Zbyt głośna zmywarka to problem, który przez lata może znacząco pogorszyć jakość życia. Nieustanny hałas nie tylko negatywnie wpływa na nastrój domowników, ale przede wszystkim przez cały czas utrzymuje atmosferę niepokoju. Co zrobić, gdy zmywarka głośno pracuje? Jaki jest optymalny poziom głośności zmywarki i kiedy powinniśmy zacząć martwić się jej stanem? Warto zaznaczyć, że tańsze wersje tych urządzeń mają tendencję do głośnej pracy, ale przecież wszystko z umiarem… Dowiedz się, od czego zależy głośność zmywarki oraz co zrobić, gdy Twoja zmywarka buczy.
Spis treści
Jeśli Twoja zmywarka nieoczekiwanie przestała współpracować, z pewnością zainteresuje Cię nasz profesjonalny serwis AGD. Oferujemy błyskawiczne terminy i stałe ceny, a każdą wizytę umówisz poprzez wygodny formularz internetowy na stronie usterka.pl.
Zmywarka głośno pracuje? – pamiętaj o prawidłowym załadowaniu
Głośna praca zmywarki może oznaczać wiele rzeczy, ale najczęściej sprowadza się do prostego niepodążania za instrukcją producenta. Stukanie w zmywarce nie zawsze oznacza wadę podzespołów lub elektronicznych części urządzenia. Przyczyną hałasu często okazuje się nieprawidłowe ułożenie naczyń w zmywarce. Sprawdź, czy przez cały ten czas nie układałeś talerzy na miejscu misek lub, czy garnki nie blokują ramienia spryskiwacza.
Upewnij się, że żaden element nie jest blokowany oraz czy ma możliwość swobodnego obracania się. Zdarza się, że głośna praca zmywarki to wynik zbyt ciasno ułożonych naczyń. Tryskająca woda sprawia, że talerze i kubki uderzają o siebie i wydają dobrze znane stukanie.
Niepoprawne poziomowanie zmywarki?
Nie od dzisiaj wiadomo, że każdy sprzęt AGD, aby działał w pełni poprawnie, wymaga odpowiedniego ulokowania. Wypoziomowanie zmywarki to podstawa, które wyeliminuje problem powstawania wibracji i drgań podczas pracy. Postawienie zmywarki zgodnie z zaleceniami producenta wydłuży również jej żywotność. Wyposaż się w poziomicę i sprawdź jakie ustawienie zmywarki będzie najlepsze. Jeśli mimo to zmywarka głośno pracuje, zaopatrz się w specjalne podkładki antywibracyjne lub matę antywstrząsową.
Zmywarka głośno pracuje? – awaria pompy spustowej i myjącej
Zapchane filtry pomp to bardzo częsty powód głośnej pracy zmywarki. Jeśli Twoja zmywarka wydaje niski dźwięk przypominający buczenie, najbardziej prawdopodobnym winowajcą jest pompa myjąca. Zapchany filtr pompy można oczywiście przeczyścić, ale prawdziwy kłopot zaczyna się w przypadku jej uszkodzenia. Zepsuta pompa to najczęściej efekt nieszczelnych uszczelek oraz gromadzących się zanieczyszczeń m.in.: resztek jedzenia. Wymiana filtra jest dosyć skomplikowana i kosztowna, dlatego najlepiej zlecić ją fachowcom. Jeśli jesteś pewien, że problem nie leży w filtrze pompy, sprawdź, czy głośna praca zmywarki jest wynikiem awarii pompy spustu. Głównym symptomem niesprawnej pompy spustu jest charakterystyczne zatrzymywanie się zmywarki po pobraniu wody. Urządzenie zaczyna buczeń, prawdopodobnie przez zapchane filtry. W tym przypadku konieczne będzie udrożnienie elementów zmywarki, ówcześnie demontując filtry.
Awaria zmywarki to coś, na co nikt z nas nie jest do końca przygotowany. Nie potrafimy wyobrazić sobie stosu naczyń, które piętrzą się z dnia na dzień, bez cienia szansy na lepsze jutro. Jeśli zmywarka głośno pracuje, pamiętaj, żeby nie panikować. Dokładnie prześledź powyższe akapity i spróbuj samodzielnie zdiagnozować problem. Jeżeli zmywarka nadal pracuje zbyt głośno, skontaktuj się z zaufanym serwisem AGD, który spokojnie usunie jakąkolwiek usterkę.
Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa zmywarek, Serwis AGD