wybijanie bezpieczników

Częste wybijanie korków to coś, z czym nie chcemy spotykać się na co dzień. Nagłe zgaśnięcie wszystkich urządzeń elektrycznych i brak możliwości ich włączenia niszczy nam plan dnia, uniemożliwia relaks, a nawet robi z nas osoby niezdolne do jakiejkolwiek pracy. Jeżeli w całym domu, mieszkaniu lub tylko w jednym z pomieszczeń nagle zabrakło prądu — prawdopodobnie na liczniku wybił bezpiecznik. Oznacza to niestety przeciążenie lub przegrzanie sieci, lub awarię jednego z urządzeń podłączonych do instalacji. Szukając w Internecie porad na częste wybijanie korków, otrzymujemy mnóstwo podpowiedzi, w głównej mierze dotyczących technicznego działania bezpieczników. Tym razem zacznijmy inaczej. Dowiedzmy się, jak działa bezpiecznik i do czego właściwie służy.

Jak właściwie działają bezpieczniki?

Bezpieczniki, znane szerzej jako korki lub stopki, montowane są na licznikach domowej instalacji elektrycznej. Są one jednym z podstawowych zabezpieczeń instalacji i chronią nasz sieć przed przeciążeniami i przegrzaniem. Co oznacza kolokwialne „wybijanie korków„? Nic innego jak wyłączenie się bezpieczników i opadnięcie ich wyłączników, zwykle po zbyt długim obciążeniu licznika. Gdy licznik zużywa więcej mocy, niż ta, do której Twoja instalacja została dostosowana — bezpieczniki błyskawicznie odcinają sieć od dopływu prądu. Wybicie korków nie podaje nam jednak przyczyny awarii na tacy. Znalezienie przyczyn „wyskakiwania” należy do naszych zadań, a proces ich szukania najlepiej zacząć od odłączenia jednego lub kilku urządzeń z prądu. Jeśli po podniesieniu wyłączników, dopływ prądu nie będzie zakłócony — prawdopodobnie znaleźliśmy głównego winowajcę.

Wybijanie korków — najczęstsze przyczyny związane z instalacją

Skoro mamy za sobą szybkie przypomnienie natury działania bezpieczników, dowiedzmy się, dlaczego właściwie korki wybijają. Instalacja elektryczna powinna działać bez zarzutu, dlatego wiele z powodów częstego wyskakiwania bezpieczników wiąże się ze złą konserwacją lub uszkodzeniem instalacji. Jeśli słyszysz dziwne szumy oraz trzaski lub spotkałeś się z migającymi światłami, powodem wybijania bezpieczników może być:

  • Przeciążenie sieci
    Przeciążenie sieci spotyka nas, gdy zbyt wiele urządzeń naraz zostaje podłączonych do prądu. Zasilenie wszystkich odbiorników wykorzystuje za dużą ilość mocy łączonej, a korku wyskakują, gdy przekroczy 10% mocy umownej wpisanej na bezpieczniku. W większości umów dla domu poziom mocy dyspozycyjnej kształtuje się na poziomie 3,3kW. Przeciążenie sieci to w dzisiejszych czasach domena raczej starszych domów, wyposażonych w przestarzałą instalację. Instalacja zaplanowana na mniejsze zapotrzebowanie na energię nie będzie w stanie nadążyć, za co raz to bardziej zasobożernymi urządzeniami. W takim wypadku pozostaje nam wymiana lub odnowienie instalacji elektrycznej.
  • Przestarzałe bezpieczniki
    Częste wybijanie korków nie musi natomiast oznaczać konieczności wymiany całej instalacji. Bardzo często okazuje się, że to same bezpieczniki nie są w stanie działać w odpowiedni sposób. Onegdaj montowane bezpieczniki topikowe coraz częściej wymieniane są na nowocześniejsze bezpieczniki automatyczne, które cechują się mniejszą awaryjnością i większą odpornością na duży pobór mocy. Wymianę bezpieczników przeprowadzi uprawniony do tego elektryk, a sam proces wymiany nie zajmuje więcej niż kilka godzin.
  • Uszkodzenie sieci elektrycznej
    Przerwy w dopływie prądu nie muszą być jednak bezpośrednio związane z bezpiecznikami. Jeśli nasza domowa sieć elektryczna zaprzestaje działania kilka razy tygodniowo, a nawet dziennie — najlepszym wyjściem będzie kontakt z odpowiednim elektrykiem. Poważne komplikacje domowej sieci mogą obniżać poziom bezpieczeństwa instalacji, a wszelkie naprawy systemów elektrycznych powinien wykonywać fachowiec z uprawnieniami.

Wybijanie korków a uszkodzony sprzęt elektryczny

Nadmierne wybijanie bezpieczników może być spowodowane przez uszkodzone urządzenie podłączone do sieci elektrycznej. Pralka, żelazko lub telewizor, który nagle pobiera więcej mocy niż zazwyczaj, doprowadzi do wysadzanie korków w mieszkaniu. Jest to szczególnie łatwe do zaobserwowania, gdy korki wyskakują zawsze podczas podłączenie do prądu danego urządzenia. Spróbuj odłączyć wadliwy sprzęt do gniazdka i przetestuj instalację elektryczną innymi urządzeniami elektrycznymi. Jeśli problem się powtarza — sprawdź, czy któreś z urządzeń nie potrzebuje dużej mocy rozruchowej. Wymień starszą mikrofalówkę, odkurzacz czy żelazko na model z mniejszym poborem mocy, a problem powinien się ulotnić.

Czy wybijanie korków to powód, aby wzywać elektryka?

Pamiętajmy, że wyskakiwanie bezpieczników to wciąż najczęstszy powód braku prądu w polskich mieszkaniach i domach. Awarie instalacji elektrycznych często nie dają o sobie widocznych znaków, a zbyt częste wybijanie korków może być jedną ze wskazówek. Najprostsze przyczyny wyskakiwania bezpieczników możemy wyeliminować samodzielnie. Pamiętaj o sprawdzeniu różnych konfiguracji podłączenia urządzeń do gniazdek w mieszkaniu oraz wymianie starego sprzętu elektrycznego na nowy. Jeśli jednak wiesz, że Twoje mieszkanie lub dom korzysta z przestarzałej instalacji lub system elektryczny dawno nie widział doświadczonego fachowca — sugerujemy skontaktować się z elektrykiem z uprawnieniami, aby nie narażać siebie i swoich bliskich na zbędne niebezpieczeństwo.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Elektryk, Wymiana bezpieczników