Wymiana gniazda elektrycznego nie należy do trudnych czynności, dlatego poradzą sobie z nią również laicy. Należy jednak odpowiednio przygotować się do tego zadania i zachować zasady bezpieczeństwa, wszak mamy do czynienia z instalacją elektryczną. Jak wymienić gniazdko elektryczne bez wsparcia fachowca? Zachęcamy do lektury dzisiejszego artykułu.
Spis treści
Wymiana gniazdka – kiedy jest konieczna?
Wymiana gniazda będzie potrzebna, jeśli:
- Wydobywają się z niego dziwne dźwięki lub iskrzy;
- Posiada widoczne ślady uszkodzenia – nadpalenia lub pęknięcia;
- Odstaje od ściany;
- Jest pożółkły i wymaga wymiany ze względów estetycznych.
Jak wymienić gniazdko – niezbędne narzędzia i przygotowanie
Przede wszystkim wymianą gniazdka warto zająć się w ciągu dnia, tak, aby dobrze widzieć wszystkie elementy. Jeśli praca będzie wykonywana w godzinach wieczornych, przydatna będzie latarka czołowa, która odpowiednio doświetli miejsce pracy. W celu wymiany gniazda, oprócz nowego elementu będziesz potrzebować śrubokręt i próbnik napięcia. Przed przystąpieniem do prac należy zadbać o bezpieczeństwo, czyli wyłączyć prąd w mieszkaniu. W nowszych instalacjach wystarczy ustawić przełącznik na pozycję „off”, a w przypadku starszych rozwiązań wykręcić bezpiecznik.
Jak wymienić gniazdo – demontaż gniazdka
Po wyłączeniu prądu sprawdź próbnikiem napięcia, czy możesz przystąpić do dalszych prac. Jeśli dioda świeci się na czerwono, grozi to porażeniem prądem, jeśli nie, przejdź do demontażu starego gniazda. Wystarczy odkręcić śrubki mocujące obudowę gniazdka. Mogą one znajdować się na środku, pomiędzy otworami na wtyczkę lub po bokach gniazda. Następnie należy zdemontować metalową puszkę, odkręcając śrubki znajdujące się po bokach. Po odkręceniu puszki uzyskasz dostęp do przykręconych do niej kabli. To idealny moment, aby uwiecznić ich położenie za pomocą zdjęcia. Dzięki temu z pewnością nie pomylisz miejsca, w którym należy przykręcić dany przewód instalując nowe gniazdo. Jeśli kabelki są przykręcone do puszki za pomocą śrubek, należy je odkręcić. W przypadku nowszych instalacji są one mocowane za pomocą zacisków, które wystarczy zdjąć.
Jak wymienić gniazdko – montaż nowego elementu
Wymieniając gniazdo można natknąć się na ich dwa rodzaje. Starsze gniazdka nie posiadają bolca, a nowsze mają uziemienie i są wyposażone tym samym w bolec. W starszych gniazdach bez bolca znajdują się dwa przewody – fazowy oraz neutralny. Posiadając gniazda z uziemieniem będziemy mieć do czynienia z trzema przewodami w różnych kolorach. Poniżej przedstawiamy ich oznaczenie:
- Czarny lub brązowy – przewód fazowy;
- Niebieski – przewód neutralny;
- Żółto-zielony – przewód uziemiający.
W nowych instalacjach przewód fazowy podłączamy do lewego zacisku, neutralny do prawego, a uziemiający do zacisku górnego. Będąc posiadaczem starszych instalacji przewód fazowy również dokręcamy z lewej strony, a neutralny z prawej. Czasami zdarza się, że końcówki kabli są za krótkie, dlatego przy pomocy kombinerek należy zdjąć plastikową osłonę – izolację przewodu i dopiero wtedy montować przewody w zacisku lub dokręcić je za pomocą śrubek. Upewnij się, że praca została wykonana solidnie, a następnie umieść puszkę w gnieździe, przykręć śrubki po jej bokach i zamontuj plastikową osłonę gniazda.
Wymiana gniazda jest już niemal skończona. Należy jedynie ponownie włączyć prąd w mieszkaniu i sprawdzić próbnikiem napięcia, czy w nowo zamontowanym gnieździe jest prąd. Warto również na próbę podłączyć urządzenie elektryczne, aby mieć pewność, że instalacja działa poprawnie.
Już wiesz, jak wymienić gniazdko szybko i bezpiecznie. Powyższe prace brzmią jednak dla Ciebie jak czarna magia i wolisz, żeby wymianą gniazdka zajął się fachowiec? Umów wizytę naszego elektryka, który wykonuje tego typu prace w kilka chwil.
To może Cię zainteresować:
Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Elektryk, Montaż i wymiana gniazdek i wyłączników