brzydki zapach z lodówki

Intensywny i nieprzyjemny zapach z lodówki to nic, z czym chcielibyśmy mieć do czynienia. Niestety, brzydki zapach z lodówki pojawia się często mimo usilnych prób czyszczenia urządzenia. Co jest przyczyną brzydkiej woni wydobywającej się z chłodzącego jedzenie wyposażenia mieszkania? Jak się jej pozbyć? Czy zrobisz to sam, czy lepiej zdać się na profesjonalistę?

Jeśli poszukujesz specjalisty od naprawy lodówek, z pewnością zainteresuje Cię nasz serwis AGD. Zapraszamy do wypełnienia formularza online i umówienia wizyty jeszcze tego samego dnia.

Brzydki zapach z lodówki – najczęstsze przyczyny

Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że obecność jedzenia w lodówce prędzej czy później wywoła nieprzyjemną woń. Jest jednak kilka głównych powodów stojących za brzydkim zapachem w lodówce, które można wyeliminować, zwłaszcza poprzez regularne czyszczenie. Oto najczęstsze przyczyny nieprzyjemnego zapachu tworzącego się w lodówce:

  • Zabrudzone półki
    Rozlana zupa, sosy czy resztki jedzenia sprzed tygodnia leżące na półkach mają ogromny wpływ na wydobywający się z urządzenia zapach. Brzydki zapach z lodówki to często wina zaschniętej żywności chowającej się w uszczelkach, ściankach lodówki czy szufladach.
  • Psujące się jedzenie
    Nie powinno być tajemnicą, że pleśniejąca żywność wydziela zapach, który w powszechnej opinii nie należy do najprzyjemniejszych. Psujące się warzywa i owoce, gnijące wędliny czy zjełczały ser to główna przyczyna nieświeżego zapachu. Woń psującego się jedzenia dostaje się do uszczelek i drzwi lodówki, a następnie wchłania się w inne, jeszcze świeże, produkty.
  • Jedzenie o intensywnej woni
    Pamiętaj, że nawet świeże jedzenie może wydawać nieprzyjemny zapach, zwłaszcza jeśli zapachy lodówki łączą się w jeden. Produkty takie jak wędliny, czosnek, zupy, sery pleśniowe czy obiad z wczoraj mogą powodować woń, która w pierwszej chwili przyprawia o zawrót głowy.

Jak uniknąć nieprzyjemnego zapachu z lodówki?

Przede wszystkim – regularne czyszczenie. Jeśli pragniesz cieszyć się higieniczną i pachnącą lodówką, pamiętaj o comiesięcznych porządkach. Aby dokładnie wyczyścić urządzenie wystarczy namoczona wodą szmatka i ocet lub dostępny w każdym większym sklepie płyn do mycia naczyń. Podczas czyszczenia nie zapominaj o zakamarkach lodówki takich jak uszczelki, tylne części półek czy szafki. Jeśli zauważysz zepsute jedzenie, jak najszybciej się go pozbądź, ponieważ to ono w głównej mierze odpowiada za brzydki zapach z lodówki.

Podczas czyszczenia wyrzuć zarówno spleśniałe warzywa, jak i zepsute sery, wędliny czy długo otwarte sosy. Zainteresuj się pudełkami hermetycznymi, które w przystępny sposób pozwalają na zatrzymanie się danego zapachu w opakowaniu. Do pudełek hermetycznych pakuj żywność o intensywnym zapachu oraz taką, która w łatwy sposób przesiąka wonią z lodówki. Pudełka są szczególnie przydatne do przechowywania wędlin, sera, ciast oraz całych obiadów.

Brzydki zapach z lodówki – usuwanie woni cytrusami?

Cytryny i pomarańcze to prosty i skuteczny sposób na usunięcie brzydkiego zapachu z Twojej lodówki. Włóż połówkę cytryny lub pomarańczy do nieprzyjemnie pachnącej lodówki i poczekaj, aż ten ekologiczny odświeżacz pozbędzie się zapachu. Jeśli nie chcesz korzystać z połówek owoców, które w gruncie rzeczy same mogą się popsuć, skorzystaj z ich skórki. Pamiętaj, aby co jakiś czas sprawdzać stan pomarańczy czy cytryny, żeby uchronić się przed przeciwnymi efektami tego sposobu.

Osoby, które nie są w posiadaniu cytrusów, brzydki zapach z lodówki mogą usunąć z pomocą… jabłka. Obierz je ze skórki, a następnie pokrój na ćwiartki, wkładając je na cały dzień na jedną z półek lodówki. Wymieniaj jabłko, gdy zacznie się psuć, a po kilki dniach przykry zapach z chłodziarki powinien zostać w całości wchłonięty.

Kawa i węgiel, a brzydki zapach z lodówki

Niewiele z nas zdaje sobie z tego sprawę, ale zmielone ziarna kawy to bardzo skuteczny sposób w walce z intensywnym zapachem lodówki. Zmielone ziarenka włóż do miski i zostaw ją w lodówce na jakiś czas. Pamiętaj, aby ziarna wymieniać co około dwa tygodnie, a świeża kawa sprawi, że brzydki zapach z lodówki zamieni się w pyszną woń palonych orzechów.

Znajdujący się w domowej apteczce węgiel aktywny świetne radzi sobie z nieświeżymi zapachami z lodówki. Rozdrobnij węgiel leczniczy na drobny pyłek, a następnie wsyp wszystko do miseczki lub na talerzyk. Powyższą konstrukcję włóż do lodówki, a po kilku dniach problem brzydkiego zapachu z lodówki całkowicie zniknie. Węgiel aktywny możesz również przechowywać w małym, oddychającym woreczku.

 

 

 

 

 

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Serwis AGD