzesłami Ingatorp

Jest to zestaw białych mebli, zaprojektowany przez Ebbę Strandmark i Carinę Bengs. Swoim wyglądem nawiązuje do wnętrz w stylu prowansalskim i angielskim. Okrągły stół na jednej nodze dodaje lekkości konstrukcji, a krzesła z podłokietnikami i jasnym siedziskiem sprawiają, że zestaw prezentuje się elegancko. Stół bez rozsuwania pomieści według producenta do 4 osób, zaś po dodaniu dodatkowego blatu zyskujemy przestrzeń dla 6 osób. Średnica stołu wynosi 110cm, jest to zatem świetna opcja do niewielkich mieszkań. Po rozsunięciu stołu maksymalna długość to 155 cm. Blat stołu wykonano z płyty wiórowej i tworzywa ABS, a nogę z litej brzozy. Całość pokryto farbą akrylową. Rama krzeseł, podobnie jak noga, została wykonana z litej brzozy, zaś oparcie z płyty wiórowej. Siedzisko wypełniono zimną pianką o wysokiej sprężystości i obito materiałem z poliestru. Cena zestawu to 2595 złotych.

Stół z 4 krzesłami Torsby/Tobias

Model Torby/Tobias to propozycja projektanta Carla Öjerstama do nowoczesnych mieszkań. Blat stołu wykonano ze szkła hartowanego, który jest łatwy w czyszczeniu, ale wymaga regularnej pielęgnacji. Wyprofilowane, przezroczyste krzesła z poliwęglanu zapewniają komfort siedzenia. Rama nóg i podstawa stołu są wykonane ze stali. Podstawa ramy krzeseł została uzupełniona o podkładki wykonane z gumy syntetycznej, które chronią przed porysowaniem podłogi. Blat ma długość 135 cm, zapewniając komfort siedzenia 4 osobom. Cena zestawu Torsby/Tobias to 1495 złotych.

Stół z 6 krzesłami Skogsta/Norraryd

Zestaw Skogsta/Norraryd to ponadczasowy projekt Nika Karlssona i Marcusa Arvonena, który zapewnia miejsce przy stole aż dla 8 osób. Długość stołu wynosi 235 cm, dlatego jest to rozwiązanie do przestronnych jadalni oraz mieszkań. Blat stoły został wykonany z litego drewna akacjowego i swoim wyglądem nawiązuje do deski. Jego ciepła barwa oraz struktura słojów sprawiają, że mebel ożywia wnętrze i jest przeciwwagą do czarnych, dość surowych krzeseł oraz nóg stołu. Aby blat cieszył oko i zachował swoje właściwości, należy pielęgnować go olejem do konserwacji drewna. Bukowe krzesła pokryte bejcą i lakierem akrylowym zapewniają wieloletnie użytkowanie, a ich wyprofilowane oparcie wygodę siedzenia. Cena zestawu to 3393 złote.

Zestaw z 4 krzesłami Lerhamn

Zestaw Lerhamn projektu Nika Karlssona to klasyczna propozycja, która odnajdzie się niemal w każdym wnętrzu. Niewielkie rozmiary sprawiają, że zestaw jest ciekawym rozwiązaniem do niewielkich salonów oraz kuchni. Długość stołu wynosi 118 cm i zapewnia miejsce dla czterech osób. Stół wykonano z litej sosny i pokryto bezbarwnym lakierem akrylowym, dzięki czemu łatwo utrzymać go w czystości. Krzesła z litej sosny posiadają wygodne siedzisko wypełnione pianką poliuretanową i zostały pokryte materiałem wykonanym z bawełny i poliestru, który można prać w pralce. Cena zestawu to 895 złotych

Kierując się powyższymi wskazówkami i zaleceniami projektantów wnętrz, z pewnością uda się nam kupić idealny stół do jadalni z krzesłami, przy którym spędzimy wiele niezapomnianych chwil. Przypominamy, że jedną z oferowanych przez nas usług jest składanie mebli. Lublin, Bydgoszcz, Katowice, Kraków, Warszawa, Gdynia, Gdańsk, Sopot, Wrocław i okolice tych miast to miejsca, w których świadczymy nasze usługi. Już dziś umów wizytę fachowca usterka.pl.

Składanie mebli – sklep meblowy Lublin

Z racji tego, że jednym z miast, w którym wykonujemy składanie mebli, jest Lublin, prezentujemy poniżej listę sklepów meblowych w Lublinie, które cieszą się wysoką oceną konsumentów i w których bez trudu możemy kupić wymarzony zestaw do jadalni.

Ikea Lublin, ul. Aleja Spółdzielczości Pracy 86, 20-147 Lublin;

Sklep meblowy Abra, ul. Łęczyńska 43, 20-313 Lublin;

Meble Wersal, ul. Diamentowa 17. 20-471 Lublin;

Salon Agata Meble, ul. Jana Pawła II 55,  20-535 Lublin;

Salon meblowy Ramed, ul. Rzemieślnicza 4, 20-001 Lublin;

Salon meblowy Arkadia, ul. Diamentowa 2, 20-447 Lublin;

Salon meblowy Bodzio, ul. Aleja Spółdzielczości Pracy 28, 20-147 Lublin;

Meble drewniane Hebo, ul. Mariana Smoluchowskiego 1, 20-474 Lublin;

Olaf – sklep meblowy, ul. Łęczyńska 43, 20-313 Lublin;

Salon meblowy Kler Lublin, ul. Diamentowa 2, 20-447 Lublin;

Vox, salon mebli, ul. Fabryczna 2, 20-301 Lublin;

Salon meble Black Red White, ul. Aleja Spółdzielczości Pracy 88, 20-147 Lublin.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Składanie mebli, Złota rączka