Uszczelka to element, który zapewnia prawidłową pracę lodówki i powoduje, że żywność jest przechowywana w odpowiednich warunkach. Niekiedy dochodzi do jej zużycia lub pęknięcia i jedynym wyjściem jest wymiana uszczelki w lodówce. Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis i dowiedz się, jak samodzielnie wymienić uszczelkę.
Spis treści
Wymiana uszczelki w lodówce – kiedy jest konieczna?
Wymiana uszczelki w lodówce jest koniecznością w kilku sytuacjach. Poniżej znajdziesz najczęstsze powody do wymiany uszczelki.
Drzwiczki się nie domykają
Jeśli czujesz, że wokół zamkniętych drzwiczek ucieka powietrze lub zauważasz kropelki wody we wnętrzu lodówki, może to oznaczać, że uszczelka przestała działać i do wnętrza komory dostaje się ciepłe powietrze z otoczenia. Temperatura w lodówce jest w takim przypadku zbyt wysoka, a tym samym żywność nie jest odpowiednio zabezpieczona. Należy uszczelnić drzwi lodówki, wymieniając uszczelkę.
Lodówka nie chłodzi jak wcześniej
Gdy zauważysz, że Twoja lodówka nie chłodzi tak skutecznie jak kiedyś, a wszystkie inne podzespoły działają prawidłowo (takie jak sprężarka i termostat), przyczyną jest najprawdopodobniej uszczelka drzwi i konieczna będzie jej wymiana.
Widoczne uszkodzenia uszczelki
Codzienna eksploatacja sprzętu AGD sprawia, że uszczelki zużywają się lub pękają, co prowadzi do nieszczelności lodówki. Grozi to nadmiernym poborem prądu oraz szybszym psuciem się jedzenia, dlatego należy jak najszybciej wymienić uszczelkę na nową.
Nieprzyjemny zapach z lodówki
jeśli lodówka nie była myta zbyt często lub doszło do sytuacji, że zepsuło się w niej jedzenie, pozbycie się zapachu zgnilizny jest niezwykle trudne. Zdarza się, że umycie lodówki nawet najlepszymi specyfikami nie przynosi rezultatu i konieczna jest wymiana uszczelki w lodówce. Dlaczego? Otóż pleśń i groźne bakterie z zepsutego jedzenia mogą dostać się do załamań uszczelki i tam też następuje ich namnażanie. Taka sytuacja wiąże się nie tylko z przykrym zapachem, ale jest również niebezpieczna dla zdrowia.
Zaawansowany wiek lodówki
Jeśli Twoje urządzenie ma kilka lat i nigdy nie wymieniałeś uszczelek drzwi lodówki, warto to zrobić zapobiegawczo. Nawet jeśli nie ma widocznych problemów z uszczelką, jej wymiana może pomóc w utrzymaniu lepszej efektywności energetycznej.
Wymiana uszczelki w lodówce – instrukcja
Już wiesz, kiedy potrzebna jest wymiana uszczelki w lodówce. Poniżej dowiesz się jak wymienić uszczelkę w lodówce krok po kroku.
Krok 1. Demontaż starej uszczelki
W pierwszej kolejności demontujemy starą uszczelkę. W tym celu odłącz lodówkę od zasilania. Następnie odchyl uszczelkę, zaczynając od rogów i wyciągnij ją. Niekiedy mocno trzyma, dlatego należy wyciąć ją używając nożyka. Przygotuj powierzchnię do montażu nowej uszczelki, usuwając resztki kleju. Ponadto odtłuść powierzchnię, np. korzystając z acetonu.
Krok 2. Przygotowanie do montażu
Pamiętaj o zakupie odpowiedniej uszczelki, która będzie pasować do modelu Twojej lodówki. Na rynku są dostępne również uszczelki uniwersalne, które wymagają nieco więcej pracy przy montażu, ponieważ należy je przyciąć na odpowiednią długość. Jeśli zakupiłeś już zestaw montażowy, upewnij się, że jest kompletny. W kolejnym kroku przymierz uszczelkę do drzwi i jeśli to konieczne, zaznacz miejsce cięcia. Pamiętaj, aby przycinać uszczelkę pod kątem 45 stopni, tak, żeby połączone uszczelki tworzyły kąt prosty. Teraz możliwa jest właściwa wymiana uszczelki w lodówce.
Krok 3. Montaż uszczelki w lodówce
Montaż uszczelki w lodówce rozpoczynamy od nałożenia kleju wzdłuż całej krawędzi wewnętrznej uszczelki. Nie należy przesadzać z ilością kleju, ponieważ po przyklejeniu wypłynie on po bokach. Mocno dociskaj uszczelkę na całej powierzchni drzwi, a następnie umieść na rogach dołączone do zestawu łączniki.
Podłącz lodówkę do zasilania i gotowe.
Wymiana uszczelki w lodówce przez fachowca
Choć wymiana uszczelki w lodówce nie jest bardzo skomplikowana, wymaga poświęcenia czasu oraz niemałych zdolności manualnych, aby przeprowadzić pracę dokładnie i skutecznie. Jeśli wolisz, aby naprawą zajął się specjalista, wybierz nasz serwis AGD. Zapewniamy pomoc najlepszych fachowców oraz szybkie terminy wizyt. Nie zwlekaj i zarezerwuj termin już teraz.
Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Serwis AGDPodsumowanie
- Kiedy jest konieczna wymiana uszczelki w lodówce? Przede wszystkim w sytuacji, gdy drzwi urządzenia nie domykają się, co powoduje, że lodówka nie chłodzi efektywnie. Ponadto powodem do wymiany są również widoczne uszkodzenia uszczelki lub sytuacja, gdy z lodówki wydobywa się brzydki zapach. Ponadto warto wymienić ją profilaktycznie, jeśli użytkujesz urządzenie od kilku lat.
- Zanim przystąpisz do montażu nowej uszczelki w lodówce, zdemontuj starą uszczelkę. Najczęściej w tym celu będziesz potrzebować nożyka. Pamiętaj o dokładnym usunięciu kleju oraz odtłuszczeniu powierzchni.
- Ważnym krokiem jest zakup nowej uszczelki, dopasowanej do modelu lodówki. Do większości modeli pasuje uszczelka uniwersalna, dlatego Jeśli nie ma produktu na rynku, który jest dedykowany Twojemu urządzeniu, sięgnij po uszczelkę uniwersalną i przytnij ją do odpowiednich rozmiarów. Ponadto sprawdź kompletność zestawu montażowego, czy producent dołączył wszystkie niezbędne elementy, tj. klej, dwie uszczelki i dwa łączniki.
- Pamiętaj, aby nie używać zbyt dużo kleju i podczas montażu mocno dociskaj nową uszczelkę do drzwi.
- Jeśli wolisz zlecić tego typu prace fachowcowi, zachęcamy do skorzystania z naszej oferty.
Najczęściej zadawane pytania - FAQ
Wymiana uszczelki w lodówce jest jak najbardziej możliwa, a wręcz zalecana w sytuacji, gdy są widoczne jej uszkodzenia. Ponadto powodem do wymiany są również nieszczelne drzwi, przykre zapachy wydobywające się z wnętrza urządzenia, problemy z chłodzeniem czy zaawansowany wiek lodówki.
W pierwszej kolejności należy przymierzyć zakupioną uszczelkę do drzwi i sprawdzić, czy nie należy jej przyciąć. Jeśli skrócenie jest konieczne, pamiętaj aby zrobić to pod kątem 45 stopni, tak aby po połączeniu uszczelki stworzyły kąt prosty. Klej należy rozprowadzić wzdłuż całej wewnętrznej krawędzi uszczelki, nie przesadzając z ilością. Zbyt grubo nałożony klej wypłynie bokami. Następnie należy przyklejać uszczelkę do drzwi, mocno dociskając.
Tak, uszczelkę możesz dopasować do modelu lodówki lub zakupić uszczelkę uniwersalną, pasującą do większości lodówek obecnych na rynku. Koszt nowej uszczelki to wydatek od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.
Pierwszym sposobem są po prostu oględziny uszczelki. Warto przyjrzeć się jej kawałek po kawałku pod kątem pęknięć, rozdarć lub szczelin. Jeśli na pierwszy rzut oka uszczelka wygląda na całą, możemy wykonać dodatkowo test z użyciem kartki. Kartkę papieru przykładamy do uszczelki i zamykamy drzwi lodówki. Dobra uszczelka powinna spowodować, że kartka pozostanie nieruchoma. Jeśli kartka spada na podłogę lub da się nią łatwo poruszać, oznacza to, że uszczelka nie przylega odpowiednio i nie działa właściwie jej magnes. Powodem luzu mogą być także zabrudzenia znajdujące się w uszczelce, dlatego zanim przystąpisz do wymiany uszczelki, wyczyść ją dokładnie wodą z mydłem lub płynem do mycia naczyń, osusz i wykonaj ponownie test z kartką.
Jeśli uszczelka w lodówce nie trzyma, najprawdopodobniej będzie konieczna jej wymiana. Sprawdź, czy na rynku jest dostępna uszczelka dedykowana Twojemu modelowi lodówki. Jeśli nie, możesz sięgnąć po uszczelkę uniwersalną i przyciąć ją na odpowiednią długość. Pamiętaj jednak, aby po demontażu starej uszczelki dokładnie usunąć klej i odtłuścić powierzchnię. Czasami zdarza się, że uszczelka w chłodziarce nie trzyma ponieważ doszło do jej zanieczyszczenia. Przed jej wymianą warto spróbować wyczyścić ją wilgotną szmatką, a następnie wytrzeć do sucha.