Skrzypiące drzwi to prawdziwa zmora domowników. Nie dość, że wydawany przez nie dźwięk jest często nie do wytrzymania, to dodatkowo skutecznie utrudnia skupianie się lub spanie w mieszkaniu. Niewiele z nas jednak wie, że problem można usunąć nakładając olej silikonowy lub wazelinę techniczną na zawiasy. Naprawa nie wymaga dużego doświadczenia, a odpowiednie preparaty kupimy w każdym popularnym sklepie budowlanym. Co jest przyczyną skrzypiących drzwi? Co zrobić, aby w przyszłości nie narażać się na podobną awarię? Kiedy oddać sprawę w ręce fachowców?
Spis treści
Jeśli poszukujesz złotej rączki, który pomoże w naprawie skrzypiących zawiasów lub przeprowadzi gruntowną modernizację drzwi w mieszkaniu, z pewnością zainteresuje Cię Złota Rączka z usterka.pl. Wypełnij specjalny internetowy formularz i umów wizytę już dzisiaj!
Skrzypiące drzwi – przyczyny
Na początku warto zaznaczyć, że skrzypienie drzwi w znacznej większości przypadków pochodzi od zawiasów. Podczas ich montażu zawiasy są smarowane, ale z czasem substancja smarująca traci swoje właściwości. Oprócz tego, w czasie użytkowania do zawiasów trafiają drobinki kurzu i innych zanieczyszczeń, które w połączeniu z wilgocią prowadzą do nieodwracalnych zniszczeń drzwi. Zanieczyszczone zawiasy gorzej znoszą tarcie, a to prowadzi do nieprzyjemnych dźwięków.
Sprawne drzwi i okna są podstawą w ochronie przed zimną temperaturą i hałasem, a każda usterka zmniejsza ich efektywność. Jeśli Twoje drzwi ocierają się o ościeżnicę, opadają lub stawiają opór przy otwieraniu i zamykaniu, skontaktuj się z lokalnym Złotym Rączką. Prawdopodobnie czeka Cię regulacja drzwi i okien oraz pełne nasmarowanie zawiasów.
Jak nasmarować zawiasy w drzwiach?
Proces naprawy drzwi i pozbywania się skrzypienia zaczynamy od zakupu odpowiednich preparatów. Zaopatrz się w smar do zawiasów w formie oleju silikonowego lub wazeliny technicznej. Preparaty smarujące sprzedawane są w małych opakowaniach, które przystosowane są do łatwego aplikowania. Jeśli nie przekonują Cię powyższe smary, zdecyduj się na popularny WD-40 lub Inhibol.
Smarowanie zawiasów drzwi rozpocznij od uniesienia skrzydła drzwi, tak aby mogły się one rozsunąć. Pod drzwi podsuń listewkę, która sprawi, że nie będziesz musiał unosić drzwi przez cały proces nakładania smaru. Pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu podłogi, ponieważ preparaty smarujące są wyjątkowo brudzące. Smarowanie drzwi możesz wykonać bez podnoszeni drzwi, ale w takim wypadku warto skorzystać z substancji o lepszych właściwościach penetrujących m.in.: WD-40. Do smarów często dołączana jest specjalna rurka, która ułatwia wstrzyknięcie substancji do trudno dostępnych miejsc.
Skrzypiące drzwi – co zrobić, żeby nie skrzypiały?
Smarowanie drzwi można sprowadzić do kliku punktów, które należy spełnić, aby w pełni cieszyć się samodzielną naprawą. Aby odpowiednio nasmarować drzwi, spełnij wszystkie poniższe kroki:
- Unieś drzwi i rozsuń zawiasy;
- Wprowadź środek smarujący w powstałą po rozsunięciu szczelinę. Pamiętaj o wykorzystaniu dołączonej do zestawu rurki;
- Wytrzyj nadmiar smaru zanim substancja dostanie się na podłogę;
- Opuść drzwi i wykonaj kilka ruchów, aby lepiej rozprowadzić środek smarujący po ich wnętrzu.
Pamiętaj o zabezpieczeniu ościeżnicy, podłogi oraz ścian przed potencjalnym zabrudzeniem, a także zwróć uwagę na ostrożne podnoszenie drzwi. Założenie drzwi może być problematyczne dla jednej osoby, dlatego nie krępuj się prosić o pomoc członka rodziny lub znajomego.
Skrzypienie drzwi, a ich regulacja
Słaby docisk skrzydła drzwi lub ich opadanie mogą powodować skrzypienie i piszczenie drzwi. W takim wypadku rozwiązaniem jest regulacja drzwi, najczęściej w wykonaniu odpowiedniego fachowca. Jeśli jednak planujesz regulację samodzielnie, wyposaż się w:
- Śrubokręt;
- Klucz ampulowy;
- Klucz płaski;
- Osobę do pomocy.
Ustaw śrubę regulacyjną na lekko uchylonych drzwiach tak, aby swobodnie podnosić i opuszczać skrzydło w pionie. Położenie drzwi sprawdzisz za pomocą poziomicy. Otwórz skrzydło i zwiększ lub zmniejsz szczelinę między skrzydłem a ościeżnicą. Po udanej regulacji skrzydło powinno otwierać się bez żadnego problemu i przylegać do ościeżnicy na jego całym obwodzie. Zwróć uwagę na regularną regulację drzwi, aby uniknąć nieprzyjemności w przyszłości.
Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Regulacja drzwi i okien, Złota rączka