jak wyczyścić kaloryfer, czyszczenie grzejników, jak wyczyścić grzejnik płytowy, jak wyczyścić grzejnik od środka, jak wyczyścić grzejnik żeberkowy, czyszczenie kaloryferów, czym czyścić kaloryfer

Czyszczenie grzejników to czynność, którą wykonujemy rzadko lub nigdy. Pomijanie kaloryferów w trakcie sprzątania jest dużym błędem, ponieważ gromadzą się na nich bakterie oraz kurz. Czyszczenie kaloryferów należy przeprowadzać dwa razy w roku – przed rozpoczęciem i po zakończeniu sezonu grzewczego. Zdajemy sobie sprawę, że o ile czyszczenie grzejników żeliwnych nie jest bardzo skomplikowanym zajęciem, o tyle czyszczenie grzejników płytowych może przysporzyć więcej trudności ze względu na konieczność demontażu. Dlatego przychodzimy dziś z pomocą i podpowiadamy, jak wyczyścić grzejniki od środka.

Po co czyścić kaloryfery od środka?

Kurz i brud gromadzą się zarówno na powierzchni, jak i w zakamarkach grzejników. Pozostawianie warstwy kurzu na grzejniku zmniejsza jego wydajność, co wpłynie na wyższe rachunki za ogrzewanie. Ponadto pod wpływem wysokiej temperatury osad może zacząć wydzielać nieprzyjemny zapach. Dodatkowo kurz i zanieczyszczenia podczas pracy grzejnika mogą krążyć w powietrzu, potencjalnie wpływając na jakość powietrza w pomieszczeniu. Z tego powodu czyszczenie grzejników jest konieczne, jeśli zależy nam na niższych rachunkach i czystym powietrzu w domu.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Jak i czym wyczyścić grzejnik od środka?

Przeprowadzając czyszczenie grzejników, warto przygotować rzeczy, które ułatwią nam to zadanie i pozwolą dotrzeć także do trudno dostępnych miejsc. Bardzo dobre efekty daje zastosowanie specjalnej szczotki do czyszczenia grzejników. Ewentualnie można wykorzystać wąską końcówkę od odkurzacza. Jeśli nie masz dostępu do szczotki lub Twój odkurzacz nie posiada takiej końcówki, możesz wykorzystać pędzel krzywik, a nawet… rolkę po zużytym ręczniku papierowym. A czym wyczyścić kaloryfer? Do czyszczenia grzejników świetnie sprawdzają się ściereczki z mikrofibry. Unikaj stosowania ręcznika kuchennego, zwłaszcza w przypadku kaloryferów żeberkowych, ponieważ przeważnie ich powierzchnia jest chropowata i strzępki papieru pozostaną na kaloryferze. Jak wyczyścić grzejniki w środku? Przede wszystkim nie używaj agresywnych detergentów, ponieważ mogą one uszkodzić powłokę kaloryferów, prowadząc do ich szybszego rdzewienia. Z powodzeniem możesz skorzystać z płynu do mycia naczyń rozcieńczonego z wodą.

Jak wyczyścić kaloryfer żeliwny?

Specyficzna konstrukcja kaloryferów żeberkowych sprzyja odkładaniu się kurzu oraz innych zanieczyszczeń. Jak wyczyścić kaloryfer żeberkowy w środku? Czyszczenie grzejnika żeliwnego należy rozpocząć od jego odkurzenia, używając wąskiej nakładki dołączonej do odkurzacza. Jeśli jej nie posiadasz, skorzystaj z suszarki do włosów, a następnie odkurz zanieczyszczenia, które opadną na podłogę. Możesz wykorzystać również wspomnianą rolkę po ręczniku papierowym. Wystarczy nadać jej podobny kształt do nakładki od odkurzacza i umieścić ją na wężu ssącym, na przykład za pomocą taśmy. Miejsca, do których nie jest w stanie dotrzeć odkurzacz, można doczyścić za pomocą szczotki do czyszczenia grzejników, pędzelka krzywika lub szczotki do czyszczenia butelek. Następnie usuń zabrudzenia, które przywarły do powłoki kaloryfera. W tym celu możesz użyć wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub gotowego preparatu do kurzu. Niektórzy rozpuszczają również proszek do prania w wodzie i polewają taką mieszkanką grzejnik, podstawiając pod niego ścierki lub miski. Pamiętaj o dokładnym wytarciu grzejników ściereczką z mikrofibry. Dlaczego? Wilgotna powierzchnia jest bardziej narażona na osadzanie się kurzu i spowoduje, że kolejne czyszczenie grzejników będzie potrzebne znacznie szybciej.

Czyszczenie grzejnika panelowego

Zastanawiasz się jak wyczyścić grzejnik aluminiowy płytowy? To zadanie wymaga więcej zachodu, ponieważ trzeba zdemontować kaloryfer. Prace rozpoczynamy od zdjęcia gałki termostatycznej. Następnie należy otworzyć charakterystyczną kratkę znajdującą się w górnej części grzejnika. Aby to zrobić, wystarczy delikatnie podważyć zatrzaski nożem. Teraz możemy przystąpić do czyszczenia. Jak wyczyścić kaloryfer w środku? Podobnie jak w przypadku grzejnika żeliwnego, użyj szczotki do czyszczenia grzejników, odkurzacza z odpowiednią nakładką, suszarki do włosów lub rolki po ręczniku papierowym. Wąż ssący lub szczotkę włóż przez otwór powstały po zdjęciu kratki. Staraj się wykonywać tę czynność delikatnie, żeby nie uszkodzić wnętrza grzejnika. Następnie ponownie załóż kratkę i gałkę. Czyszczenie grzejnika aluminiowego płytowego z zewnątrz wygląda podobnie jak w przypadku grzejnika żeliwnego. Wystarczy odrobina wody z płynem do mycia naczyń i wilgotna szmatka z mikrofibry.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Czy czyszczenie grzejników mogę zlecić fachowcowi?

Jeśli nie masz czasu na samodzielne czyszczenie grzejników, możesz zlecić to zadanie firmie sprzątającej. Pracownicy zastosują odpowiednie metody czyszczenia, używając między innymi szczotki do grzejników w celu usunięcia dużych ilości kurzu. Możesz zdecydować się na wynajem pracowników na godziny od usterka.pl. Zapewniamy wsparcie rzetelnych i pracowitych osób, które wykonają zlecone prace terminowo oraz dokładnie.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz:

Podsumowanie

  1. Na kaloryferach zbierają się kurz i bakterie, dlatego należy przeprowadzać regularne czyszczenie grzejników – przed rozpoczęciem sezonu grzewczego i po jego zakończeniu.
  2. Zalegający na grzejnikach kurz zmniejsza ich wydajność. Czysty kaloryfer zapewnia lepsze rozprowadzanie ciepła, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie.
  3. Do usuwania kurzu z grzejników możesz użyć specjalnej szczotki do czyszczenia kaloryferów, odkurzacza, suszarki do włosów, a nawet rolki po ręczniku papierowym, która może posłużyć jako atrapa wąskiej nakładki do odkurzacza.
  4. Żeberka warto wyczyścić dodatkowo mokrą szmatką z odrobiną płynu do naczyń, a następnie wytrzeć powierzchnię do sucha.
  5. Żeby wyczyścić grzejnik panelowy z kurzu i innych zanieczyszczeń, należy zdjąć kratkę znajdującą się na górze kaloryfera. W ten sposób dostaniemy się do wnętrza grzejnika. Dalsze postępowanie jest podobne, jak w przypadku grzejnika żeliwnego.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Aby umyć grzejnik w środku, należy w pierwszej kolejności go odkurzyć, używając wąskiej nakładki od odkurzacza lub jej atrapy, którą wykonasz z rolki po ręczniku papierowym. Dobrze sprawdzi się również szczotka do mycia grzejników, pędzel krzywik lub szczotka do butelek. Możesz także posłużyć się suszarką do włosów. Następnie trzeba umyć grzejnik wilgotną ściereczką z mikrofibry z dodatkiem płynu do naczyń. Niektórzy rozpuszczają proszek do prania w wodzie i polewają mieszanką środek grzejnika. Pamiętaj, aby wytrzeć go następnie suchą ściereczką.

Grzejniki nie tylko warto, ale wręcz należy regularnie czyścić, ponieważ osadzają się na nich kurz i bakterie. Zalegający na powierzchni kaloryferów kurz zmniejsza wydajność grzewczą, wpływając na wyższe rachunki za ogrzewanie. Ponadto podczas pracy grzejnika powłoka z kurzu może wydzielać nieprzyjemny zapach i wraz z bakteriami wpływać niekorzystnie na jakość powietrza w pomieszczeniu oraz na nasze zdrowie.

Na lżejsze odbarwienia warto zastosować wodę z odrobiną płynu do mycia naczyń. W przypadku mocnych przebarwień można wypróbować preparat na bazie alkoholu.

Na pożółkły grzejnik warto nałożyć gęstą papkę z sody oczyszczonej. Wystarczy zmieszać sodę z odrobiną wody, tak, aby uzyskać gęstą konsystencję. Sodę nałóż na powierzchnię grzejnika i pozostaw na około godzinę. Po tym czasie zetrzyj papkę, energicznie pocierając powierzchnię wilgotną ściereczką. Wytrzyj kaloryfer do sucha.