Zapchana toaleta to koszmar, z którym nikt z nas nie chce mieć do czynienia. Uczucia, które towarzyszy nam przy podnoszeniu się poziomu wody w toalecie nie da się opisać. Zapchana toaleta to problem wymagający natychmiastowego działania, ponieważ zwlekanie z naprawą skutecznie uniemożliwi nam załatwianie najprostszych potrzeb fizjologicznych. Jak odetkać toaletę? Kiedy wezwać pogotowie hydrauliczne lub sprawdzonego hydraulika? A może pora na przetestowanie kilku domowych sposobów na odetkanie ubikacji?
Spis treści
Jeśli nie chcesz testować swoich zdolności hydraulicznych, zdecyduj się na naszego hydraulika. Profesjonalne i bezpieczne realizacje jeszcze tego samego dnia. Zapraszamy do kontaktu przez formularz online.
Zapchana toaleta – częste przyczyny
Niedrożność ubikacji wynika z wielu różnych czynników, które lubią się na siebie nakładać. Najczęściej są efektem złego użytkowania toalety lub niedbalstwa w zakresie okresowej konserwacji. Przestańmy liczyć na to, że wyposażenie mieszkania będzie działać wiecznie i postawmy na terminowe sprzątanie. Do najczęstszych powodów niedrożnej ubikacji należą:
- Wrzucanie do toalety ręczników papierowych i chusteczek grubszych od papieru toaletowego;
- Zapychanie toalety środkami higieny osobistej np.: pieluchami czy podpaskami;
- Zapchana toaleta to również efekt składowania się tłuszczu i odpadków kuchennych takich jak resztki jedzenia;
- Wrzucanie do ubikacji materiałów budowlanych np.: gruzu lub piasku.
Wszystkie z wyżej wymienionych odpadów mają swoje miejsce w śmietniku, a nie w toalecie. Zator w kanalizacji to niebezpieczna awaria, która w dłuższej perspektywie może wpłynąć na działanie całej sieci hydraulicznej.
Zapchana toaleta – domowe sposoby na odetkanie
Jeśli po spłukaniu wody w toalecie jej poziom się podnosi, prawdopodobnie czas na kilka zabiegów mających zbawienny wpływ na drożność rur w Twojej domowej sieci hydraulicznej. Pamiętaj, aby w takim wypadku nie spuszczać wody ponownie, bo kolejne pociągnięcie za spłuczkę może spowodować przelanie się muszli. Zamiast tego, spróbuj jednego z domowych sposobów na niedrożność kanalizacji.
- Zwykły przepychacz sanitarny. – Czasami najprostsze rozwiązania są najlepsze. Zapchana toaleta nie oprze się tradycyjnemu przepychaczowi w formie gumowego kielicha. Pompa ssąco-tłocząca wytworzy ciśnienie, które poruszy wodę w odpływie i usunie zator.
- Środki udrażniające. – Jeszcze bardziej niezawodnym sposobem na pozbycie się zatoru w toalecie są popularne środku do udrażniania rur. Dostępny w każdym sklepie “Kret” jest skuteczny w każdej sytuacji, a jego aplikacja jest banalnie prosta. Wlej odpowiednią ilość płynu do zatkanej toalety i odczekaj kilkanaście minut. Pamiętaj, że wszelkie środki tego typu są silnie żrące, dlatego po zaaplikowaniu płynu przez jakiś czas nie korzystaj z ubikacji.
- Soda oczyszczona. – Znany wszystkim duet octu i sody oczyszczonej również w tym przypadku okaże się zbawienny. Zapchana toaleta to często efekt odkładającej się w rurach żywności, więc silnie reagująca ze sobą mieszanka powinna usunąć nawet naprawdę poważne zatory. Pamiętaj, aby ocet i sodę oczyszczoną mieszać w proporcjach 1:1. Największą zaletą tego sposobu jest z pewnością jego zaskakująco niska cena.
Zapchana toaleta, a płyn do mycia naczyń
Jeśli nie posiadasz żadnej z wyżej wymienionych rzeczy, to jeszcze nic straconego. Nie każdy o tym wie, ale płyn do mycia naczyń bardzo dobrze radzi sobie z udrażnianiem kanalizacji. Jak z niego skorzystać? Wlej płyn do stojącej wody, a następnie poczekaj aż opadnie na samo dno. Gdy płyn zetknie się z papierem, który zatkał ubikację, zalej muszlę ciepłą wodą. Już po dwudziestu minutach możesz spróbować ponownie spłukać wodę. Miej oczywiście na uwadze, że sposób ten nie jest skuteczny w 100% przypadków. Wszystko zależy od tego czym zatkałeś swoją toaletę. Nie liczmy, że mieszanka płynu do naczyń i ciepłej wody pokona zużytą pieluchę lub resztki z dzisiejszego obiadu.
Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Hydraulik, Wymiana i montaż toalet