Grzejnik nie grzeje

Pogoda w Polsce bywa kapryśna i przeważnie przez pół roku ogrzewamy nasze domy i mieszkania. Czasami zdarza się, że chcąc wygrzać się po powrocie do domu zastajemy zimny grzejnik. Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się, co może być przyczyną tego problemu oraz jak przywrócić grzanie w zimnych kaloryferach.

Kaloryfer zimny na dole – różne przyczyny

Sprawna instalacja ogrzewania zapewnia komfort cieplny domownikom. Jeśli Twoim problemem jest grzejnik zimny na dole, jak najszybciej znajdź przyczynę i spróbuj ja wyeliminować, korzystając z poniższych porad. Kaloryfer może być zimny na dole z kilku powodów, takich jak nieszczelność zaworów, uszkodzenie termostatu, nagromadzone zabrudzenia, nieprawidłowo wykonany montaż lub ogólne zapowietrzenie.

Ograniczenie dopływu ciepłej wody – celowe działanie

Zanim zaczniesz szukać winowajcy, warto dowiedzieć się, czy ogrzewanie nie działa w całym budynku. Zimny grzejnik na dole może wiązać się z celowym ograniczeniem dopływu ciepłej wody do kaloryferów w mieszkaniach. Mają one na celu zwiększenie oszczędności oraz uniknięcie marnowania energii, zwłaszcza jeśli na zewnątrz panuje stosunkowo wysoka temperatura. Zanim poszukasz innej przyczyny, skontaktuj się najpierw z administratorem budynku.

Zapowietrzenie grzejnika

W przypadku, gdy grzejnik zimny na dole wydaje dziwne dźwięki, przypominające bulgotanie, stukanie lub syczenie, prawdopodobnie doszło do zapowietrzenia kaloryferów. Zwłaszcza taki problem występuje na początku sezonu grzewczego. W dalszej części tekstu dowiesz się, jak samodzielnie odpowietrzyć grzejnik.  Jeśli odpowietrzenie kaloryfera nie pomaga i grzejnik nadal grzeje tylko do połowy, należy upatrywać przyczyny problemu gdzie indziej.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Uszkodzony termostat przyczyną grzejnika zimnego na dole

Jeśli termostat ulega usterce, powodem jest najczęściej znajdująca się wewnątrz niego iglica. Żeby sprawdzić czy zimne kaloryfery to sprawka uszkodzonego termostatu, należy go całkowicie odkręcić. Jeśli iglica nie działa tak jak powinna, można delikatnie wysunąć ją przy pomocy kombinerek.

Niewłaściwy montaż

Nowo zamontowany grzejnik jest zimny na dole? Najprawdopodobniej wynika to z nieprawidłowo przeprowadzonego montażu. Taka sytuacja w nowym budynku lub świeżo po remoncie nie powinna mieć miejsca. Dodatkowo niepoprawny montaż wiąże się nie tylko z problemami z ogrzewaniem, lecz również może prowadzić do uszkodzenia kaloryfera oraz elementów instalacji grzewczej.

Kaloryfer zimny na dole – jak poradzić sobie z problemem zimnych grzejników?

Istnieje kilka sposobów, aby zadbać o równomierne nagrzewanie się grzejników. Wypróbuj poniższe rozwiązania, żeby przywrócić prawidłową pracę w dolnej części kaloryfera.

Samodzielne odpowietrzanie grzejników

Zimny grzejnik na dole możesz odpowietrzyć samodzielnie i nie potrzebujesz wielu narzędzi. Należy wyłączyć termostat, przekręcając jego głowicę na pozycję “0” i odczekać, aż kaloryfery będą zimne. Następnie odkręć zawór używając specjalnego klucza lub śrubokrętu. Pod zawór należy podłożyć miskę, ponieważ z grzejnika wypłynie woda. Na początku usłyszysz syk i zaczną kapać pojedyncze krople.  Gdy tylko wypływ wody stanie się miarowy, zakręć zawór. Kaloryfer jest odpowietrzony. Aby uniknąć problemów z odpowietrzaniem kaloryfera w przyszłości, możesz zamontować grzejniki z odpowietrznikiem.

Sprawdź termostat grzejnikowy

Jeśli grzejnik nie grzeje po odpowietrzeniu, warto sprawdzić głowicę termostatyczną. W tym celu trzeba obrócić kilka razy głowicę, zmieniając wartość z maksymalnej na minimalną. Sprawdź, czy grzejnik reaguje na dokonywane przez Ciebie zmiany. Jeśli kaloryfery są zimne lub słabo się nagrzewają, należy rozebrać termostat, aby dostać się do iglicy. Ten element powinien poruszać się swobodnie, jeśli stawia opór, należy go wysunąć.

Niedokręcony zawór odpływowy grzejnika

Kolejną prawdopodobną przyczyną mogą być źle dokręcone zawory grzejnikowe. Ten element znajduje się w dolnej części kaloryfera tuż przy przyłączu odpływu. Aby się do niego dostać, zdejmij nakrętkę maskującą. Następnie dokręć zawory grzejnikowe korzystając z odpowiedniego klucza.

Oczyszczanie instalacji centralnego ogrzewania

Zdarza się, że zimny grzejnik w dolnej części kaloryfera jest efektem nagromadzenia się zanieczyszczeń w instalacji. Najczęściej są to kamień i rdza. Aby poprawić efektywność grzewczą, należy wypłukać zabrudzenia z całego układu oraz zadbać o wymianę wody. Jeśli ta czynność nie przyniesie pożądanych efektów, być może czeka Cię wymiana grzejnika.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Grzejnik nie grzeje – czy mogę zlecić naprawę grzejnika?

Niekiedy powodem tego, że grzejnik jest zimny na dole, mogą być samoistnie występujące awarie oraz uszkodzenia kaloryfera. Najczęściej oznacza to wystąpienie nieszczelności zaworów bądź różne uszkodzenia termostatu. W takich przypadkach warto zlecić naprawę grzejnika. Jeśli szukasz profesjonalnego hydraulika, który szybko usunie przyczynę zimnego kaloryfera, skorzystaj z naszej oferty. Zapewniamy wsparcie doświadczonych fachowców oraz atrakcyjny cennik usług.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Instalacje co, Odpowietrzanie kaloryferów

Podsumowanie

  1. Zanim zaczniesz szukać przyczyny zimnych kaloryferów, dowiedz się od administratora, czy nie jest to planowe ograniczenie dopływu ciepłej wody w ramach oszczędności lub w wyniku kryzysu energetycznego.
  2. Zimne kaloryfery często wiążą się z nieprawidłowym działaniem termostatu. W celu sprawdzenia jego działania, należy kręcić głowicą, zmieniając wartości z maksymalnej na minimalną i odwrotnie. Jeśli grzejnik nie reaguje, najprawdopodobniej powodem jest uszkodzony termostat.
  3. Innym powodem mogą być niedokręcone zawory odpływowe, dlatego warto je dokręcić za pomocą odpowiedniego klucza.
  4. Zimny grzejnik na dole bywa często efektem zapowietrzenia, Zwłaszcza, jeśli problemom z grzaniem towarzyszą specyficzne dźwięki, przypominające syczenie lub bulgotanie. Na szczęście odpowietrzanie kaloryferów nie jest skomplikowane i poradzisz sobie z tym zadaniem samodzielnie.
  5. Zdarza się również, że zimny grzejnik pojawia się w nowo założonych instalacjach. Może się to wiązać z nieprawidłowym montażem kaloryfera. Należy go zdemontować i zainstalować ponownie.
  6. Gdy powyższe działania zawodzą i grzejnik nadal jest zimny, być może należy oczyścić instalację z kamienia i rdzy. Jeśli również to nie pomoże, najprawdopodobniej będzie konieczna wymiana kaloryfera.
  7. Jeśli nie chcesz wykonywać żadnych samodzielnych działań przy instalacji centralnego ogrzewania, zgłoś się po pomoc do hydraulika.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Jeśli kaloryfer jest zimny na 5 lub grzejnik grzeje tylko do połowy, warto sprawdzić dokręcenie zaworów grzejnikowych oraz działanie termostatu. Powodem może być także zapowietrzenie grzejnika. Niekiedy kaloryfer pozostaje zimny pomimo ustawienia maksymalnej wartości, gdy w środku grzejnika nagromadzi się kamień i rdza. Warto również wykluczyć celowe wyłączenie centralnego ogrzewania, kontaktując się z administratorem budynku.

Gdy kaloryfer nie grzeje, warto sprawdzić termostat i dokręcenie zaworów grzejnikowych. Kolejną przyczyną może być zapowietrzenie, dlatego może być konieczne odpowietrzenie kaloryfera.

W przypadku, gdy kaloryfery pozostają zimne pomimo odpowietrzenia, należy poszukać innej przyczyny. Może to być uszkodzony termostat, źle dokręcony zawór grzejnikowy czy nagromadzenie kamienia lub rdzy w instalacji.

Jeżeli Twój nowy grzejnik jest ciepły na górze, a zimny na dole, być może został niepoprawnie zamontowany. Prawdopodobnie kaloryfer podłączono do instalacji w odwrotny sposób. W tej sytuacji należy go zdemontować i przeprowadzić ponowny montaż grzejnika. Jeśli problem dotyczy starego kaloryfera, być może doszło do jego zapowietrzenia.