brak obrazu w TV, brak obrazu w telewizorze, nie ma obrazu w TV, nie ma obrazu w telewizorze, brak obrazu w telewizorze Toshiba, brak obrazu w telewizorze LG, brak obrazu w telewizorze philips, brak obrazu w telewizorze Samsung

Brak obrazu w TV to jedna z częstszych usterek, które dotykają posiadaczy telewizorów. Dowiedz się, dlaczego nie ma obrazu w telewizorze, zanim spiszesz go na straty. Dzięki naszym poradom poznasz sposoby na wykrycie źródła problemu. Być może uda się bez trudu usunąć zaistniałą awarię samodzielnie.

Brak obrazu w telewizorze — przyczyny

Brak obrazu w TV to usterka, która może mieć wiele przyczyn. Do najczęstszych należą na przykład niewłaściwe podpięcie kabla HDMI, awaria dekodera czy anteny, uszkodzenie matrycy czy spalony zasilacz. Jeśli Twoim problemem jest brak obrazu i dźwięku w telewizorze, być może powodem jest uszkodzony kondensator lub inne elementy płytki. Niektóre usterki możesz wykluczyć samodzielnie, ponieważ nie wymagają one specjalistycznej wiedzy. Jednak jeśli nie czujesz się na siłach, pozostaw to zadanie sprawdzonemu serwisantowi. Wymiana modułu zasilania czy diod LED to zadania dla fachowca. Samodzielna naprawa telewizora może bowiem doprowadzić do trwałych uszkodzeń teleodbiornika.

Nie ma obrazu w TV – to sprawdzisz sam

Jeśli Twój telewizor nie wyświetla obrazu, być może przyczyną usterki nie jest żadna poważna awaria i bez problemu poradzisz sobie z nią sam. W pierwszej kolejności warto sprawdzić zasilanie, zwłaszcza jeśli obraz w TV pojawia się na chwilę i znika. Sprawdź, czy kabel zasilający jest odpowiednio wpięty, a jeśli tak, to czy nie ma uszkodzeń. Zasilanie nie jest problemem? Teraz warto przetestować okablowanie. Sprawdź, czy kabel SCART (Euro) lub kabel HDMI są podpięte. Warto także sprawdzić kabel od dekodera czy satelity. Jeśli posiadasz w domu zastępcze kable, warto spróbować podłączyć sprzęt z ich pomocą.

Jeśli nie ma problemów z zasilaniem i okablowaniem, a nadal brak obrazu w telewizorze LG, spróbuj zresetować urządzenie. Jak zrobić reset telewizora? Odłącz teleodbiornik od zasilania i odczekaj kilka minut. Następnie podłącz telewizor do zasilania i uruchom sprzęt. Niekiedy poszczególni producenci zalecają dokładny czas oraz sposób resetowania urządzenia, dlatego najlepiej zapoznaj się z instrukcją. Jeśli nadal brak obrazu w telewizorze Toshiba, konieczna będzie naprawa telewizora.

Brak obrazu w TV, dźwięk jest

Twoim problemem jest czarny ekran telewizora, ale słychać dźwięk? Sprawdź, czy TV jest podłączone do zasilania. Jeśli tak, spróbuj podłączyć urządzenie do innego gniazdka, ponieważ uszkodzeniu mogło ulec gniazdo zasilające. W przypadku, gdy wykluczyłeś ten powód, spróbuj uruchomić Menu pilotem zdalnego sterowania lub wciśnij przycisk Home. Jeśli menu się włącza, możesz poświecić latarką na matrycę TV. W przypadku, gdy obraz jest widoczny w miejscu świecenia, oznacza to, że problemem nie jest matryca, a uszkodzone diody LED. Najprawdopodobniej konieczna będzie wymiana podświetlenia telewizora. Warto jednak, aby urządzeniu przyjrzał się ekspert i ocenił stan telewizora wprawnym okiem, ponieważ wymiana listwy LED w TV to dość duży koszt.

Jeśli nie widzisz menu i nadal brak obrazu w telewizorze Samsung, być może pomocne okaże się podwójne resetowanie. O resecie telewizora pisaliśmy już powyżej. Należy w tym przypadku odłączyć i ponownie podłączyć wszystkie przewody, a następnie przywrócić ustawienia fabryczne (jeśli to możliwe). Jeśli po wykonaniu tych czynności nadal nie ma obrazu w TV, a jest dźwięk, skontaktuj się z serwisantem.

Brak obrazu w telewizorze Philips lub innego producenta to dość powszechna usterka. Teraz już wiesz, jakie mogą być przyczyny awarii i co warto sprawdzić samodzielnie, zanim wezwiesz serwis RTV.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: