lodówka głośno chodzi, lodówka głośnie pracuje

Lodówka jest urządzeniem, które pracuje niemal cały czas. Nic więc dziwnego, że w ciągu dnia można usłyszeć wydające przez nią dźwięki. Zauważyłeś, jednak, że w ostatnim czasie urządzenie zaczęło głośniej pracować? Nie zawsze przyczyną jest awaria i być może uda się Tobie usunąć problem samodzielnie w kilka chwil. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, dlaczego lodówka głośno chodzi oraz jak szybko uporać się z uciążliwymi dźwiękami wydobywającymi się z tego sprzętu AGD.

Lodówka głośno pracuje – najczęstsze przyczyny

Jeśli Twoja lodówka głośno buczy, nie oznacza to, że musisz wzywać serwis AGD. Być może urządzenie pracuje głośniej niż zwykle, ponieważ niewłaściwie ją użytkujesz. Przeładowana lodówka pracuje z większą wydajnością, a tym samym jest głośniejsza. Postaraj się nie robić tak dużych zakupów, które powodują, że urządzenie wręcz ugina się od nadmiaru produktów. Zwróć również uwagę na to, aby wstawiać do chłodziarki dobrze wystudzone potrawy. Ciepłe lub gorące jedzenie w lodówce powoduje, że termostat uruchamia kompresor, który działa do momentu, aż urządzenie osiągnie pierwotną temperaturę. To również może przyczyniać się do głośnej pracy urządzenia.

Być może Twoja lodówka głośno pracuje, ponieważ wymaga rozmrożenia. Nagromadzony lód i szron obniżają efektywność chłodzenia i sprawiają nie tylko, że nowa lodówka Whirlpool głośno chodzi, ale również generuje większe rachunki za prąd. Oczywiście problem ten nie dotyczy lodówek wyposażonych w system No Frost, zapobiegającym osadzaniu się szronu i lodu w zamrażarce.

Nie bez znaczenia jest również ustawienie lodówki. Jeśli Twoja lodówka Beko głośno chodzi, sprawdź jej wypoziomowanie. Lodówka powinna być pochylona do tyłu o około 5°. Zwróć też uwagę, czy jej pracy nie zakłóca źródło ciepła. Lodówka powinna znaleźć się z dala od piekarnika, grzejnika czy słonecznego okna. Nie należy również dosuwać tyłu lodówki bezpośrednio do ściany.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Lodówka głośno chodzi – przyczyny awarii

Jeśli pomimo zastosowania się do powyższych wskazówek, Twoja lodówka Amica głośno pracuje cały czas, być może urządzenie uległo awarii. Sprawdź, co mogło się popsuć.

Uszkodzony wentylator – jeśli Twoja lodówka pracuje głośniej zwłaszcza przy otwartych drzwiach, być może głównym sprawcą zamieszania jest uszkodzony wentylator.

Pęknięta uszczelka – być może pękła uszczelka w drzwiach Twojego urządzenia. Nieszczelne drzwi lodówki zmuszają sprężarkę do pracy na najwyższych obrotach w celu utrzymania niskiej temperatury wewnątrz urządzenia, a to powoduje, że lodówka głośno chodzi. Aby uniknąć pęknięcia uszczelki, należy regularnie ją przecierać. W przypadku konieczności jej wymiany, nie jest potrzebna wizyta serwisanta, bez trudu poradzisz sobie z tym samodzielnie!

Kamień w elektrozaworze – posiadasz lodówkę z kostkarką do lodu? Być może przyczyną problemów z głośną pracą urządzenia jest zakamieniony elektrozawór. Otwiera się on w momencie, gdy kostkarka pobiera wodę i z czasem może nagromadzić się kamień, który utrudnia przepływ wody i prowadzi do głośniejszej pracy lodówki.

Zużyta sprężarka – problem może się wiązać ze zużytą sprężarką. Ten podzespół zużywa się na przestrzeni lat, dlatego, jeśli urządzenie służy Ci od dłuższego czasu, być może konieczna będzie wymiana sprężarki w lodówce. Do tego typu prac należy wezwać jednak fachowca.

 

Teraz już wiesz, co zrobić, gdy lodówka głośno chodzi. Niekiedy jest to wynik niewłaściwego użytkowania, jednak czasami powodem jest usterka podzespołów lub kamień. Jeśli interesuje Cię naprawa lodówki, zachęcamy do skorzystania z naszego serwisu AGD.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Serwis AGD