cieknąca spłuczka

Awaria spłuczki to zmora każdego mieszkania i domu, a jej występowanie oznacza chwile pełne niepokoju i stresu. Cieknąca spłuczka to efekt wielu czynników, które zawczasu warto poznać. Zanim przystąpisz do naprawy, poznaj swojego wroga i dowiedz się, czy zadanie, które Cię czeka, nie jest nazbyt skomplikowane. Co ciekawe, jest to jedna z prostszych do usunięcia awarii domowych i bardzo często kończy się samodzielną naprawą. Jak zdiagnozować niedziałającą spłuczkę? Kiedy niezbędny okaże się hydraulik? Czy spłuczka podtynkowa i spłuczka w kompakcie czymkolwiek się od siebie różnią?

Jeśli planujesz naprawę sieci hydraulicznej w domu, ale nie chcesz brać wszystkiego na siebie, odpowiedzią jest nasz profesjonalny hydraulik. Umów się na odpowiadający Ci termin wizyty przez przystępny formularz internetowy.

Cieknąca spłuczka — najczęściej to wina zaworu

Na samym początku powinniśmy sprawdzić ustawienie pływaka, który zazwyczaj znajduje się obok zaworu odpowiedzialnego za doprowadzanie wody. Poziom wody jest utrzymywany na odpowiednim poziomie przez pływak, który wyznacza górny limit ilości wody. Zbyt wysokie położenie pływaka odpowiada za cieknącą spłuczkę, gdyż urządzenie doprowadza zbyt dużą ilość wody. Zawór nie ma możliwości domknięcia, a woda bez przerwy dopływa do toalety. Nadmiar wody jest odprowadzany przez przelew awaryjny, tak aby nie dopuścić do przelania spłuczki. Ustaw pływak na odpowiedniej wysokości, a problem powinien zostać rozwiązany.

Jeśli problem nie leży w położeniu spływaka, być może należy wyczyścić membranę, która znajduje się w zaworze doprowadzającym. Zanieczyszczania powodują ciągły dopływ wody, więc spłuczka nie działa, tak jak powinna. Prawdziwy problem mamy, gdy wyczyszczenie membrany również go nie rozwiązuje, bo w takim przypadku zostaje nam wymiana całego zaworu na nowy. W szczególności ciągle cieknąca spłuczka podtynkowa Cersanit będzie wymagała pełnej modernizacji, a przy całym procesie pomoże profesjonalny hydraulik.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Cieknąca spłuczka, a wymiana uszczelki

Drugą, równie popularną przyczyną cieknącej spłuczki jest awaria zaworu spłukującego, który odpowiada za wypuszczenie wody ze zbiornika WC. Działający normalnie, blokuje odpływ wody do muszli sedesowej, a po naciśnięciu przycisku spłuczki zdejmuje blokadę i pozwala wodzie na swobodny odpływ.

To właśnie w tym miejscu często dochodzi do awarii znanej jako defekt uszczelki, która powoduje ciągły strumień wody do toalety. Wymiana uszczelki oznacza konieczność zdjęcia pokrywy spłuczki, a następnie opróżnienia całego zbiornika. Sprawdź stan uszczelki, która niekiedy może być podwinięta lub oblepiona zanieczyszczeniami. Jeśli wyczyszczenie elementu nic nie da, czeka Cię wymiana uszczelki. Przy wymianie z pewnością pomoże Ci hydraulik, który nie pozwoli na dalsze psucie się spłuczki.

Stan uszczelki możesz również sprawdzić przy wlocie wody, gdyż jego uszkodzenie może być przyczyną nadmiernej ilości wody, która trafia do ujścia w przelewie awaryjnym. Pamiętaj, że całkowita wymiana uszczelki to ostateczność, którą najlepiej poprzedzić gruntownym czyszczeniem. Jeśli jednak cieknąca spłuczka podtynkowa Cersanit nadal Cię męczy — sprawdzony hydraulik z pewnością na zawsze rozwiąże Twój problem.

Spłuczka nie działa? – wymiana mechanizmu spłuczki

Niekiedy zdarza się, że po zdjęciu pokrywy okazuje się, że wymiana spłuczki kompletnie nic nie da i czeka Cię wymiana całego mechanizmu. Pamiętaj, aby w takim wypadku szukać takiego samego modelu, co pozwoli Ci uniknąć problemów z niedopasowaniem ramienia mechanizmu. Jeśli nie chcesz zajmować się szukaniem części i ich wymianą, hydraulik zrobi to za Ciebie. Warto pamiętać, że spłuczka podtynkowa wymaga fachowej wiedzy na temat mechanizmu jej działania. Spłuczka podtynkowa psuje się na takich samych zasadach co zwykłe spłuczki, ale w ich przypadku trudniej dostać się do elementów budowy. Sprawdzony hydraulik ułatwi naprawę toalety, a cieknąca spłuczka podtynkowa Geberit nie będzie już problemem. Hydraulik to również oszczędność Twojego czasu i w dłuższej perspektywie pieniędzy.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Cieknąca spłuczka Geberit — czy hydraulik jest w ogóle potrzeby?

Nie da się ukryć tego, że w wielu przypadkach cieknąca spłuczka to awaria, którą możemy usunąć całkowicie samodzielnie. Hydraulik to wyjście dla domowników ceniących sobie swój czas oraz nielubiących zbędnego ryzyka. Cieknąca spłuczka podtynkowa Geberit oraz awarie wszystkich innych modeli spłuczek to możliwość wykazania się swoim zmysłem złotej rączki, ale warto się zastanowić, czy na pewno tego potrzebujemy.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Hydraulik, Wymiana i naprawa spłuczek