Instalacja elektryczna w kuchni powinna ułatwiać codzienne przygotowywanie posiłków i zwiększyć funkcjonalność pomieszczenia. Jak zaprojektować instalację elektryczną w kuchni i na co zwrócić uwagę? Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis, który pomoże Ci dobrze zaplanować instalację w kuchni przed remontem.
Spis treści
Instalacja elektryczna kuchnia – dlaczego właściwe rozplanowanie ma znaczenie?
Wiele osób narzeka na brak kontaktów i gniazdek w kuchni. Zdarza się, że chcąc skorzystać z miksera, trzeba odłączać kuchenkę mikrofalową lub czajnik elektryczny, co nie jest wygodne i utrudnia codzienną pracę w kuchni. Zwykle remontujemy kuchnię raz na kilkanaście lat, dlatego instalacja elektryczna w kuchni powinna być dobrze przemyślana. Pamiętaj także, że jednoczesne korzystanie z urządzeń o wysokiej wydajności nie powinno prowadzić do przeciążenia obwodów, a wiele osób narzeka na wybijanie korków podczas pracy kilku sprzętów naraz. Jak widać, łatwo przeoczyć ważne kwestie, które będą rzutować na dalsze korzystanie z kuchni. Zatem jak zaprojektować instalację elektryczną w kuchni? Poniżej otrzymasz od nas garść przydatnych porad, które pomogą Ci stworzyć ergonomiczną przestrzeń.
Instalacja elektryczna w kuchni – jakie gniazda
Stosujemy gniazda ze stykiem ochronnym lub stykami bocznymi. W bezpośrednim sąsiedztwie zlewozmywaka zainstaluj gniazda bryzgoszczelne hermetyczne z klapką IP44 lub minimum IP40. Jeśli chcesz, żeby osprzęt nie rzucał się w oczy, wybierz taki w kolorze zbliżonym do koloru płytek czy ścian.
Instalacja elektryczna w kuchni – jak rozplanować gniazda?
Gniazda w kuchni nad blatem powinny pojawić się na wysokości około 100 cm, biorąc pod uwagę standardową wysokość szafek kuchennych 80 cm. Jeśli jesteś wysoką osobą i planujesz wyżej umieszczony blat, montaż gniazd należy przeprowadzić proporcjonalnie wyżej. Coraz częściej stosuje się również kontakty w blacie lub zintegrowane z systemami podszafkowymi. Gniazda do dużego AGD można zamontować na wysokości minimum 20 cm od podłogi.
Z reguły im więcej gniazd, tym lepiej. Absolutne minimum to 4 gniazdka, nad blatem powinny być umiejscowione przynajmniej dwa z nich. Jeśli na co dzień korzystasz z wielu sprzętów AGD, np. elektrycznego grilla, tostera, blendera czy czajnika, nad blatem powinny pojawić się co najmniej 4 gniazda. Do liczby zaplanowanych gniazd, dodaj zawsze jeszcze dodatkowe dwa na sporadycznie używane urządzenia, takie jak mikser czy robot kuchenny i wtedy instalacja elektryczna w kuchni spełni swoje zadanie w 100%.
Gniazda do stale podłączonych sprzętów warto ukryć w szafkach. Gniazdo do zmywarki można schować w szafce pod zlewem, jednak nie w bezpośrednim sąsiedztwie instalacji wodno-kanalizacyjnej. Bardzo częstym błędem jest zapominanie o gnieździe do okapu, który powinniśmy zamontować na górze lub w sąsiedniej szafce. Wiele osób ma później problem z podłączeniem okapu, ponieważ kabel jest za krótki i nie sięga do najbliższego kontaktu. Ewentualnie kabel jest na tyle długi, żeby podłączyć go do kontaktu, ale psuje estetykę kuchni, ciągnąc się wzdłuż pięknego panelu szklanego czy nowych płytek. Dodatkowo pamiętaj, że duże sprzęty AGD, takie jak lodówka, piekarnik, płyta czy zmywarka, wymagają oddzielnych obwodów, aby uniknąć przeciążenia instalacji.
Instalacja w kuchni-włącznik światła
Włącznik oświetlenia głównego w kuchni powinien znajdować się przy wejściu do pomieszczenia. Dodatkowy włącznik światła do oświetlenia funkcyjnego montuje się nad blatem roboczym. Blat roboczy obecnie podświetla się najczęściej listwą LED, jeśli decydujesz się na inne źródła światła, warto je rozstawić w odległości 50 cm od siebie. Więcej na temat oświetlenia przeczytasz w naszym innym wpisie – Lampy do kuchni – jakie oświetlenie do kuchni wybrać?
Instalacja elektryczna w kuchni – wyspa kuchenna
Planujesz wyspę kuchenną, na której pojawi się płyta grzewcza? Pamiętaj, że taki sprzęt wymaga w obwodzie zasilania przewodów o przekroju 4 mm. W przypadku wyspy kuchennej należy również rozważyć instalację gniazd w blacie. Inaczej konieczne będzie używanie przedłużaczy. Nie zapominaj również o doświetleniu wyspy. Lampy zawieszamy na wysokości dopasowanej do Twojego wzrostu, tak aby umożliwić swobodne przygotowywanie posiłków bez uderzania głową o klosz 😊
Podsumowując, instalacja elektryczna w kuchni powinna składać się z kilku obwodów, aby nie dochodziło do przeciążeń i awarii. Warto zamontować więcej gniazd i włączników, co ułatwi codzienną pracę w kuchni i wpłynie na wygodę użytkowania pomieszczenia. Jeśli chcesz zlecić montaż instalacji elektrycznej w kuchni świetnym fachowcom, koniecznie skorzystaj z naszej oferty. Nasz elektryk ma niezbędne uprawnienia, ogromną wiedzę oraz wieloletnie doświadczenie, dlatego możesz mieć pewność, że praca zostanie wykonana fachowo, starannie i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
To może Cię zainteresować:
Oświetlenie do łazienki – jakie wybrać?