Migotanie światła w domu to dość powszechny i uciążliwy problem. Migająca żarówka Led nie tylko nie pozwala się skupić, ale również utrudnia wykonywanie wielu czynności. Ponadto negatywnie wpływa na samopoczucie i wzrok. Mruganie światła w domu możemy zwykle wyeliminować samodzielnie. Pamiętaj, aby nie bagatelizować tego problemu, ponieważ długotrwałe miganie światła może uszkodzić Twój wzrok. Dlaczego żarówka Led miga? Przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł i dowiedz się więcej.
Spis treści
Migająca żarówka Led – najczęstsze przyczyny
Na początku warto rozważyć najprostsze powody problemów z migającym światłem. Pamiętaj, aby inwestować w dobre jakościowo żarówki. Korzystając z żarówek wykonanych z wysokiej jakości komponentów, zminimalizujesz ryzyko wystąpienia migotania światła. Żarówka LED miga także w przypadku, gdy kończy się jej żywotność. Jeśli więc nie wymieniałeś jej od lat, najwyższa pora kupić nową żarówkę, a problem zostanie zażegnany.
Przeciążenie sieci
Podłączanie do sieci zbyt dużej ilości prądożernych urządzeń może przeciążyć sieć elektryczną, a tym samym powodować przygasanie światła w domu. Odłączenie niepotrzebnych urządzeń powinno usunąć problem i zminimalizować nagłe skoki napięcia.
Migająca żarówka — słabe złącze na zasilaniu
Miganie światła w domu może powodować słabe złącze na zasilaniu. Wydzielające się ciepło w punkcie słabego styku może prowadzić do opalenia instalacji. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie podłączenia przewodu zerowego w skrzynce z bezpiecznikami. Nieprawidłowe podłączenie może skutkować przegrzaniem, a tym samym podawać, że żarówka Led miga. W przypadku posiadania dwóch obwodów głównych, czyli jednego do tak zwanej siły, a drugiego do oświetlenia, sprawdź przewody w puszce łączeniowej, którą znajdziesz za skrzynią z bezpiecznikami. Zwróć uwagę na stan podłączenia, ponieważ może on być niestabilny lub nosić ślady przegrzania.
Miga żarówka — winne bezpieczniki
Zdarza się również, że założenie bezpieczników o nieodpowiednich parametrach także może powodować problemy z migającym światłem. Może dojść bowiem do pęknięcia główki bezpiecznika. Dlatego, jeśli w skrzynce bezpiecznikowej wyczuwasz wyraźne ciepło, z dużym prawdopodobieństwem jest to powód problemu. W tej sytuacji warto zastanowić się nad wymianą bezpieczników lub ich podstawy, a w przypadku bezpieczników topików wstawek kalibrowanych.
Migotanie światła — przyczyna po stronie wadliwej instalacji?
Jeśli migająca żarówka jest permanentnym problemem i wstępne oględziny instalacji nie pozwoliły ustalić przyczyny problemu, należy jej upatrywać w nieprawidłowym poprowadzeniu przewodów lub nieodpowiedniej izolacji. Warto zapytać sąsiadów, czy występuje u nich również podobny problem, ponieważ powodem mogą być na przykład zbyt małe przekroje przewodów lub źle poprowadzone połączenia instalacji.
Niestabilne napięcie
Może również dojść do przebicia elektrycznego przewodów instalacji, czyli uszkodzenia izolacji. Po ich wymianie migająca żarówka w lampie nie powinna być już problemem. Migotanie żarówek może wywołać również falujące napięcie na zasilaniu. Aby sprawdzić stabilność napięcia, wystarczy użyć miernika cyfrowego lub analogowego. W przypadku odchyleń niestabilne napięcie należy zgłosić dostawcy energii.
Migająca żarówka Led to jedna z częstszych usterek w instalacji elektrycznej. Na szczęście dość łatwo można usunąć jej przyczynę, sprawdzając stan instalacji. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie dokonać oględzin instalacji i chcesz, żeby przyjrzał się jej sprawdzony elektryk, skorzystaj z naszych usług elektrycznych, a z pewnością w kilka chwil znajdziemy źródło problemu.
To może Cię zainteresować:
Odstające gniazdko – jak naprawić wyrwane gniazdko?
Lampy do kuchni – jakie oświetlenie do kuchni wybrać?
Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Elektryk, Instalacje elektryczne, Montaż i wymiana lamp