Spis treści
Zanim przeprowadzisz pierwsze pranie w nowej pralce, musisz wykonać kilka czynności, które będą miały wpływ na dalsze korzystanie z urządzenia lub jego awaryjność. O czym należy pamiętać przed pierwszym praniem?
Pierwsze pranie w nowej pralce – obejrzyj urządzenie
Jeśli wybrałeś opcję bez transportu i podłączenia urządzenia, należy sprawdzić, czy pralka nie uległa uszkodzeniu w trakcie transportu. Czasami dochodzi do drobnych zarysowań urządzenia, a nawet poważniejszych uszkodzeń, jak na przykład pęknięcia drzwi pralki. Ponadto zdejmij folię oraz zaślepki, jak również śrubę transportową, która zabezpiecza bęben. Czasami blokady znajdują się nie tylko wewnątrz, ale także z tyłu pralki. Niezdjęcie śruby może być bardzo opłakane w skutkach, ponieważ zablokowany bęben nie będzie w stanie kręcić się w trakcie prania, a tym samym może dojść do uszkodzenia pralki.
Pierwsze pranie w nowej pralce – znajdź odpowiednie miejsce
Następnie wybierz odpowiednie miejsce do podłączenia pralki. Przede wszystkim musi być zapewniony dostęp do wody. Bardzo ważne jest również stabilne i równe podłoże. Pralka nie powinna być narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych oraz dużą wilgoć i zimno. Nie należy jej dosuwać także maksymalnie do ściany, ponieważ musi mieć zapewniony dostęp do powietrza z każdej strony. Z tego samego powodu nie powinny pod nią leżeć żadne dywany, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Najlepiej ustawić pralkę w rogu, co zapobiegnie jej przemieszczaniu się.
Pierwsze pranie w nowej pralce – zapoznaj się z instrukcją obsługi
Zanim wykonasz pierwsze pranie w nowej pralce i podłączysz urządzenie, warto poznać zalecenia producenta. Zwykle każdy z nich proponuje inne rozwiązania, dlatego nie ma jednej, uniwersalnej porady co do uruchomienia i podłączenia sprzętu. Niestosowanie się do zaleceń producenta może prowadzić do awarii urządzenia oraz nieuznania naprawy na gwarancji.
Pierwsze pranie w nowej pralce – wyreguluj nóżki
W przypadku nierównego podłoża, konieczne będzie odpowiednie wyregulowanie nóżek. Efekty swojej pracy sprawdzisz poziomicą, a na koniec dokręć śrubę kontrolującą. Szczegółowe informacje na temat regulacji nóżek znajdziesz w instrukcji obsługi.
Pierwsze pranie w nowej pralce – podłączanie węży
W kolejnym kroku należy podłączyć pralkę do węża dopływowego i odpływu. Należy czytać wytyczne producenta, ponieważ niektóre pralki podłączamy wyłącznie do zimnej wody, choć są również na rynku dostępne modele, które można podłączyć do wody ciepłej. Pralkę należy podłączyć do rury doprowadzającej wodę. Wąż dopływowy należy założyć na znajdujący się w ścianie zawór i zacisnąć go pierścieniem. Rurę odpływową przyłącz do kanalizacji. Jej wlot powinien być ustawiony ku górze, aby zminimalizować ryzyko zalania mieszkania. Jeśli brudna woda z prania ma być odprowadzana do wanny, zadbaj o to, aby wąż nie był podniesiony zbyt wysoko. Może to uniemożliwić odpływ wody oraz powodować jej gnicie wewnątrz węża. Po podłączeniu pralki podepnij ją do zasilania. Pamiętaj, że gniazdko powinno znajdować się minimum 60 cm od źródła wody.
Pierwsze pranie w nowej pralce – puste pranie
Przed uruchomieniem pralki, sprawdź, czy w dozowniku nie ma zabezpieczeń. Zwykle urządzenie może posiadać różne zanieczyszczenia fabryczne. Często dochodzi również do zabrudzeń w trakcie transportu lub w sklepie, na przykład kupując urządzenie powystawowe. Z tego powodu warto nastawić puste pranie z najwyższą możliwą temperaturą oraz najdłuższy cykl, aby pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń. Takie działanie wyczyści nie tylko wnętrze pralki, ale również węże. Użyj detergentów jak w przypadku normalnego prania, aby oczyścić pralkę nie tylko mechanicznie, ale również chemicznie. Można zastosować też profesjonalny produkt do czyszczenia pralki.
Pierwsze pranie w nowej pralce – obserwuj pralkę w trakcie prania
Obserwuj nową pralkę w trakcie prania. Warto sprawdzić, czy nie ma żadnych przecieków, czy urządzeniami nie pracuje podejrzanie głośno, na przykład nie słychać metalicznego dźwięku trącego bęben oraz czy przy wirowaniu pralka nie skacze po całej łazience. Jeśli wąż odpływowy nie jest podłączony do kanalizacji, należy rozważyć przymocowanie go do wanny lub umywalki, ponieważ zdarza się, że pod wpływem dużego ciśnienia wody, wąż wygina się na wszystkie strony i może zalać łazienkę.
Pierwsze pranie w nowej pralce pozwala sprawdzić, czy urządzenie nie ma żadnych wad fabrycznych. Ponadto podczas wirowania można sprawdzić, czy pralka nie przesuwa się, a tym samym została dobrze wypoziomowana.
Masz pralkę do naprawy? Nasz serwis AGD zajmie się naprawą urządzenia. Mieszkasz w Opolu lub okolicy? Wypróbuj nasz serwis AGD w Bytomiu, wybierając jedną z usług – na przykład naprawa pralek Bytom lub naprawa zmywarek Bytom.
To może Cię zainteresować:
Domowe sposoby na kamień w pralce