Lodówka, podobnie jak każdy inny sprzęt AGD, jest narażona na różnego rodzaju awarie. Ostatnio pisaliśmy o głośnej pracy tego urządzenia. Czasami zdarza się, że lodówka się nie wyłącza i stale pracuje. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być co najmniej kilka. Niektóre z nich wynikają z naszych zaniedbań i możemy poradzić sobie z nimi bez pomocy specjalisty. Zachęcamy do przeczytania naszego dzisiejszego wpisu, z którego dowiesz się, dlaczego lodówka się nie wyłącza.
Spis treści
Lodówka cały czas chodzi — zabrudzone zwoje skraplacza
Jest to najczęstsza przyczyna ciągłej pracy lodówki, która wynika z niewłaściwej konserwacji urządzenia. Brudne zwoje skraplacza uniemożliwiają efektywne chłodzenie. W celu obniżenia temperatury wewnątrz, urządzenie musi stale pracować. W tej sytuacji powinno pomóc wyczyszczenie skraplacza. Ponadto warto także raz na jakiś czas usunąć nagromadzony brud znajdujący się na kratownicy z tyłu urządzenia.
Lodówka pracuje cały czas? – awaria termostatu
Termostat uruchamia sprężarkę napędzającą układ chłodzący, gdy temperatura staje się za wysoka lub wyłącza ją, gdy jest zbyt niska. W przypadku, gdy dojdzie do uszkodzenia termostatu, może zdarzyć się, że lodówka chłodzi, ale się nie wyłącza. Być może będzie konieczna jego wymiana. Niektórzy użytkownicy dokonują jej samodzielnie. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, zleć wymianę termostatu sprawdzonemu serwisowi AGD.
Lodówka się nie wyłącza – awaria grzałki rozmrażającej
Grzałka rozmrażająca odpowiada za rozpuszczanie szronu pojawiającego się na parowniku lodówki. Jeśli dojdzie do uszkodzenia grzałki, na parowniku zacznie gromadzić się lód. To z kolei zaburza pracę całego układu chłodzącego i powoduje, że lodówka ciągle pracuje.
Lodówka ciągle chodzi – oblodzony czujnik temperatury
Lód zbiera się także na innych elementach urządzenia. Może dojść do oblodzenia czujnika temperatury. Stanowi on obok termostatu ważną część układu chłodzącego. W przypadku nagromadzenia się lodu na czujniku temperatury może dojść do jej błędnych odczytów, co w konsekwencji wpływa na stałą pracę lodówki. Aby pozbyć się nadmiaru lodu, wystarczy rozmrozić lodówkę.
Lodówka ciągle pracuje – rozszczelnienie czynnika chłodzącego
Jeśli lodówka pracuje cały czas pomimo rozmrożenia, przyczyną problemów może być nieszczelność czynnika chłodzącego. Ze względu na wyciek substancji chłodzącej urządzenie nie jest w stanie osiągnąć temperatury wymaganej przez czujniki, co skutkuje jego stałą pracą. Zlokalizowanie miejsca wycieku to zadanie dla dobrego serwisanta AGD i nie powinniśmy wykonywać tego typu prac samodzielnie.
Niekiedy, pomimo szczelności układu i odpowiedniej ilości substancji chłodzącej, problemem jest przepustowość światła przewodu czynnika chłodzącego. Przyczyną jest oblodzenie rurki od wewnątrz, Niższa przepustowość przewodu sprawia, że urządzenie nie jest w stanie osiągnąć pożądanej temperatury i stale pracuje. W tej sytuacji powinno pomóc rozmrożenie lodówki.
Lodówka nie wyłącza się – uszkodzony moduł sterujący
Niekiedy problemy z ciągłą pracą lodówki są związane z awarią modułu sterującego. Prawidłowo działający moduł włącza kilka razy dziennie system chłodzący oraz grzałkę rozmrażającą, aby zapobiec osiadaniu szronu na parowniku. Jeśli dojdzie do uszkodzenia modułu sterującego, urządzenie będzie ciągle pracować.
Już wiesz, dlaczego lodówka się nie wyłącza i jakie są przyczyny tego rodzaju problemu. Niekiedy pomocne okazuje się rozmrożenie urządzenia lub wyczyszczenie brudnych zwojów skraplacza. Jeśli te czynności nie przyniosą oczekiwanego efektu, nie obędzie się niestety bez wizyty serwisu AGD.
Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Serwis AGD