Uszkodzony termostat w piekarniku to dość powszechna usterka, która objawia się na wiele sposobów. Na początku symptomy mogą być niedostrzegalne, jednak z czasem utrudnienia związane z użytkowaniem urządzenia nasilają się. Przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł i dowiedz się, jakie problemy może spowodować zepsuty termostat w piekarniku, co jest przyczyną jego niewłaściwej pracy oraz jak domowym sposobem sprawdzić, czy działa on prawidłowo. Ponadto poznasz kilka innych usterek podzespołów, które mogą dawać podobne objawy do uszkodzonego termostatu.
Spis treści
Uszkodzony termostat w piekarniku – objawy
Jak objawia się uszkodzony termostat? Przede wszystkim wahaniami temperatury, trudnościami w nagrzewaniu się, wyłączaniem się urządzenia w trakcie pracy, a także niewłaściwym działaniem grzałki. Zazwyczaj efektem tych problemów są niedopieczone lub spalone wypieki oraz dania. Poniżej znajdziesz więcej informacji na ten temat.
Wahania temperatury
Jednym z najczęstszych objawów wadliwego termostatu są wahania temperatury. Zazwyczaj piekarnik nie osiąga ustawionej temperatury lub po jej uzyskaniu temperatura wewnątrz komory zaczyna spadać lub rosnąć do znacznie wyższych wartości.
Spalone lub niedopieczone potrawy
To, że piekarnik ma trudności z osiągnięciem i utrzymaniem stałej temperatury odbija się na jakość przygotowywanych otraw. Przegrzewanie się lub odwrotnie, zbyt niska temperatura, powodują, że dania są surowe w środku lub przypalają się.
Grzałka działa bez przerwy
Niekiedy wadliwy termostat w piekarniku elektrycznym nie wyłącza grzałki w odpowiednim momencie, przez co pracuje ona bezustannie. To powoduje, że temperatura wewnątrz stale rośnie, co może skończyć się uszkodzeniem innych podzespołów urządzenia, a nawet w skrajnych przypadkach wybuchem piekarnika.
Grzałka nie działa
Uszkodzony termostat w piekarniku może powodować, że grzałka nie będzie się włączać. Całkowite odmówienie współpracy poprzedza przeważnie coraz słabsze grzanie grzałki, objawiające się niedopiekaniem ciast oraz dań.
Nieprawidłowe dane na wyświetlaczu
Obecnie dużo nowoczesnych piekarników podaje informację na wyświetlaczu dotyczącą aktualnej temperatury w komorze. Zepsuty termostat w piekarniku powoduje, że urządzenie wyświetla temperaturę, która nie odpowiada wybranym przez nas wartościom pieczenia.
Zbyt długi czas nagrzewania się
Uszkodzony termostat w piekarniku czasami wpływa także na zbyt długie nagrzewanie się piekarnika do wybranej temperatury. Jeśli takie opóźnienie zacznie pojawiać się regularnie, może to oznaczać problem z termostatem.
Zepsuty termostat w piekarniku – piekarnik nie nagrzewa się
Zepsuty termostat w piekarniku może powodować również, że pomimo wybrania temperatury pieczenia, urządzenie pozostaje zimne i nie reaguje na nasze działania.
Wyłączanie się piekarnika podczas pracy
Zepsuty termostat w piekarniku niekiedy wpływa na wyłączanie się piekarnika podczas pracy, a następnie powoduje jego samoczynne włączanie. Na początku przerwy w działaniu są krótkie, dlatego możesz nie zauważyć tej usterki.
Uszkodzony termostat piekarnika – przyczyny
Do uszkodzenia lub nieprawidłowego działania termostatu piekarnika może doprowadzić kilka czynników. Powodem jest najczęściej zużycie podzespołu, choć zdarza się, że problem z działaniem wywołują też nadmierny kontakt z wilgocią, ciepłem, nieprawidłowe działanie układu elektrycznego lub wada fabryczna.
Zużycie termostatu
W wyniku regularnego użytkowania piekarnika, wewnętrzne elementy termostatu mogą ulec zużyciu. Zwłaszcza, jeśli Twój piekarnik służy Ci od dłuższego czasu, być może konieczna będzie wymiana termostatu na nowy.
Wada fabryczna
W niektórych przypadkach termostat może mieć wady produkcyjne, które prowadzą do jego awarii. Oczywiście zdarza się to stosunkowo rzadko, ale jeśli Twój piekarnik jest dość nowy, nie jest to wykluczone.
Kontakt z wysoką temperturą
Choć termostat jest przystosowany do działania w wysokich temperaturach, może dojść do jego uszkodzenia wskutek wystawiania go na działanie bardzo wysokich temperatur, np. jeśli często pieczesz pizzę lub w przypadku awarii grzałki.
Kontakt z wilgocią
Zepsuty termostat w piekarniku może wiązać się z nadmierną wilgocią i parą wewnątrz komory. Jeśli często pieczesz z udziałem pary wodnej, może to wpłynąć na działanie tego podzespołu.
Problemy elektryczne
Problemy z układem elektrycznym, takie jak przepięcia lub wadliwe okablowanie także mogą uszkodzić termostat. Na początku objawia się to nieregularnym grzaniem piekarnika, aż w końcu dochodzi do całkowitego zniszczenia termostatu.
Jak sprawdzić czy termostat w piekarniku jest sprawny?
Zanim wezwiesz serwisanta AGD, możesz wykonać domowy test, który zaneguje lub potwierdzi zepsuty termostat w piekarniku. Aby przeprowadzić takie badanie, będziesz potrzebować dobrego termometru do piekarnika. Dostępne na rynku produkty do piekarników i wędzarni mają zakres temperatur od 0 do 300 stopni Celsjusza. Dzięki niemu sprawdzisz, czy piekarnik osiąga wybraną przez Ciebie temperaturę. Ustaw w piekarniku wybraną temperaturę i poczekaj, aż się rozgrzeje, następnie na środkowej półce umieść termometr. Odczekaj, aż osiągnie temperaturę panującą wewnątrz komory urządzenia i sprawdź, czy wartość na zakupionym termometrze zgadza się z wybraną temperaturą w piekarniku. Zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka temperatura, może wskazywać na uszkodzony termostat. Jeśli podejrzewasz, że termostat nie działa prawidłowo, a porównywane temperatury są podobne, wykonaj test ponownie po kilku minutach.
Uszkodzony termostat w piekarniku – jakie inne usterki dają podobne objawy?
Choć zepsuty termostat w piekarniku mógłby się wydawać pewniakiem biorąc pod uwagę różne niepokojące symptomy, istnieje kilka innych usterek piekarnika, które dają podobne objawy. Najczęściej są to: uszkodzona grzałka, czujnik temperatury, wadliwy moduł sterujący lub zużyta uszczelka w drzwiach.
Uszkodzona grzałka
Gdy grzałka w piekarniku ulegnie uszkodzeniu, ciepło nie jest rozprowadzane w komorze równomiernie. To objawia się wahaniami temperatur oraz wpływa na ogólną wydajność piekarnika.
Awaria czujnika temperatury
Czujnik temperatury monitoruje temperaturę wewnątrz komory piekarnika i w celu regulacji ciepła, przekazuje informację do termostatu. Jeśli czujnik ulegnie usterce, może dostarczać nieprawidłowe odczyty temperatury do termostatu, co prowadzi do problemów z osiągnięciem odpowiedniej temperatury.
Problemy z modułem sterującym
Moduł sterujący, podobnie jak zepsuty termostat w piekarniku, wpływa na problemy z temperaturą wewnątrz urządzenia. Dzieje się tak, ponieważ zarządza różnymi funkcjami, między innymi regulacją temperatury. Jeśli dojdzie do jego awarii, może to skutkować nierównomiernym grzaniem.
Uszkodzone uszczelki w drzwiach
Za stabilną temperaturę wewnątrz piekarnika odpowiadają szczelne drzwiczki. Jeśli uszczelka jest uszkodzona lub zużyta, ciepło może wydostawać się z piekarnika, powodując wahania temperatury i niedokładne odczyty.
Awaria termostatu w piekarniku – czy warto wezwać serwis AGD?
Jeśli podejrzewasz uszkodzenie termostatu na podstawie rozbieżności temperatur, zalecamy skontaktowanie się z profesjonalnym serwisem AGD w celu prawidłowej diagnozy i rozwiązania problemu. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, nie należy bagatelizować tej usterki, ponieważ zepsuty termostat w piekarniku może wpływać na działanie grzałki. Jeśli jej nie zdezaktywuje w odpowiednim momencie, po osiągnięciu zbyt wysokiej temperatury urządzenie może wybuchnąć, co stanowi ogromne zagrożenie dla mienia, zdrowia oraz życia. Jeśli poszukujesz dobrego serwisu AGD, zachęcamy do skorzystania z naszej oferty na naprawę piekarników. Zapewniamy wsparcie najlepszych specjalistów, szybkie terminy wizyt oraz wygodne płatności kartą.
Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa piekarników, Serwis AGDPodsumowanie
- Zepsuty termostat w piekarniku wiąże się z objawami dotyczącymi problemów z osiąganiem żądanej temperatury oraz jej utrzymaniem. Często pojawia się zbyt wysoka temperatura w piekarniku lub wręcz przeciwnie, urządzenie pozostaje zimne, ewentualnie nagrzewa się bardzo długo. To wszystko sprawia, ze piekarnik przypala dania i ciasta lub ich nie dopieka.
- Wadliwy termostat może wpływać także na działanie grzałki. Najbardziej niebezpieczną sytuacją jest ta, gdy termostat aktywuje grzałkę i nie wyłącza jej w odpowiednim momencie. Skutkuje to zbyt wysoką temperaturą wewnątrz urządzenia, co z kolei może doprowadzić do awarii innych podzespołów, a nawet wybuchu piekarnika.
- Powodem nieprawidłowej pracy termostatu jest przeważnie jego zużycie. Również kontakt z bardzo wysoką temperaturą oraz wilgocią wpływa niekorzystnie na ten podzespół. Niekiedy winę za niewłaściwe działanie ponosi także wada fabryczna.
- Należy pamiętać, że problemy z temperaturą mogą wywoływać inne uszkodzone podzespoły, takie jak grzałka, moduł sterujący czy czujnik temperatury. Warto sprawdzić również, czy zużyciu nie uległa uszczelka drzwiczek.
- Aby skontrolować, czy termostat działa prawidłowo, możesz wykonać prosty test. Po nagrzaniu piekarnika do wybranej temperatury, połóż na środkowej półce urządzenia termometr do piekarników. Poczekaj, aż osiągnie temperaturę i porównaj wartości. Zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura najprawdopodobniej jest spowodowana wadliwym termostatem.
- Naprawę termostatu warto zlecić serwisowi AGD, ponieważ samodzielne próby usunięcia usterki mogą doprowadzić do jeszcze poważniejszych awarii.
Najczęściej zadawane pytania - FAQ
Zepsuty termostat w piekarniku objawia się problemami z utrzymaniem żądanej temperatury. Może wyłączać się w trakcie pracy, wpływać na działanie grzałki, przypalać lub nie dopiekać ciast oraz potraw. Często pojawiają się również nieprawidłowe dane na wyświetlaczu.
Aby sprawdzić działanie termostatu w piekarniku, wystarczy zaopatrzyć się w dobry termometr do piekarników lub wędzarni. Po nagrzaniu piekarnika do wybranej temperatury, umieść zakupiony termometr na środkowej półce i poczekaj, aż się nagrzeje. Jeśli wartości na termometrze różnią się od tych wybranych przez Ciebie, najprawdopodobniej czeka Cię wymiana termostatu.
Tak, jak najbardziej możliwa jest wymiana termostatu w piekarniku. Warto to zadanie zlecić fachowcowi, ponieważ wymiana tego podzespołu wymaga wiedzy dotyczącej budowy piekarnika.
Uszkodzony termostat nie tylko uniemożliwia przygotowywanie dobrze wypieczonych dań i ciast, ale również grozi uszkodzeniem innych podzespołów, a w skrajnych sytuacjach także wybuchem.
Zepsuty termostat w piekarniku wymienia się na nowy element.
Termostat psuje się w wyniku naturalnego zużycia lub z powodu wady fabrycznej. Inne powody to nieprawidłowo działająca elektryka, częsty kontakt z bardzo wysokimi temperaturami oraz wilgocią.