Skrzypiące drzwi? Proste sposoby na usunięcie hałasu

Skrzypiące drzwi wydają bez wątpienia nieprzyjemny dźwięk, który zakłóca odpoczynek domowników. Powodem są zazwyczaj zawiasy, które wymagają nasmarowania. Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów, by szybko i skutecznie pozbyć się tego problemu. Dziś podpowiemy, jak naprawić skrzypiące drzwi i zapobiec ich ponownemu hałasowaniu. Dzięki naszym poradom znów będą się otwierać i zamykać bezszelestnie!
Spis treści
Skrzypiące drzwi – najczęstsze powody
Zanim przejdziemy do tego, jak naprawić skrzypiące drzwi, dowiedz się jakie są powody tego irytującego zjawiska. Niemal zawsze przyczyną skrzypienia jest po prostu eksploatacja, jednak warto zwrócić uwagę także na innych potencjalnych winowajców.
Wytarty smar
Najczęstszą przyczyną skrzypiących drzwi jest ich codzienna eksploatacja. Z czasem smar, którym są pokryte zawiasy, traci swoje właściwości i zaczyna się wycierać, dlatego należy pamiętać o regularnym smarowaniu zawiasów.
Kurz i zabrudzenia
Drzwi wejściowe i wewnętrzne są przez nas często pomijane podczas porządków, a tak jak inne elementy wyposażenia ulegają zabrudzeniom i osiada na nich kurz. Nagromadzony brud i kurz mogą zwiększać tarcie w mechanizmie zawiasów, powodując nieprzyjemne skrzypienie skrzydła podczas otwierania.
Niewłaściwy montaż drzwi
A co jeśli skrzypią nowo zamontowane drzwi? Powodem może być aplikacja zbyt małej ilości smaru do zawiasów drzwiach. Inna przyczyna to złe dopasowanie do framugi, co może skutkować ocieraniem o ościeżnicę.
Ekspozycja na wilgoć i zmiany temperatury
Szczególnie drzwi zewnętrzne są narażone na niekorzystne działanie wilgoci i zmiany temperatury. Mogą one powodować pęcznienie drewna i wpływać na zwiększone tarcie pomiędzy elementami skrzydła.
Jak naprawić skrzypiące drzwi?
Jak już wiesz, gdy drzwi skrzypią, najczęstszym powodem jest wyschnięty smar na zawiasach. Poniżej dowiesz się, jak naprawić skrzypiące drzwi w kilku prostych krokach. Nie jest to skomplikowane przedsięwzięcie, dlatego bez trudu poradzisz sobie z nim samodzielnie.
Krok 1. Wybór odpowiedniego smaru
Proces naprawy drzwi rozpocznij od zakupu odpowiedniego preparatu. Zaopatrz się w smar litowy, olej silikonowy lub wazelinę techniczną. Preparaty smarujące dostępne są w sprayu, w słoiczkach i tubkach. Te ostatnie posiadają zwykle pędzelek lub specjalny aplikator, który umożliwia precyzyjne naniesienie środka. Możesz również skorzystać z popularnego preparatu WD-40, jednak pamiętaj, że ma on głównie właściwości penetrujące i czyszczące, dlatego jego działanie będzie krótkotrwałe. Ponadto w jego składzie znajduje się olej mineralny, który może pozostawiać warstwę przyciągającą kurz i zabrudzenia. Jeśli nie masz możliwości zakupu powyższych preparatów, do skrzypiących zawiasów w drzwiach możesz wykorzystać mydło w kostce, świecę, olej roślinny czy oliwę z oliwek.
Krok 2. Zabezpieczenie podłogi i ścian
Pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu podłogi, ponieważ preparaty smarujące są wyjątkowo brudzące. Pod drzwi oraz zawiasy podłóż ręcznik papierowy lub szmatki, możesz rozłożyć także folię ochronną.
Krok 3. Czyszczenie zawiasów
Przed aplikacją smaru wyczyść zawiasy w drzwiach przy pomocy szczoteczki lub wilgotnej ściereczki. Możesz również zaaplikować niewielką ilość WD-40, aby usunąć nagromadzony brud.
Krok 4. Jak nasmarować drzwi?
Smarowanie zawiasów drzwi rozpocznij od uniesienia skrzydła, tak, aby mogły się one rozsunąć. Pod drzwi podsuń listewkę, która sprawi, że nie będziesz musiał unosić drzwi przez cały proces nakładania smaru. Smarowanie drzwi możesz wykonać bez ich podnoszenia, ale w takim wypadku warto skorzystać z substancji o lepszych właściwościach penetrujących m.in.: WD-40. Do smarów często dołączana jest specjalna rurka, która ułatwia wstrzyknięcie substancji do trudno dostępnych miejsc. Zaaplikuj wybrany produkt według zaleceń producenta, a następnie kilka razy otwórz i zamknij drzwi. Ma to na celu lepsze rozprowadzenie środka. Nadmiar preparatu wytrzyj ściereczką. Otwieranie drzwi i ich zamykanie powinno od teraz być bezszelestne.
Drzwi skrzypią? Konieczna regulacja
Słaby docisk skrzydła drzwi lub ich opadanie mogą powodować skrzypienie i piszczenie drzwi. W takim wypadku rozwiązaniem jest regulacja drzwi, najczęściej w wykonaniu odpowiedniego fachowca. Jeśli jednak planujesz regulację samodzielnie, wyposaż się w:
- Śrubokręt;
- Klucz ampulowy;
- Klucz płaski;
- Osobę do pomocy.
Ustaw śrubę regulacyjną na lekko uchylonych drzwiach tak, aby swobodnie podnosić i opuszczać skrzydło w pionie. Położenie drzwi sprawdzisz za pomocą poziomicy. Otwórz skrzydło i zwiększ lub zmniejsz szczelinę między skrzydłem a ościeżnicą. Po udanej regulacji skrzydło powinno otwierać się bez żadnego problemu i przylegać do ościeżnicy na jego całym obwodzie. Zwróć uwagę na regularną regulację drzwi, aby uniknąć nieprzyjemności w przyszłości.
Skrzypiące drzwi – kiedy warto skorzystać z pomocy fachowca?
Skrzypiące drzwi to zazwyczaj drobna usterka, z którą poradzisz sobie samodzielnie. Niekiedy problem okazuje się bardziej skomplikowany i jest spowodowany np. złym osadzeniem skrzydeł lub uszkodzeniem zawiasów. W takich sytuacjach warto rozważyć skorzystanie z pomocy fachowca, który szybko zdiagnozuje problem i dobierze najlepsze rozwiązanie, np. wymianę zawiasów. Jeśli poszukujesz specjalisty, który pomoże w naprawie skrzypiących zawiasów, z pewnością zainteresuje Cię złota rączka z usterka.pl. Wypełnij specjalny internetowy formularz i umów wizytę już dzisiaj!
Podsumowanie
- Skrzypiące drzwi to problem, który potrafi skutecznie uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Irytujące dźwięki pojawiają się najczęściej na skutek wzrostu tarcia w zawiasach, co oznacza, że konieczne jest ich smarowanie. Powodem mogą być także kurz, zabrudzenia, wilgoć oraz nieprawidłowy montaż drzwi.
- Sposoby na skrzypiące drzwi obejmują przede wszystkim regularną konserwację i stosowanie odpowiednich środków. Warto wiedzieć, czym smarować zawiasy w drzwiach – najlepszym rozwiązaniem będzie smar litowy lub olej silikonowy. Produkty są dostępne w tubkach, słoiczkach lub w aerozolu.
- Jeśli nie masz możliwości zakupu oleju silikonowego lub smaru, możesz wykorzystać do smarowania zawiasów WD-40, olej roślinny, oliwę z oliwek, wazelinę lub wosku parafinowy. Pamiętaj jednak, że te produkty zadziałają tylko doraźnie i mogą powodować szybsze osadzanie się kurzu i brudu.
- Trzeba pamiętać, że smar traci swoje właściwości po pewnym czasie, dlatego konieczna jest jego ponowna aplikacja. Po nałożeniu preparatu warto kilka razy zamknąć drzwi i otworzyć je ponownie, tak, aby dobrze rozprowadzić smar.
- Regularna konserwacja i nasmarowanie drzwi odpowiednim preparatem to klucz do cichego i komfortowego użytkowania drzwi.
- Niekiedy skrzypienie drzwi jest spowodowane ich opadnięciem, dlatego konieczna może być regulacja skrzydła.
- Jeśli drzwi nadal skrzypią, skorzystaj z pomocy fachowca, który znajdzie szybko i sprawnie przyczynę problemu.