lodówka nie chłodzi

Sprawnie działająca lodówka to luksus, do którego zdążyliśmy się przyzwyczaić. Chłodzenie lodówki zabezpiecza naszą żywność przed psuciem się oraz pozwala na prowadzenie zdrowszej i bogatszej w składniki odżywcze diety. Niestety, lodówki również ulegają sporadycznym usterkom. Wiele z nich to efekt niedbalstwa lub nieumiejętnego korzystania z urządzenia, a mimo to wciąż się zdarzają. Dlaczego Twoja lodówka nie chłodzi? Czy naprawa lodówki u specjalisty to dobry wybór? Jak zminimalizować szansę na jej awarię?

Sprawdź stan termostatu!

Termostat to urządzenie, które przekazuje napięcie do sprężarki i wentylatorów w lodówce. Dzięki niemu urządzenie jest w stanie kontrolować temperaturę wnętrza po podłączeniu do prądu. Termostat utrzymuje odpowiednią temperaturę i nie pozwala na jej nadmierny wzrost. Jeśli lodówka nie chłodzi, a sprężarka lub wentylatory wyłączają się zaraz po uruchomieniu, niezwłocznie rozważ wymianę termostatu. Stan termostatu możemy zbadać wykonując prosty test. Jeśli pokrętło termostatu nie wyda dźwięku po osiągnięciu maksymalnej wartości, należy go wymienić.

Lodówka nie chłodzi? – szczelność drzwiczek

Nie każda awaria to efekt poważnej usterki jednej z części składowych lodówki. Niekiedy za wzrost temperatury urządzenia odpowiada… szczelność drzwiczek. Uszkodzona lub zabrudzona uszczelka w drzwiach lodówki spowoduje permanentny wzrost temperatury wnętrza urządzenia. Lodówka nie chłodzi, ponieważ ciepłe powietrze z zewnątrz wyrównuje różnicę temperatur. Niedomykające się drzwiczki lodówki to sygnał do wizyty u specjalisty świadczącego serwis AGD. Wymiana drzwiczek oszczędzi nerwy oraz pieniądze.

Być może to problem z czujnikiem temperatury?

Czujnik montowany w lodówkach służy do monitorowania temperatury w urządzaniu, a następnie przesyłania informacji do modułu sterującego. Bez odpowiednich informacji, sprężarka oraz wentylator nie utrzymają wymaganej temperatury, podwyższając lub obniżając ją. Aby sprawdzić czy wina leży po stronie czujnika temperatury, sprawdź urządzenie miernikiem rezystancji. Rezystancja powinna zmieniać się analogicznie do temperatury lodówki. Jeśli zmiana nie występuje, prawdopodobnie czeka Cię wymiana czujnika.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Lodówka nie chłodzi? – wina uszkodzonego agregatora?

Czynnik chłodzący w lodówce krąży przy pomocy tzw. agregatu. Przegrzanie agregatu (np. poprzez złe ustawienie lodówki) może prowadzić do zatrzymania się procesu krążenia. Jeśli podejrzewasz, że lodówka nie chłodzi przez usterkę agregatora – skontaktuj się z fachowcem. Naprawa na własną rękę może być niebezpieczna i często prowadzi do pogłębienia się problemu. Doświadczony hydraulik wymieni sprężarkę, kondensator czy agregat, a ponadto pomoże w uzupełnieniu zapasu czynnika chłodzącego.

Moduł sterujący, a działanie lodówki

Moduł sterujący odpowiada za wszystkie funkcje w lodówce m.in.: szybkie schładzanie, włączanie się termostatu czy rozmrażanie. Uszkodzenie modułu sterującego nie jest częstą awarią, dlatego przed postawieniem diagnozy dokładnie sprawdź pozostałe części. Jeśli wszystkie elementy lodówki działają, rozważ wymianę modułu. Przepięcia na sieci mogą prowadzić do przepalenia się diody lub ścieżki modułu sterującego, a w takim wypadku niezbędny okaże się kontakt z fachowcem.

Lodówka nie chłodzi? – sprawdź skraplacz

Skraplacz odpowiada za rozpraszanie ciepła przy użyciu czynnika chłodzącego. Umiejscowiony z tyłu lodówki, często jest przyczyną awarii chłodzenia urządzenia. Jeśli skraplacz Twojej lodówki jest zabrudzony, nie będzie w stanie rozpraszać ciepła w efektywny sposób. Zanieczyszczenie tej części urządzenia prowadzi do stopniowego spadku wydajność, a w skrajnych przypadkach do całkowitej niesprawności lodówki. Pamiętaj, regularne czyszczenie skraplacza znacząco wydłuży życie Twojego urządzenia!

 

 

 

 

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Serwis AGD