Czy istnieje coś bardziej denerwującego i wyprowadzającego z równowagi niż hałasujące drzwi? Skrzypiące drzwi są zmorą każdego z nas, zwłaszcza gdy potrzebujemy w mieszkaniu zupełnej ciszy. Na całe szczęście, uniknięcie kłopotów z drzwiami jest stosunkowo proste. Naprawa drzwi sprowadza się do nasmarowania zawiasów drzwiowych, zwykle używając do tego wazeliny technicznej lub oleju silikonowego. Czy skrzypienie drzwi to coś, czym powinieneś się stresować? Jak radzić sobie ze skrzypiącymi drzwiami?
Spis treści
Skrzypiące drzwi w mieszkaniu — najczęstsze przyczyny
Czy skrzypienie drzwi — dźwięk, który przyprawia nas o dreszcze — jest jakkolwiek związany z ich jakością wykonania? W zasadzie to… nie. Skrzypiące drzwi w mieszkaniu to najczęściej skutek wyjątkowo intensywnej codziennej eksploatacji. Drzwi wejściowe lub drzwi łazienkowe są najbardziej podatne na skrzypienie. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że najczęściej z nich korzystamy. Warto jednak pamiętać, że ich stan wizualny nie ma żadnego wpływu na irytujące skrzypienie, ponieważ charakterystyczny dźwięk skrzypienia drzwi dobiega z … zawiasów.
Zupełnie nowe drzwi są niemal zawsze odpowiednio nasmarowane. Zdarza się jednak, że w miarę użytkowania smar lub olej tracą swoje właściwości, a zawiasy drzwi zaczynają się wycierać. Ponadto, wilgoć i drobinki kurzu, które chętnie wchodzą w szczeliny zawiasów, również wpływają negatywnie na ich działanie. Wzrost tarcia w zawiasach to właściwie jedyna przyczyna denerwujących nas odgłosów. Czy możemy coś z tym zrobić?
Samodzielne smarowanie zawiasów drzwi
Efekty akustyczne w postaci skrzypienia drzwi pojawią się na skutek wzrostu tarcia w zawiasach. Proces zlikwidowania kłopotu najlepiej rozpocząć od wizyty w sklepie. Zaopatrz się w specjalny smar do zawiasów, olej silikonowy lub wazelinę techniczną. Preparaty te są przechowywane w niewielkich opakowaniach, a aplikuje się je poprzez wyciskanie substancji prosto na zawiasy. Jeżeli cenisz sobie klasyczne rozwiązania — wyposaż się w środki smarujące w aerozolu np. WD-40 lub Inhibol. Oba smary znajdziesz zarówno w sklepie budowlanym, jak i na pierwszej lepszej stacji benzynowej.
Jeżeli zakupy masz już za sobą, zajmijmy się faktycznym smarowaniem drzwi. Skrzypiące drzwi w mieszkaniu pokonasz pięcioma prostymi czynnościami:
- Rozłóż pod drzwiami folię, cienką szmatkę lub kilka warstw ręcznika papierowego.
- Unieś lekko drzwi, łapiąc dłońmi za klamkę oraz miejsce między zawiasami. Pozwoli Ci to na szybkie i łatwe rozsunięcie zawiasów.
- Wprowadź środek smarujący w powstałą szczelinę. Płynne środki smarujące aplikuj za pomocą dołączonego do zakupu aplikatora (cienka rurka), a środki w aerozolu nanieś bezpośrednio na zawias. Nakładanie smaru powinieneś rozpocząć od górnego zawiasu.
- Poczekaj, aż nadmiar smaru spłynie po zawiasach i wytrzyj go. Pamiętaj, że substancje smarujące mogą pozostawić plamy na dywanie lub podłodze.
- Opuść podniesione drzwi, a następnie wykonaj kilka ruchów typu otwórz-zamknij. Jeśli smar został rozprowadzony poprawnie, skrzypiące drzwi w mieszkaniu pozostaną zapomnianym reliktem przeszłości.
Smarowanie drzwi — dodatkowe porady
Nie wszystkie drzwi da się przecież podnieść. Smarowanie drzwi bez konieczności ich podnoszenia wymaga użycia preparatów o lepszych właściwościach penetrujących, np. wspomniany już WD-40. Środki w aerozolu znacznie lepiej wnikają w mniejsze szczeliny, pomagają w usuwaniu wilgoci i kurzu, a także tworzą bardzo cienką warstwę smarującą.Pamiętaj, że skrzypiące drzwi w mieszkaniu to nie powód, by odchodzić od zmysłów. Do smarowania drzwi podejdź spokojnie i z rozwagą. Zbyt mocne szarpniecie drzwi, może zsunąć je z zawiasów, a samodzielne założenie drzwi na oba zawiasy często graniczy z niemożliwym.
Ponadto, przygotuj się do szybkiego wytarcia smaru, gdy tylko zacznie spływać po zawiasach. Im rzadszy jest używany przez Ciebie środek smarujący, tym więcej może go spłynąć. Pamiętajmy, że smar aplikowany poprzez wyciskanie jest trudniejszy do opanowania. Najprawdopodobniej wypłynie go więcej, niż potrzeba, dlatego zawsze miej pod ręką szmatkę lub papier ręcznikowy. Usuwanie plam z ościeżnicy lub ściany, zwłaszcza białej, jest czasochłonne i najzwyczajniej w świecie trudne.
Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Regulacja drzwi i okien, Złota rączka