Codzienna pielęgnacja i eksploatacja pralki ma ogromny wpływ na jej żywotność i awaryjność. Błędy wiążące się z użytkowaniem pralki często uszkadzają trwale sprzęt już po kilku latach od jego zakupu. Na szczęście poprzez świadomą profilaktykę możesz skutecznie zapobiegać niszczeniu urządzenia. Jak wydłużyć żywotność pralki? Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się jak dbać o pralkę, żeby posłużyła Ci jak najdłużej!
Spis treści
Co skraca życie pralki?
Żywotność Twojej pralki jest zagrożona przez wiele czynników. Poniżej znajdziesz najczęstsze przyczyny szybszego zużywania się urządzenia oraz występowania awarii.
Brak konserwacji
Zapominasz o czyszczeniu pralki? Nie stosujesz środków odkamieniających? To duży błąd, ponieważ właściwe dbanie o pralkę może wydłużyć jej żywotność nawet o kilka lat. Myj pralkę raz w miesiącu gotowymi środkami lub stosując domowe metody z użyciem sody, octu czy kwasku cytrynowego. Nie zapominaj o szufladzie na detergenty, fartuchu oraz filtrze, a Twoja pralka odwdzięczy się bezawaryjną pracą.
Zamykanie pralki bezpośrednio po praniu
Kolejnym czynnikiem, który powoduje krótszą żywotność pralki, jest jej zamykanie bezpośrednio po skończonym praniu. Wilgoć stanowi idealne warunki do rozwoju grzybów i bakterii oraz niszczy aluminiowe elementy, prowadząc do ich korozji i uszkodzenia bębna. Zamykanie bębna wiąże się także z powstawaniem nieprzyjemnego zapachu, który ciężko usunąć z urządzenia. Ponadto przenosi się on na praną odzież.
Przeładowywanie bębna
Często zdarza Ci się upychać w pralce całą brudną odzież z kosza na pranie? Pamiętaj, że Twoje urządzenie ma określony maksymalny ciężar wsadu. Permanentne przeciążanie bębna może przyspieszyć zużycie łożysk, wywołać uszkodzenie amortyzatorów, sprężyn oraz silnika pompy. Zbyt duży wsad w bębnie zwiększa również poziom hałasu urządzenia i może spowodować nieprzyjemne wibracje.
Nadużywanie detergentów
Wiele osób ma tendencję do stosowania zbyt dużej ilości środków piorących. Niestety, gdy w pralce jest zbyt wiele piany, pralka jest zmuszona do cięższej pracy. Dodatkowo, pomimo wzmożonego działania urządzenia, na tkaninach pozostaje zbyt duża ilość detergentów, prowadząc do ich matowienia i niszczenia. Jeśli Twoja pralka nie posiada funkcji auto dozowania, zwracaj uwagę na zalecenia producenta odnośnie użycia detergentów.
Częste pranie
Zbyt częste pranie także może skrócić żywotność pralki. Jeśli robisz kilka prań jednego dnia, pamiętaj, że to obciąża dość mocno grzałkę, ponieważ ten element długo pozostaje nagrzany po skończonym cyklu prania. Dlatego, aby nie doprowadzić do spalenia grzałki, pomiędzy kolejnymi praniami odczekaj minimum 30-60 minut.
Jak wydłużyć żywotność pralki? – najważniejsze porady
Poniżej przedstawiamy dobre praktyki, które warto wprowadzić w życie, aby wydłużyć żywotność pralki. Pamiętaj, że właściwa eksploatacja i konserwacja to klucz do długotrwałej, bezusterkowej pracy urządzenia.
Pilnuj ustawienia pralki w domu
Jedną z najważniejszych kwestii, która wpływa na żywotność pralki, jest jej właściwe ustawienie. Zadbaj o równe podłoże oraz właściwe wypoziomowanie pralki. Dzięki temu zminimalizujesz drgania i głośną pracę urządzenia. Źle wypoziomowana pralka często szybko ulega awariom, zwłaszcza związanym z bębnem.
Staraj się nie przeładowywać pralki
Pamiętaj, aby ubrania podczas prania miały w bębnie odpowiednią ilość miejsca do swobodnego obracania się. Dzięki temu efekty prania będą znacznie lepsze. Pamiętaj, żeby wypełnić pralkę brudnymi ubraniami maksymalnie do 3/4 wysokości.
Opróżniaj kieszenie
Nieporóżnianie kieszeni ubrań może powodować zatykanie filtra pralki, co uniemożliwi jej efektywną pracę. Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić kieszenie ubrań przed ich włożeniem do pralki. Niewinna chusteczka czy drobne monety mogą wyrządzić Twojemu urządzeniu naprawdę duże szkody. Dobrą praktyką jest stosowanie także specjalnych siatek do prania, które wychwycą wszelkie drobne przedmioty. Często zdarza się bowiem, że pod wpływem wirowania od ubrań odrywają się guziki lub inne twarde elementy, które mogą zablokować filtr.
Myj szufladę na detergenty
Aby wydłużyć żywotność pralki, należy także dbać o czystość szuflady na detergenty. Resztki środków czyszczących oraz wilgoć to idealne środowisko do rozwoju grzyba, którego ciężko pozbyć się z urządzenia. Dlatego profilaktycznie raz w miesiącu staraj się umyć szufladę na detergenty.
Nie pierz zbyt często
Jak wspominaliśmy wcześniej, grzałka jest elementem pralki, który pozostaje dość długo nagrzany po skończonym cyklu. Z tego powodu powinno się odczekać minimum 30-60 minut przed kolejnym zaplanowanym praniem, tak, aby grzałka zdążyła nieco przestygnąć.
Zwracaj uwagę na filtr pralki i fartuch
Przynajmniej raz w miesiącu warto sprawdzić stan filtra pralki, w którym mogą znajdować się różne przedmioty, resztki tkanin czy włosy. Filtr należy wypłukać dokładnie pod bieżącą wodą. Z kolei fartuch pralki jest narażony szczególnie na rozwój grzybów, dlatego po każdym praniu wycieraj go do sucha, a raz w miesiącu przetrzyj octem rozcieńczonym wodą w proporcjach 1:1.
Chroń pralkę przed kamieniem
Jeśli masz twardą wodę w domu, Twoja pralka jest narażona na działanie osadów kamiennych. Kamień znacznie skraca żywotność pralki, niszcząc jej poszczególne elementy. Z tego powodu zadbaj o comiesięczne odkamienianie pralki. Aby usunąć kamień, z pomocą przychodzą gotowe środki odkamieniające lub naturalne odkamieniacze, takie jak ocet i soda. Wystarczy wlać bezpośrednio do bębna 2 szklanki octu i uruchomić najdłuższy program prania w najwyższej temperaturze. Decydując się na użycie sody, pół szklanki produktu należy wsypać do szuflady na proszek, a następnie uruchomić najdłuższy program prania z użyciem możliwie najwyższej temperatury.
Wietrz pralkę
Nie zapominaj o wyjmowaniu odzieży z pralki bezpośrednio po zakończonym praniu. Pozostaw otwarte drzwi pralki, tak, żeby urządzenie wyschło naturalnie.
Dłuższa żywotność pralki – ile na tym zaoszczędzisz?
Dbałość o urządzenie znacznie wydłuża żywotność pralki i zmniejsza ryzyko wystąpienia usterek związanych z niewłaściwą eksploatacją lub konserwacją. Świadome użytkowanie i uważne przyglądanie się każdej usterce pozwoli wydłużyć żywotność pralki nawet o kilka lat. To z kolei pozwoli Ci uniknąć kosztownych napraw. Jednak nawet najlepsza pielęgnacja i korzystanie z urządzenia zgodnie z zaleceniami producenta niekiedy nie jest w stanie uchronić pralki przed awarią. W takiej sytuacji nie zwlekaj, aż stan urządzenia się pogorszy i wezwij od razu sprawdzony serwis AGD. W porę wykryta i usunięta usterka pozwoli uniknąć uszkodzenia innych podzespołów, a tym samym zmniejszy ostateczny koszt naprawy pralki. Jeśli szukasz dobrego serwisanta AGD, skontaktuj się z nami! Współpracujemy z najlepszymi fachowcami na rynku!
Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa pralek, Serwis AGD
Podsumowanie
- Żywność pralki skracają niewłaściwe użytkowanie urządzenia oraz niedostateczna pielęgnacja.
- Przeładowywanie pralki, jej niewłaściwe ustawienie czy zamykanie bębna bezpośrednio po skończonym cyklu prania może przyczyniać się do szybszego zużycia urządzenia.
- Także zbyt częste pranie oraz nadużywanie detergentów może powodować nadmierne zużycie podzespołów pralki.
- Jeśli chcesz zwiększyć żywotność pralki, pamiętaj o jej regularnym czyszczeniu. Nie zapominaj o usunięciu resztek detergentu z szuflady na środki piorące oraz o dokładnym przepłukaniu filtra i przetarciu fartucha octem.
- Uchylaj drzwiczki po każdym praniu, tak, aby zapobiec rozwojowi pleśni wewnątrz urządzenia.
- Istotną kwestią jest także regularne odkamienianie pralki przy użyciu specjalistycznych środków lub domowych sposobów, wykorzystujących ocet i sodę oczyszczoną.
- Ponadto unikaj przeciążenia pralki i zwracaj uwagę na jej maksymalną ładowność.
- Nie zapominaj o opróżnianiu kieszeni ubrań przed ich włożeniem do pralki. Dobrym pomysłem jest stosowanie specjalnych siatek do prania.
- Staraj się również robić przynajmniej 30-minutowe przerwy pomiędzy kolejnymi praniami, tak, aby grzałka zdążyła przestygnąć przed uruchomieniem kolejnego cyklu.
Najczęściej zadawane pytania - FAQ
Jeśli chcesz wydłużyć życie pralki, pamiętaj o jej regularnym czyszczeniu i odkamienianiu. Ponadto staraj się nie przeładowywać urządzenia, a po każdym praniu wietrz wnętrze pralki, co zapobiegnie rozwojowi pleśni. Przed każdym praniem opróżniaj kieszenie ubrań. Staraj się również odczekać 30-60 minut pomiędzy kolejnymi cyklami prania. Dodatkowo zwracaj uwagę na ustawienie pralki i jej właściwe wypoziomowanie. Jeśli urządzenie wibruje zbyt mocno podczas pracy, zaopatrz się w specjalną matę antywibracyjną.
Najbardziej awaryjne elementy pralki to bęben, pompa, filtr oraz programator.
Jako najtrwalsze uznawane są pralki z silnikiem inwerterowym.
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ konieczność częstszej wymiany pralki na nową może wiązać się z niedostateczną pielęgnacją urządzenia lub niewłaściwym korzystaniem z pralki. Wprowadzając działania profilaktyczne, możesz cieszyć się sprawnie działającą pralką nawet 10-15 lat.