jak naprawić wyrwane gniazdo? Odstające gniazdo, gniazdko odstaje od ściany

Odstające gniazdko to częsty problem, pojawiający się zarówno w nowych, jak i starych instalacjach. Przyczyną jest zwykle niewłaściwe odłączanie sprzętów. Jak naprawić wyrwane gniazdko? Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis i pogłęb swoją wiedzę 😊

Jak naprawić wyrwane gniazdo – przygotowanie

Oczywiście przed rozpoczęciem prac należy wyłączyć prąd w mieszkaniu. Zanim spróbujesz naprawić gniazdko, użyj jeszcze próbnika napięcia. Do prac będziesz potrzebować także śrubokrętu.

Jak naprawić wyrwane gniazdko?

Czasami wystarczy delikatnie dopchnąć odstające gniazdo do ściany i dokręcić śrubę lub śruby znajdujące się na obudowie. Jeśli dociśnięcie nie jest możliwie i gniazdko stawia opór, należy odkręcić obudowę. Trzeba sprawdzić, czy śruby znajdujące się po bokach puszki są dokręcone prawidłowo. Czasami wystarczy je nieco poluzować i powinno to rozwiązać problem po ponownym przykręceniu obudowy. Jeśli jesteś posiadaczem starej instalacji, być może musisz wymienić gumki recepturki, które służą w starszych instalacjach jako element mocujący. Z czasem tracą swoje właściwości i się kruszą.

Przytwierdzając ponownie obudowę, należy dość mocno trzymać ją jedną ręką, a drugą dokręcać śruby, tak, aby blachy rozporowe zostały skutecznie przytwierdzone do ściany. Kręcimy do momentu oporu. W przypadku ścian z karton gipsu zdarza się, że gniazdo odstaje od ściany i należy uzupełnić ubytki, ponieważ problem będzie powracać.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Wymiana gniazda

Niekiedy powyższe działania nie przynoszą oczekiwanych efektów, zwłaszcza jeśli obudowa gniazda jest pęknięta. W tej sytuacji należy zakupić nowe gniazdko i dokonać jego wymiany. O tym, jak to zrobić, możesz przeczytać w naszym innym artykule – Jak wymienić gniazdko?

Już wiesz, jak naprawić wyrwane gniazdko. Oczywiście, aby uniknąć tego problemu w przyszłości, pamiętaj o prawidłowym korzystaniu z gniazd. Nigdy nie ciągnij za kabel urządzenia, nie przytrzymując obudowy gniazda. To właśnie takie postępowanie najczęściej przyczynia się do odstawania gniazdka od ściany. Jeśli masz inne problemy z gniazdem i chcesz, aby przyjrzał się jemu dobry elektryk, skorzystaj z naszej oferty.

 

Przeczytaj nasze inne wpisy:

Laptop nie ładuje baterii?

Brak obrazu w TV

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Elektryk, Montaż i wymiana gniazdek i wyłączników