kamień w pralce

Zastanawiasz się, dlaczego Twoja pralka powoduje szarzenie ubrań oraz wydaje dziwne, stukające dźwięki? Najczęstszym powodem takich objawów jest kamień w pralce. Niestety bardzo trudno go uniknąć i z tym problemem mierzy się wcześniej czy później każdy użytkownik pralki. Warto jednak być na niego jak najlepiej przygotowanym! Dowiedz się jak odkamienić pralkę i co robić w ramach skutecznej profilaktyki.

Dlaczego osadza się kamień?

Zanim przejdziemy do tematu, jak odkamienić pralkę, przedstawimy najczęstsze powody jego powstawania. Główną przyczyną pojawiania się kamienia w pralce są twardość wody oraz wysoka temperatura. Twarda woda ma duże stężenie minerałów, głównie jonów wapnia i magnezu. Jeśli pralka ma kontakt z twardą wodą, minerały te mogą pozostać w pralce po wyparowaniu wody po praniu. Dodatkowo podgrzewanie wody podczas wybranego programu prania może powodować wytrącanie się wapnia i tworzenie osadów kamiennych.

W którym miejscu osadza się kamień?

Osady z kamienia tworzą się głównie tam, gdzie podgrzewana jest woda, a więc na grzałce. Jak wspominaliśmy wcześniej, podczas podgrzewania wody wytrąca się wapń. Osiada on na grzałce, co może zmniejszyć wydajność tego podzespołu oraz jego skuteczność w podgrzewaniu wody. Także wąż doprowadzający gorącą wodę jest podatny na osadzanie się kamienia, co prowadzi do jego zwężenia i ograniczenia przepływu wody. Często kamień pojawia się także w bębnie, z uwagi na jego charakterystyczną budowę oraz bezpośredni kontakt z wodą. Kamień w bębnie skutkuje szarzeniem ubrań i niedokładnym usuwaniem zabrudzeń z odzieży. Szuflada na detergent to kolejne miejsce, w którym może gromadzić się kamień, szczególnie w przegródkach, w których dozowany jest proszek i płyn do płukania tkanin. Także gumowe uszczelki wokół drzwiczek pralki oraz kołnierz mogą być podatne na osadzanie się kamienia. Właśnie dlatego, podczas oględzin pralki, zwracaj na te elementy szczególną uwagę. Nagromadzenie kamienia może zmniejszyć efektywność urządzenia, a nawet z czasem doprowadzić do usterek lub całkowitego zniszczenia pralki.

Czym odkamienić pralkę? Domowe sposoby

Jeśli zastanawiasz się, jak odkamienić pralkę domowymi sposobami, skorzystaj z jednej z poniższych metod. To tanie i skuteczne rozwiązania w walce z uporczywymi osadami. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej temperaturze, bez której poniższe sposoby nie będą skuteczne.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Niezastąpiony ocet

Ocet to niezastąpiony produkt w walce z kamieniem w pralce. Jak odkamienić pralkę octem? Wlej szklankę octu do pustego pojemnika na proszek, a następnie ustaw najdłuższy cykl prania w możliwie najwyższej temperaturze. Po zakończonym praniu otwórz drzwi pralki, aby pozbyć się charakterystycznego zapachu octu.

Niezawodna soda oczyszczona

Soda oczyszczona jest kolejnym środkiem, który skutecznie usuwa osady z kamienia. Jak odkamienić pralkę sodą oczyszczoną? Wysyp dwie torebki sody oczyszczonej na stare, wysłużone szmatki, które zostały już spisane na straty. Wrzuć je do bębna pralki i nastaw długie pranie w wysokiej temperaturze, najlepiej 90 stopni Celsjusza. Soda oczyszczona nie tylko wyczyści pralkę z kamienia, ale również pozbędzie się nieprzyjemnego zapachu z jej wnętrza.

Moc kwasku cytrynowego

Kwasek cytrynowy to również skuteczny produkt na kamień. Jak odkamienić pralkę kwaskiem? Wystarczy wsypać 4 szklanki kwasku cytrynowego do pustego pojemnika na proszek i nastawić temperaturę 90 stopni Celsjusza. Po praniu uchylamy na jakiś czas drzwiczki pralki i… gotowe!

Czym odkamienić pralkę? Środki specjalistyczne

Aby pozbyć się kamienia, zwłaszcza takiego, który nie był usuwany od kilku lat, należy sięgnąć po specjalistyczne środki do sprzętu AGD. Jak odkamienić pralkę z pomocą silniejszych środków?

Odkamieniacze w proszku

Odkamieniacze w proszku można zakupić w pojedynczych saszetkach lub większych opakowaniach. Wtedy należy zastosować odpowiednią ilość środka według zaleceń producenta. W odróżnieniu od domowych sposobów, w przypadku profesjonalnych odkamieniaczy stosuje się nieco niższą temperaturę prania – wystarczy 55-65 stopni Celsjusza, aby usunąć kamień i zalegający w pralce brud.

Odkamieniacz w płynie

Tego typu produkty można stosować zarówno do wyczyszczenia całej pralki, jak i miejscowo. Jak odkamienić pralkę środkiem w płynie? Należy wlać zalecaną przez producenta ilość płynu i ustawić program prania z temperaturą podaną na opakowaniu. Aby wyczyścić poszczególne elementy urządzenia z kamienia, np. uszczelki, szufladę na detergenty lub filtr, przeważnie nakłada się produkt za pomocą szmatki na wybrane miejsce i odczekuje około 15-30 minut, aby mógł on zadziałać. Następnie środek usuwamy wilgotną ściereczką.

Tabletki do pralek

Tabletki do pralek przeciwdziałają osadzaniu się kamienia. Ich stosowanie jest niezwykle proste. Tabletkę dodaje się do zwykłego środka piorącego do komory prania zasadniczego. Należy używać ich do każdego prania.

Jak chronić pralkę przed kamieniem?

Aby zapobiegać powstawaniu kamienia w pralce, najważniejsza jest profilaktyka. Co należy robić, żeby pozbyć się osadów z kamienia?

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca
  • Zainstaluj zmiękczacz wody – zainstalowanie zmiękczacza wody w domu może pomóc w zmniejszeniu twardości wody, a co za tym idzie, odkładaniu się kamienia w urządzeniach.
  • Stosuj środki do usuwania kamienia – regularne stosowanie produktów do odkamieniania przeznaczonych specjalnie do pralek pomoże w rozbiciu i usunięciu osadów kamiennych. Jeśli preferujesz domowe sposoby i unikasz chemii, do usunięcia kamienia użyj sody, kwasku cytrynowego lub octu.
  • Czyść pralkę – regularnie czyść pralkę, zwłaszcza elementy podatne na osadzanie się kamienia. Czystość urządzenia to podstawa w walce z kamieniem.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa pralek, Serwis AGD

Podsumowanie

  1. Powodem powstawania kamienia w pralce są twarda woda i wysoka temperatura, która sprzyja wytrącaniu się wapnia z wody.
  2. Najbardziej narażonymi na kamień elementami pralki są: grzałka, wąż doprowadzający wodę, uszczelki, kołnierz, bęben oraz szuflada na detergenty.
  3. Bez problemu usuniesz osady kamienne, stosując domowe sposoby. Jak odkamienić pralkę bez użycia agresywnej chemii? Zastosuj ocet, sodę oczyszczoną lub kwasek cytrynowy.
  4. Jeśli pralka nie była odkamieniana od dawna, zastosuj profesjonalne środki, takie jak odkamieniacz w proszku lub w płynie.
  5. Aby uchronić wnętrze pralki przed kamieniem, pamiętaj o działaniach profilaktycznych. Stosuj środki do usuwania kamienia, zainstaluj zmiękczacz wody oraz regularnie czyść pralkę.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

W przypadku osadów kamiennych wypróbuj sprawdzone domowe sposoby na odkamienianie pralki. Jak odkamienić pralkę? Zastosuj ocet, kwasek cytrynowy lub sodę.

Czyszczenie pralki sodą jest niezwykle proste. Wystarczy wysypać sodę na stare szmatki i wrzucić je do bębna pralki. Następnie ustaw najdłuższy cykl prania z najwyższą temperaturą (zalecana 90 stopni Celsjusza). Pozbędziesz się nie tylko kamienia, ale również nieprzyjemnego zapachu z pralki.

Oczywiście. Możesz zastosować domowe sposoby, na przykład czyszczenie pralki octem i sodą lub kwaskiem cytrynowym. Jeśli kamień nie był usuwany przez wiele lat, domowe środki mogą sobie z nim nie poradzić, dlatego warto w tej sytuacji sięgnąć po specjalistyczny odkamieniacz do pralki, np. w proszku lub w płynie.

Tak, odkamienianie pralki octem, to skuteczny sposób na usuwania osadów. Jak odkamienić pralkę octem? Szklankę octu należy wsypać do pustej szuflady na proszek, a następnie ustawić najdłuższy cykl prania z możliwie najwyższą temperaturą.