wybijanie bezpieczników

Wybijanie korków to dość częsty problem, zwłaszcza u posiadaczy starej instalacji elektrycznej. Jeżeli w całym domu, mieszkaniu lub tylko w jednym z pomieszczeń nagle zabrakło prądu — prawdopodobnie na liczniku wyskoczył bezpiecznik. Dlaczego wybijają korki i co to właściwie oznacza? Przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł i dowiedz się więcej na ten temat.

Jak wyglądają wybite korki w instalacji elektrycznej?

Bezpieczniki, szerzej nazywane korkami lub stopkami, montuje się na licznikach domowej instalacji elektrycznej. Są one jednym z podstawowych zabezpieczeń instalacji i chronią sieć elektryczną przed przeciążeniami i przegrzaniem. Wybity korek można rozpoznać po wyłączniku skierowanym w dół. Aby przywrócić jego działanie, wystarczy przesunąć dźwignię do góry. Bezpiecznik automatyczny po wybiciu odstaje od pozostałych korków i należy go wcisnąć.

W przypadku starszych instalacji, często mamy do czynienia z tradycyjnymi bezpiecznikami topikowymi.  O ich spaleniu świadczy brak kolorowego oczka lub ulega ono poluzowaniu, co jest bezpośrednio związane z przepaleniem drucika oporowego wewnątrz bezpiecznika. Dlatego warto mieć pod ręką kilka zapasowych korków, ponieważ przepalone bezpieczniki topikowe wymagają wymiany.

Wysiadł korek – co to właściwie oznacza?

Co oznacza zjawisko tzw. “wybijania korków“? Wybijanie korków to nic innego jak wyłączenie się bezpieczników i opadnięcie ich wyłączników, zwykle po zbyt długim obciążeniu licznika. Gdy licznik zużywa więcej mocy, niż ta, do której Twoja instalacja została dostosowana — bezpieczniki automatycznie odcinają sieć od dopływu prądu. Z kolei posiadając bezpieczniki topikowe, w przypadku przeciążenia wartości prądu, dochodzi do ich nagrzewania i stopienia umieszczonego we wkładce specjalnego elementu topikowego.

Dlaczego korki wybijają? Najczęstsze przyczyny

Instalacja elektryczna powinna działać bez zarzutu, dlatego wiele z powodów częstego wyskakiwania bezpieczników wiąże się ze złą konserwacją lub uszkodzeniem instalacji. Jeśli słyszysz dziwne szumy oraz trzaski lub spotkałeś się z migającymi światłami, powodem wybijania bezpieczników mogą być różne czynniki. Poniżej znajdziesz najczęstsze przyczyny wysadzania korków.

Przeciążenie sieci

Przeciążenie sieci ma miejsce, gdy zbyt wiele urządzeń naraz zostaje podłączonych do prądu. Zasilenie wszystkich odbiorników wykorzystuje zbyt dużą ilość mocy łączonej, a korki wyskakują, gdy zostanie przekroczone 10% dopuszczalnej mocy umownej wpisanej na bezpieczniku. W większości umów dla domu, poziom mocy dyspozycyjnej kształtuje się na poziomie 3,3kW. Przeciążenie sieci to w dzisiejszych czasach domena raczej starszych domów, wyposażonych w przestarzałą instalację. Instalacja zaplanowana na mniejsze zapotrzebowanie na energię nie będzie w stanie nadążyć za kolejnymi urządzeniami. W takim przypadku pozostaje nam wymiana lub odnowienie instalacji elektrycznej, na przykład podłączając dodatkowe obwody.

Przestarzałe bezpieczniki

Częste wybijanie korków nie musi natomiast oznaczać konieczności wymiany całej instalacji. Bardzo często okazuje się, że to same bezpieczniki nie są w stanie działać w odpowiedni sposób. Montowane niegdyś bezpieczniki topikowe coraz częściej wymieniane są na nowocześniejsze bezpieczniki automatyczne, które cechują się mniejszą awaryjnością i większą odpornością na duży pobór mocy. Wymianę bezpieczników przeprowadzi uprawniony do tego elektryk, a sam proces wymiany nie zajmuje więcej niż kilka godzin.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Uszkodzenie sieci elektrycznej

Przerwy w dostawie prądu nie muszą być bezpośrednio związane z bezpiecznikami. Jeśli dochodzi do wybicia korków kilka razy w miesiącu lub w tygodniu — należy wezwać elektryka z uprawnieniami. Poważne komplikacje domowej sieci mogą obniżać bowiem poziom bezpieczeństwa instalacji, a nawet prowadzić do pożaru.

Problem z urządzeniami elektrycznymi

Zdarza się, że wybijanie korków nie ma nic wspólnego z uszkodzeniem instalacji elektrycznej, a jest efektem awarii danego urządzenia w Twoim domu. Być może któreś z urządzeń, np. zmywarka lub odkurzacz w wyniku usterki pobiera więcej prądu niż zazwyczaj, powodując wybijanie korków. Łatwo znaleźć winowajcę, ponieważ w tym przypadku do wyskakiwania bezpieczników dochodzi w momencie podłączenia sprzętu do sieci. Ponadto warto wymienić przestarzałe odbiorniki o nadmiernej mocy rozruchowej na nowe, bardziej energooszczędne sprzęty, a problem powinien zostać zażegnany.

Jak uniknąć problemów z korkami w domu?

Choć nie można zupełnie uchronić się przed wybijaniem bezpieczników, warto wprowadzić środki ostrożności, które zmniejszą ryzyko występowania tego problemu. Poniżej znajdziesz kilka porad, które pomogą Ci lepiej zadbać o instalację elektryczną w Twoim domu.

Odpowiednio dobrane bezpieczniki/wyłączniki

Upewnij się, że bezpieczniki lub wyłączniki  mają odpowiedni parametry dla obwodów, które chronią. Stosowanie bezpieczników o wyższym natężeniu prądu niż to konieczne może prowadzić do przeciążenia i potencjalnego przegrzania.

Unikaj przeciążania obwodów

Nie przeciążaj sieci elektrycznej, podłączając zbyt wiele urządzeń, takich jak żelazko, czajnik czy pralka do jednego obwodu. Sprawdź znamionowy prąd bezpiecznika i upewnij się, że łączne obciążenie nie przekracza tej wartości. Najlepszą praktyką jest rozłożenie obciążenia elektrycznego na różne obwody i gniazdka. Zmniejsza to ryzyko przeciążenia pojedynczego obwodu, a tym samym redukuje wybijanie korków.

Odłącz nieużywane urządzenia

Odłącz część urządzeń, które nie są używane w danym momencie. Na przykład stale podłączone ładowarki pobierają niewielką ilość energii elektrycznej nawet w trybie czuwania. Podobnie jest z innymi podpiętymi urządzeniami, co z czasem może prowadzić do przeciążenia sieci.

Korzystaj z urządzeń rozważnie

Zachowaj ostrożność podczas korzystania z urządzeń o dużej mocy, takich jak klimatyzatory, grzejniki elektryczne czy kuchenki mikrofalowe. Unikaj jednoczesnego uruchamiania wielu urządzeń o dużej mocy w tym samym obwodzie.

Regularna konserwacja

Przeprowadzaj regularną konserwację instalacji elektrycznej. Sprawdź okablowanie, gniazdka i przełączniki pod kątem uszkodzenia lub przegrzania. Wymień lub napraw wszystkie elementy wykazujące oznaki zużycia.

Używaj produktów wysokiej jakości

Kupuj produkty elektryczne, przewody i przedłużacze od renomowanych producentów. Towary niskiej jakości mogą nie zapewniać odpowiedniej ochrony i powodować wybijanie korków.

Unikaj kontaktu z wodą

Trzymaj urządzenia elektryczne i gniazdka z dala od źródeł wody, aby zapobiec zwarciom. Do gniazd zewnętrznych używaj specjalnych osłon.

Wymień wadliwy sprzęt

Jeśli zaobserwujesz migoczące światła, brzęczące dźwięki lub przegrzewające się wtyczki, zaprzestań używania sprzętu i zleć jego sprawdzenie wykwalifikowanemu elektrykowi. Wadliwe urządzenia mogą powodować zwarcia i wybijanie korków.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Czy wybijanie korków to powód, aby wzywać elektryka?

Wyskakiwanie bezpieczników to jeden z najczęstszych powodów braku prądu w mieszkaniach i domach. Awarie instalacji elektrycznych często nie dają o sobie znać w widoczny sposób, a zbyt częste wybijanie korków może być jedną ze wskazówek, że z elektryką dzieje się coś złego. Najprostsze przyczyny tego problemu możemy wyeliminować samodzielnie. Pamiętaj o sprawdzeniu różnych konfiguracji podłączenia urządzeń do gniazdek w mieszkaniu oraz wymianie starego sprzętu elektrycznego na nowy. Jeśli jednak wiesz, że Twoje mieszkanie lub dom korzysta z przestarzałej instalacji lub system elektryczny od dawno nie widział doświadczonego fachowca — sugerujemy skontaktować się z elektrykiem z uprawnieniami, aby nie narażać siebie i swoich bliskich na zbędne niebezpieczeństwo. Tym samym zachęcamy do skorzystania z naszej oferty. Współpracujemy z doświadczonymi elektrykami, zapewniając realizację usług na najwyższym poziomie.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Elektryk

Podsumowanie

  1. Korki to potoczna nazwa bezpieczników.
  2. Bezpieczniki mają za zadanie ochronę instalacji elektrycznej przed uszkodzeniami.
  3. W momencie przeciążenia instalacji lub przepięcia, dochodzi do wybijania bezpieczników.
  4. Wybijanie korków to nic innego, jak wyłączenie się bezpieczników i opadnięcie ich wyłączników.
  5. W przypadku nowszych instalacji wystarczy wcisnąć skierowany do dołu wyłącznik do góry, aby przywrócić działanie bezpiecznika.
  6. Jeśli korzystasz z korków automatycznych, należy wcisnąć je ponownie do gniazda bezpieczników.
  7. Bezpieczniki topikowe przepalają się i konieczna jest wymiana korków poprzez wkręcenie ich w gniazda bezpieczników.
  8. Pamiętaj, że problem może pojawić się zarówno w starszych, jak i nowych budynkach,
  9. Najczęstsze przyczyny wybijania korków to przeciążenie instalacji, przestarzałe bezpieczniki, uszkodzenie sieci elektrycznej lub awaria sprzętu AGD.
  10. Aby ograniczyć wybijanie korków, wprowadź w życie kilka nowych zasad. Unikaj włączania kilku urządzeń do jednego obwodu, zwłaszcza, gdy pobierają dużą ilość energii elektrycznej. Raz na jakiś czas sprawdź stan gniazd, okablowania i wyłączników. Nie korzystaj z wadliwego sprzętu i wymień go na nowy. Ponadto odłącz kilka nieużywanych urządzeń z prądu.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Wybity korek można rozpoznać po wyłączniku skierowanym w dół. Aby przywrócić jego działanie, wystarczy przesunąć dźwignię do góry. W przypadku bezpieczników automatycznych, wybity korek wyraźnie odstaje od pozostałych i należy go wcisnąć do gniazda. Z kolei korek topikowy ulega przepaleniu, co rozpoznasz po tym, że nie posiada kolorowego oczka wskaźnikowego, które powinno być widoczne w główce bezpiecznika.

Gdy dochodzi do przeciążenia elektrycznego lub uszkodzenia sieci, następuje wybijanie korków. Bezpieczniki wyłączają się, chroniąc instalację elektryczną przed zwarciami i przegrzaniem. Powodem wyłączania się korków może być również zużyty bezpiecznik oraz awaria sprzętu AGD lub RTV.

W celu sprawdzenia, czy któryś z bezpieczników się wyłączył, należy podejść do licznika i podnieść wyłączniki, które opadły lub wcisnąć korek automatyczny, aby wznowić dopływ prądu.