kamień w pralce

Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, dlaczego nawet nowe pralki powodują szarzenie ubrań? Przecież nowe wyposażenie domowe powinno od samego początku działać bez zarzutu. Mimo to, nowe pralki dosyć szybko zaczynają brudzić ubrania lub wydawać dziwne, stukające dźwięki. Przyczyn awarii pralek jest tysiące, ale tylko jedna odpowiada za te dwie rzeczy – kamień w pralce. Każdy z nas się z nim spotkał lub dopiero spotka. Tak czy inaczej, warto być na niego jak najlepiej przygotowanym! Dowiedz się jak usunąć kamień w pralce i co robić w ramach skutecznej profilaktyki.

Skąd bierze się kamień w pralce?

Główną przyczyną pojawiania się kamienia w pralce są wysokie temperatury i twardość wody. Części takie jak bęben czy grzałka są szczególnie podatne na jego osadzanie. Właśnie dlatego, podczas oględzin pralki, zwracaj na nie największą uwagę. Całkowite zniszczenie tych kluczowych części może skutkować potrzebą zakupu zupełnie nowej pralki! Jeśli podejrzewasz, że pralka nie działa przez osadzony w niej kamień, niezwłocznie skontaktuj się z profesjonalistą świadczącym serwis AGD. Oto kilka sposobów na domowe radzenie sobie z kamieniem w pralce:

Wyczyść kamień w pralce octem!

Jest to jeden z najbardziej skutecznych, a zarazem najmniej przyjemnych, sposobów walki z kamieniem w pralce. Aby sposób okazał się skuteczny, wlej ocet do pustego pojemnika na proszek, a następnie ustaw temperaturę na ok. 90 stopni oraz włącz najdłuższy możliwy program prania. Pamiętaj, że po zabiegu należy uchylić drzwi pralki, a całość najlepiej dodatkowo przepłukać.

Soda oczyszczona zawsze na ratunek!

Jeśli pamiętasz nasz artykuł poświęcony czyszczeniu kuchenki, to doskonale zdajesz sobie sprawę z użyteczności sody oczyszczonej. Wymieszaj sodę ze szmatkami, których Ci nie żal, a następnie wrzuć je do bębna pralki. Nastaw temperaturę na ok. 90 stopni oraz włącz najdłuższy cykl prania. Soda oczyszczona usunie kamień, a także wspomoże w walce z nieprzyjemnym zapachem wydobywającym się z pralki.

Spróbuj z kwaskiem cytrynowym.

Ten sposób nie będzie różnił się zbytnio od poprzednich. Wsyp cztery szklanki kwasku cytrynowego do pustego pojemnika na proszek i nastaw temperaturę ok. 90 stopni Celsjusza. Po praniu uchyl na jakiś czas drzwiczki pralki i… gotowe! Kwasek cytrynowy usuwa kamień w pralce i pomaga w utrzymaniu czystości urządzenia. We wszystkich powyższych sposobach najważniejsza jest… temperatura. Bez odpowiednio wysokiej temperatury, domowe substancje w żaden sposób nie wpłyną na kamień w pralce.

Co jeśli domowe sposoby nie działają?

Użyłeś każdego z powyższych sposobów, a kamień w pralce nadal nie daje za wygraną? W takim wypadku pozostają nam środki chemiczne. W zwykłym sklepie znajdziesz wiele środków chemicznych, które skutecznie pomogą w walce z kamieniem. Możesz stosować środki w płynie lub kapsułkach. Zwracaj uwagę na obecność polikarboksylany, bo to właśnie ten związek odpowiada za związywanie się jonów wapnia i magnezu, głównych winowajców kamienia w pralce. Odpowiednia profilaktyka i szybkie działanie uratują Twoją pralkę przed przedwczesną emeryturą. Jeśli jednak urządzenie nadal podskakuje i stuka, a ubrania szarzeją, naprawa pralek w wykonaniu fachowcy z Twojej okolicy powinna rozwiązać problem.

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa pralek, Serwis AGD