Poniżej znajdziesz jedynie niektóre awarie i porady dotyczące lodówek oraz kody błędów wyświetlane na panelach urządzeń Samsung i Amica. Zupełnie inne, ale równie popularne awarie lodówek oraz kody błędów urządzeń LG i Whirlpool opisaliśmy tutaj. Mamy nadzieje, że ułatwimy Ci diagnozę awarii oraz błyskawiczną poprawę stanu Twojej lodówki.
Spis treści
Czyszczenie lodówki
Regularne czyszczenie lodówki to dobry sposób na zapewnienie jej jak najdłuższego czasu życia i prezentowanej przez producenta efektywności. Okresowe mycie oraz rozmrażanie to jednak nie wszystko, ponieważ równie kluczowe jest regularne eliminowanie drobnych zabrudzeń. Czyszczenie lodówki powinieneś rozpocząć od:
- Dokładnego opróżnienia lodówki ze znajdującej się w niej żywności. Chodzi tutaj zarówno o produkty przechowywane w chłodziarce, jak i zamrażarce.
- Lodówkę należy następnie odłączyć od źródła zasilania. Zrobisz to odłączając główny przewód urządzenia, znajdujący się na tyle lodówki.
- Kolejnym krokiem w procesie czyszczenia lodówki jest wyciągnięcie wszystkich ruchomych części urządzenia. Szuflady, półki, uchwyty na jajka oraz pojemniki na warzywa pozostaw na blacie obok.
- Starannie umyj wnętrze lodówki delikatnymi detergentami, zaczynając proces mycia od góry. Całość przetrzyj ścierką nasączoną wodą, a następnie wytrzyj do sucha.
Zwolennicy ekologicznych środków czystości mogą skorzystać z octu, który od dawna słynie ze swoich właściwości odkażających. Do czyszczenia lodówki możesz wykorzystać również sklepowe detergenty firm DR BECKMANN, Kamix czy FROSCH.
Woda w lodówce
Pojawienie się pojedynczych kropli na tylnej ścianie urządzenia to nic nadzwyczajnego. Problemem jest natomiast nadzwyczaj intensywne skraplanie się wody na półkach lub w szufladach. Najczęstszą przyczyną skraplania się wody w lodówce jest całkowite zatkanie odpływu. Odpływ chłodziarki to okrągły otwór, który znajdziesz z tyłu lodówki. Aby odetkać zatkany odpływ, skorzystaj ze specjalnego przetykacza, który zwykle przychodzi do nas w komplecie z lodówką. Zastąpić go może dłuższa wykałaczka lub cienki drut. Woda w lodówce może być również wynikiem zatkania rurki odpływowej. Znajduje się ona pod kratownicą lodówki, z tyłu urządzenia. Ściągnij kratownicę i usuń znajdujące się pod nią resztki jedzenia i inne zanieczyszczenia. Pojawienie się niewielkiej ilości wody w lodówce może mieć natomiast swoją przyczynę w uszkodzeniu wentylatora. Sprawdź, czy dostęp do kanałów wentylacyjnych w lodówce nie jest zablokowany przechowywaną w niej żywnością.
Woda na półkach w lodówce
Najczęstszym powodem zbierania się wody na półkach lodówki jest błąd użytkowania. Pamiętaj, aby nie wkładać do chłodziarki zbyt ciepłego jedzenia. Nie spowoduje to uszkodzenia urządzenia, ale znacząco pogorszy funkcjonalność lodówki oraz zwiększy pobór mocy sprzętu. Nieprawidłowe ustawienie lodówki również wpływa na ilość gromadzącej się w niej wody. Gdy lodówka stoi zbyt blisko grzejnika lub kuchenki, wysoka temperatura stojących obok urządzeń spowoduje skraplanie się wody. Innym, równie częstym, powodem pojawiania się skroplonej wody w lodówce jest nieszczelność drzwiczek. Przetrzyj uszczelkę drzwi szmatką nasączoną wodą, a następnie wytrzyj wszystko suchym ręcznikiem.
Zatkany odpływ w lodówce
Jeśli zauważyłeś, że na dnie lodówki zbiera się woda, mimo regularnego wycierania tych przestrzeni, oznacza to, że odpływ lodówki jest zatkany. Zlokalizuj odpływ, zwykle znajdujący się na tylnej ścianie wewnętrznej części chłodziarki. Włóż w odpływ specjalną szczoteczkę do czyszczenia słomek i rurek, a następnie powoli wyciągaj znajdujące się w odpływie zanieczyszczenia. Całą czynność powtarzaj do momentu, aż szczoteczka do udrażniania rurek nie będzie czysta. Na koniec zamocz szczoteczkę w occie i wprowadź ją kilkukrotnie do odpływu. Pomoże to w zlikwidowaniu znajdujących się w tym miejscu bakterii oraz grzybów. Jeśli, pomimo przeczyszczenia odpływu, woda wciąż gromadzi się na dnie lodówki, przyczyna awarii tkwi prawdopodobnie w działaniu termostatu lub sprężarki. Aby otrzymać pewną diagnozę, wezwij na miejsce serwisanta lub skontaktuj się z producentem.
Rozmrażanie lodówki
Okresowe rozmrażanie lodówki pozwala na zminimalizowanie poboru prądu przed chłodziarkę, a także znacznie zwiększa ilość miejsca do przechowywania żywności. Rozmrażanie lodówki zajmuje stosunkowo dużo czasu, dlatego warto się do tego procesu odpowiednio przygotować. Zużyj swoje dotychczasowe zapasy jedzenia, a nadmiar schowaj w miejscu o niskiej temperaturze. Ustaw poziom chłodzenia na 0, a następnie odłącz lodówkę od prądu. Zamrożone jedzenie możesz przechować w wannie lub brodziku prysznicowym, a w przypadku rozmrażania lodówki zimą — na balkonie. Wyjmij i umyj wszelkie szuflady i pojemniki znajdujące się w chłodziarce. To samo możesz zrobić z wnętrzem lodówki, pamiętając jednak, aby przed włączeniem urządzenia wszystko dokładnie wysuszyć. Podczas rozmrażania, drzwi chłodziarki i zamrażarki powinny pozostać otwarte, aż do chwili zakończenia całego procesu. Odczekaj kilka dodatkowych godzin do całkowitego wyschnięcia wnętrza, a następnie włóż do lodówki wszystkie jej elementy oraz przechowywaną wcześniej żywność.
Lodówka wyświetla błąd
Zdarza się, że lodówka wyświetla kod błędu, który jednoznacznie wskazuje na szczegółową awarię, któregoś z komponentów urządzenia. Producenci lodówek zwykle opisują każdy z występujących kodów błędu, co następnie ułatwia określenie kosztorysu potencjalnej naprawy, bądź wymiany.
Kody błędów lodówek Samsung
Lista kodów błędów wyświetlających się, gdy wskaźnik temperatury wskazuje 88:88. Aby usunąć wyświetlanie poniższych kodów błędów, należy odłączyć lodówkę od źródła zasilania na 1 minutę, a następnie ponownie ją podłączyć.
Kod błędu 1 E: Błąd czujnika chłodziarki.
Kod błędu 2 E: Błąd czujnika zamrażarki.
Kod błędu 3 E: Błąd czujnika odmrażania chłodziarki.
Kod błędu 4 E: Błąd czujnika odmrażania chłodziarki.
Kod błędu 5 E: Błąd czujnika otoczenia.
Kod błędu 8 E lub 39 E: Błąd czujnika produkcji lodu.
Kod błędu 21 E: Błąd działania wentylatora zamrażarki.
Kod błędu 22 E: Błąd działania wentylatora chłodziarki.
Kod błędu 23 E: Błąd działania wentylatora kondensatora.
Kod błędu 24 E: Błąd odmrażania zamrażarki.
Kod błędu 25 E: Błąd odmrażania chłodziarki.
Kod błędu 26 E lub 39 E: Błąd funkcji produkcji lodu.
Kody błędów 83 E, 85 E oraz 86 E: Błąd dotyczy napięcia, oraz bieżącego odczytu na module PBA. Kod błędu 83 E pojawia się na skutek nagłych awarii zasilania. Jest to błąd tymczasowy i można naprawić go, odłączając urządzenie od prądu na 1 minutę, a następnie, podłączając je ponownie.
Lista kodów błędów wyświetlających się, gdy podłużna dioda w lodówce Samsung miga.
1 – Awaria czujnika produkcji lodu – Brak złącza czujnika produkcji lodu.
2 – Awaria czujnika chłodziarki – Brak złącza czujnika chłodziarki.
3 – Awaria czujnika odszraniania chłodziarki – Brak złącza wewnętrznego czujnika odszraniania parownika chłodziarki.
4 – Błąd działania wentylatora chłodziarki – Awaria silnika wentylatora chłodziarki.
5 – Błąd funkcji produkcji lodu – Dozownik lodu nie zadziałał co najmniej trzy razy.
6 – Awaria czujnika strefy Cool Select – Brak złącza czujnika strefy Cool Select
7 – Błąd odszraniania człodziarki – Proces usuwania szronu został zakończony z powodu przekroczenia 80 minut.
8 – Błąd czujnika wyjścia – Brak złącza czujnika powietrza.
9 – Błąd czujnika zamrażarki – Brak złącza czujnika zamrażarki.
10 – Błąd odszraniania zamrażarki – Brak złącza czujnika odszraniania parownika zamrażarki.
11 – Błąd działania wentylatora zamrażarki – Awaria silnika wentylatora zamrażarki.
12 – Błąd działania wentylatora skraplacza – Awaria silnika wentylatora skraplacza.
13 – Błąd odszraniania zamrażarki – Proces usuwania szronu w zamrażarce został zakończony z powodu przekroczenia 70 minut.
W przypadku wystąpienia któregokolwiek z powyższych kodów błędów należy niezwłocznie skontaktować się z serwisem technicznym Samsung.
Kody błędów lodówek Amica
Kod błędu: E1
Co oznacza: Awaria czujnika temperatury w komorze chłodziarki Amica.
Co robić: Czujnik temperatury w komorze chłodziarki został uszkodzony. W takim wypadku niezwłocznie skontaktuj się z serwisem technicznym Amica. Miej jednak na uwadzę, że wbudowany program awaryjny utrzyma dopuszczalną temperaturę do momentu zlikwidowania przyczyny awarii przez autoryzowany serwis.
Kod błędu: E2
Co oznacza: Awaria czujnika temperatury w komorze zamrażarki Amica.
Co robić: Podobnie jak w przypadku uszkodzenia czujnika w komorze chłodziarki, skontaktuj się z autoryzowanym serwisem technicznym Amica. Urządzenie będzie utrzymywało temperaturę, aż do momentu usunięcia błędu.
Kod błędu: E3
Co oznacza: Awaria czujnika parownika w lodówce Amica.
Co robić: Czujnik parownika został uszkodzony. Przekaż informacje dotyczące stanu technicznego parownika serwisowi technicznemu Amica i czekaj na wizytę serwisanta.
Kod błędu: E4
Co oznacza: Drzwi lodówki są otwarte.
Co robić: Kod błędu E4 pojawia się, gdy drzwi chłodziarki otwarte są przez dłużej niż 3 minuty. Kod zniknie samoistnie po zamknięciu drzwiczek.
Kod błędu: E5
Co oznacza: Zbyt wysoka temperatura w chłodziarce lub zamrażarce.
Co robić: Pojawienie się kodu błędu E5 towarzyszy zbyt wysokiej temperaturze w komorze chłodziarki lub zamrażarki. Oznacza to, że od co najmniej dwóch godzin lodówka nie jest w stanie utrzymać ustawionej wcześniej temperatury. W takim wypadku skontaktuj się z serwisem technicznym Amica.
Kod błędu: E6
Co oznacza: Zbyt wysoka temperatura po awarii zasilania.
Co robić: Kod błędu E6 pojawia się na skutek awarii zasilania wyrobu. Odłączenie zasilania spowodowało wzrost temperatury w komorze chłodziarki lub zamrażarki. Niezwłocznie skontaktuj się z najbliższym serwisem technicznym Amica.