Uszkodzony hydrostat w zmywarce? Objawy i rozwiązania problemu

Hydrostat jest niezwykle ważnym elementem w zmywarce, ponieważ odpowiada za regulowanie wody w urządzeniu. Czasami ulega usterkom, które wywołują szereg problemów związanych z działaniem sprzętu. Jak objawia się uszkodzony hydrostat w zmywarce? Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis i dowiedz się więcej na ten temat.
Spis treści
Uszkodzony hydrostat w zmywarce – objawy
Poniżej dowiesz się, jakie objawy daje uszkodzony hydrostat. Oczywiście niektóre z nich mogą wiązać się z awarią innych podzespołów, dlatego w razie wątpliwości należy skontaktować się ze specjalistą, ponieważ samodzielne próby naprawy mogą skończyć się całkowitym uszkodzeniem zmywarki.
Zmywarka ciągle pobiera i wylewa wodę
Jeśli Twoja zmywarka ciągle nabiera i wylewa wodę, być może doszło do uszkodzenia hydrostatu. Urządzenie naprzemiennie pobiera wodę, a następnie ją wypompowuje, przez co nie jest w stanie przeprowadzić prawidłowo całego cyklu zmywania. Należy mieć jednak na uwadze, że podobne objawy daje między innymi usterka elektrozaworu.
Zmywarka nie kończy cyklu i ciągle zmywa
Kolejnym problemem zwiastującym kłopoty z hydrostatem może być ciągła praca urządzenia. Zmywarka nie kończy cyklu pomimo upłynięcia czasu zmywania. Jednak nie zawsze wina leży po stronie hydrostatu, ponieważ podobnie objawia się uszkodzony programator. Niemniej w tej sytuacji nie należy czekać. Bez względu na to, który podzespół uległ awarii, stale pracująca zmywarka może w szybkim tempie znacznie podnieść rachunki za prąd i wodę.
Brudne naczynia po skończonym cyklu
Zawsze pilnujesz prawidłowego ułożenia naczyń w zmywarce i nie przeładowujesz koszy, a problem niedomytych naczyń stale powraca? Uszkodzony hydrostat w zmywarce powoduje, że komora wypełnia się zbyt małą ilością wody lub wypływa ona pod niewłaściwym ciśnieniem. Jeśli więc wykluczasz jako przyczynę przeładowywanie koszy, być może powodem zabrudzeń na Twoich talerzach i kubkach jest właśnie awaria hydrostatu.
Zbyt wysoki poziom wody w zmywarce
Zdarza się także, że zepsuty hydrostat wypełnia komorę zmywarki zbyt dużą ilością wody. Przepełnienie wodą jest niebezpieczne, ponieważ grozi zalaniem pomieszczenia. Za zbyt wysoki poziom wody może odpowiadać usterka innych podzespołów, na przykład elektrozaworu.
Uszkodzony hydrostat w zmywarce – przyczyny
Istnieje wiele powodów uszkodzenia hydrostatu lub zaburzenia jego działania. Poniżej znajdziesz najczęstsze z nich.
Zanieczyszczenia
Jednym z najczęstszych powodów problemów z działaniem podzespołu są zanieczyszczenia. Resztki jedzenia, tłuszcz czy osady z kapsułek do zmywania mogą blokować wężyk w zmywarce, co przyczynia się do niewłaściwych odczytów poziomu wody.
Zbyt duże ciśnienie wody
Zbyt wysokie ciśnienie wody może wpływać na fałszywe odczyty i powodować błędy w kontrolowaniu poziomu wody w zmywarce, Hydrostat reaguje na ciśnienie powietrza w wężyku, dlatego niewłaściwe ciśnienie może skutkować zbyt niskim poziomem wody i niedomywaniem naczyń. Z drugiej strony wody może pojawiać się zbyt dużo, ponieważ hydrostat nie jest w stanie zareagować na jej poziom. To prowadzi do ciągłego pobierania i wylewania wody.
Awaria wężyka odpływowego
Zdarza się, że w przypadku uszkodzenia lub zanieczyszczenia wężyka odpływowego woda wraca do zmywarki. Hydrostat w tej sytuacji wykrywa nadmiar wody i aktywuje pompę odpływową, przez co urządzenie pracuje cały czas.
Zużycie hydrostatu
W wyniku ciągłej eksploatacji materiały w hydrostacie mogą ulec zużyciu. Czasami problemem w działaniu może być zanieczyszczenie czujnika hydrostatu, ale w przypadku poważniejszego uszkodzenia najprawdopodobniej trzeba będzie wymienić hydrostat na nowy.
Uszkodzony hydrostat w zmywarce – skorzystaj z profesjonalnej pomocy
Jak widzisz, uszkodzony hydrostat w zmywarce daje o sobie znać na różne sposoby. Oczywiście należy pamiętać o tym, że podobne objawy dają także inne podzespoły, takie jak elektrozawór, programator, czy pompa odpływowa, dlatego trzeba wykluczyć ich awarie. Z tego powodu warto, aby urządzeniu przyjrzał się wykwalifikowany serwisant AGD. Zachęcamy tym samym do skorzystania z naszej oferty. Współpracujemy z najlepszymi fachowcami, dla których naprawa zmywarek nie stanowi najmniejszego problemu. Zarezerwuj termin już dziś i ciesz się najwyższą jakością od usterka.pl.
Podsumowanie
- Uszkodzenie hydrostatu w zmywarce często objawia się problemami z poziomem wody w komorze. Zmywarka nabiera wodę w nadmiarze lub aktywuje pompę odpływową.
- Awaria hydrostatu może wpływać także na ciągłą pracę urządzenia, które nie kończy cyklu po upłynięciu wyznaczonego czasu.
- Zdarza się również, że usterka tego podzespołu wpływa na niedomywanie naczyń.
- Jeśli zmywarka pobiera i wylewa wodę, przyczyną mogą być zanieczyszczenia, uszkodzony wężyk odpływowy, zużycie hydrostatu lub zbyt duże ciśnienie wody.
- Należy pamiętać o tym, że objawy podobne do uszkodzenia hydrostatu dają między innymi elektrozawór, niesprawna pompa odpływowa oraz programator.
- Diagnozą zmywarki powinien zająć się serwis AGD, aby wykluczyć inne przyczyny problemów.
- Naprawa hydrostatu nie zawsze jest opłacalna, niekiedy warto wymienić urządzenie na nowy sprzęt AGD.