Twoja lodówka wydaje niepokojące dźwięki przypominające piszczenie lub buczenie? A może niespodziewanie emituje sygnał dźwiękowy? Co odpowiada za te tajemnicze hałasy? Przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł i dowiedz się, co zrobić, gdy lodówka piszczy.
Spis treści
Dlaczego lodówka wydaje sygnał dźwiękowy?
Istnieje wiele powodów głośnej pracy urządzenia. Większość z nich dotyczy awarii podzespołów, choć zdarza się również, że przyczyna hałasu jest banalna. Poniżej przedstawiamy potencjalne źródła problemu.
Uszkodzony agregat
Agregat, zwany również sprężarką, pobiera prąd z gniazda elektrycznego i napędza w ten sposób cały układ chłodzący. Jeśli lodówka piszczy, być może doszło do jego uszkodzenia. Sprężarka ulega przeważnie awarii w wyniku wieloletniej pracy. Jeśli posiadasz starą lodówkę i podejrzewasz, że za głośną pracę sprzętu odpowiada właśnie agregat, skontaktuj się z serwisantem. Naprawa tego podzespołu jest skomplikowana i czasochłonna.
Awaria wentylatora
Gdy lodówka działa głośniej, winowajcą może być również uszkodzony wentylator. Zazwyczaj dochodzi do usterki silnika wentylatora i konieczna jest wymiana wadliwego komponentu. Warto pamiętać, że w urządzeniach z oddzielną komorą lodówki i zamrażarką występują dwa niezależnie pracujące wentylatory i trzeba sprawdzić działanie obu z nich.
Wentylator może sprawiać szczególnie problemy w urządzeniach wyposażonych w system No Frost. Jeśli posiadasz lodówkę z tą technologią, warto przyjrzeć się właśnie wentylatorowi. Dlaczego? Urządzenia z systemem No Frost załączają grzałkę rozmrażającą po osiągnięciu ustalonej temperatury. Jeżeli podczas tego procesu dochodzi do pewnych anomalii, na wentylatorze zacznie gromadzić się szron, który może go uszkodzić i powodować, że lodówka piszczy.
Złe umiejscowienie lodówki
Kiedy nowa lodówka zaczyna buczeć, ciężko uznać za przyczynę problemu awarię jednego z podzespołów. Wszak usterce ulegają zazwyczaj zużyte elementy. Choć może być to wada produkcyjna jednego z komponentów, w pierwszej kolejności warto mimo wszystko rozważyć inne potencjalne źródła głośnej pracy lodówki. Najczęściej jest to efekt złego umiejscowienia urządzenia. Powinna stać ona z dala od źródeł ciepła. Ponadto z tyłu lodówki należy zachować odpowiedni odstęp od ściany, aby uniknąć jej przegrzewania się. Sprawdź także położenie drzwi urządzenia, czy mogą otwierać się bez problemu i nic ich nie blokuje. Musisz wiedzieć, że lodówka wydaje dziwne dźwięki także wtedy, gdy stoi krzywo, na nierównym podłożu. Wypoziomowanie lodówki lub podłożenie maty antywibracyjnej powinno rozwiązać problem.
Kamień w elektrozaworze
Posiadasz lodówkę z kostkarką? Choć jest to wygodne rozwiązanie, może wpływać na głośną pracę urządzenia. Za doprowadzenie wody do kostkarki odpowiada elektrozawór, a stały kontakt z cieczą powoduje, że gromadzi się na nim kamień. Osad kamienny na elektrozaworze często wywołuje głośniejsze dźwięki, które mogą przypominać buczenie lub piszczenie.
Przeciążenie lodówki
Zdarza się również, że lodówka chodzi zbyt głośno, gdy ląduje w niej zbyt wiele produktów. W sytuacji, gdy przechowujesz w urządzeniu za dużo produktów, sprężarka musi nieprzerwanie pracować w celu utrzymania stałej temperatury wewnątrz komory. Staraj się robić mniejsze zakupy, a być może problem zniknie.
Niedomknięte drzwi
W natłoku obowiązków możemy zapomnieć o domknięciu drzwi lodówki. Jeśli posiadasz nowe, zaawansowane technologicznie urządzenie, po kilku minutach załączy się sygnał dźwiękowy, aby poinformować Cię o konieczności zamknięcia drzwi. Co zrobić, gdy lodówka piszczy? Możesz wyłączyć alarm otwierania drzwi naciskając wyłącznik alarmów. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w instrukcji obsługi Twojego urządzenia. Jednak najprostszym sposobem będzie po prostu domknięcie drzwi.
Dlaczego lodówka emituje sygnał dźwiękowy mimo zamkniętych drzwi?
Drzwi są całkowicie zamknięte, a nadal pojawia się sygnał dźwiękowy? Ciągły sygnał alarmu może wiązać się na przykład ze zbyt dużym wzrostem temperatury wewnątrz komory, uszkodzonymi uszczelkami drzwi, a nawet przerwą w dostawie prądu.
Chwilowa przerwa w dostawie prądu
Jeżeli drzwi lodówki są zamknięte, a urządzenie ciągle wydaje dźwięki, być może doszło do chwilowej przerwy w dostawie prądu. Nawet, gdy trwała ona jedynie chwilę i nie została przez Ciebie zauważona, lodówka da znać, że taka sytuacja miała miejsce. W celu usunięcia sygnału wystarczy wcisnąć dowolny przycisk na panelu wyświetlacza.
Zbyt wysoka temperatura
Lodówka hałasuje także wtedy, gdy temperatura w chłodziarce ulegnie znacznemu wzrostowi. Winowajcą może być uszkodzony termostat lub niesprawny czujnik temperatury. Niekiedy przyczyną jest również złe umiejscowienie urządzenia, na przykład w pobliżu urządzeń elektrycznych, takich jak zmywarka czy płyta grzewcza.
Nieszczelne drzwi
Jeżeli lodówka zaczęła emitować sygnał dźwiękowy pomimo zamkniętych drzwi, warto sprawdzić, czy uszkodzeniu nie uległa żadna uszczelka. W tej sytuacji zamknięcie drzwi nie spowoduje wyłączenia alarmu, ponieważ do wnętrza urządzenia ciągle przedostaje się ciepłe powietrze. Lodówka tym samym daje znać, że temperatura w urządzeniu jest za wysoka.
Co zrobić, gdy alarm dźwiękowy nie ustaje?
Gdy lodówka pracuje głośniej niż zwykle, możesz spróbować rozmrozić urządzenie, odłączając urządzenie od zasilania. Być może wewnątrz zamrażarki nagromadziło się dużo lodu i po jego usunięciu urządzenie zacznie działać prawidłowo. Warto również wypoziomować lodówkę i odciążyć ja, wyjmując część produktów. Co zrobić, gdy lodówka piszczy pomimo podjęcia powyższych działań? Najprawdopodobniej konieczna będzie jej naprawa. Dobry serwis AGD bez trudu znajdzie przyczynę awarii i usunie usterkę w kilka chwil. Zachęcamy do skorzystania z usług naszych fachowców. Naprawa lodówek to nasza specjalność, dlatego serwis przebiegnie szybko i bezproblemowo.
Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Serwis AGDPodsumowanie
- Jeśli lodówka głośno pracuje, postaraj się zadbać o jej prawidłowe wypoziomowanie.
- Pamiętaj, żeby nie przeładowywać urządzenia dużą ilością żywności.
- Często problem niepokojących dźwięków znika po rozmrożeniu lodówki.
- Gdy lodówka wyda sygnał dźwiękowy, sprawdź, czy drzwi są zamknięte.
- Całkowite zamknięcie drzwi spowoduje, że lodówka przestanie emitować alarm temperatury.
- Za sygnał dźwiękowy może odpowiadać także zużyta uszczelka w drzwiach lodówki, jak i zbyt wysoka temperatura w komorze.
- Jeśli powyższe działania nie przynoszą efektu, najprawdopodobniej doszło do awarii jednego z podzespołów. Lodówka piszczy najczęściej z powodu usterki agregatu, wentylatora lub elektrozaworu.
Najczęściej zadawane pytania - FAQ
Jeżeli lodówka generuje hałasy, możesz rozmrozić urządzenie. Warto również sprawdzić, czy została poprawnie wypoziomowana i ustawiona w odpowiedniej odległości od ściany. Lodówka wydaje dźwięki pomimo podjętych czynności? W tej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak wezwać serwis AGD.
Alarm otwartych drzwi można wyłączyć naciskając przycisk wyłączania alarmów, a do jego całkowitego skasowania wystarczy zamknąć drzwi chłodziarki.
Gdy pojawia się problem piskliwych dźwięków po rozmrożeniu, może to wskazywać między innymi na awarię wentylatora lub agregatu. Posiadasz lodówkę z dystrybutorem wody lub kostkarką na lód? Dziwne dźwięki po włączeniu są zupełnie normalne i wiążą się ze wzmożonym przelewaniem wody w chłodziarce.
Alarm dźwiękowy w lodówce włącza się, gdy drzwi są otwarte przez dłuższy czas. Może pojawić się także po przerwie w dostawie prądu lub gdy temperatura wewnątrz lodówki wzrośnie zbyt mocno.