drzwi ciężko chodzą

Niezależnie od tego, czy mowa o drzwiach wejściowych, czy drzwiach przesuwnych od szafy, jeśli drzwi ciężko chodzą — denerwujemy się. Błąd w montażu oraz nieprawidłowe użytkowanie drzwi wejściowych i drzwi przesuwnych może prowadzić do licznych usterek. Co prawda wiele z nich jesteśmy w stanie usunąć samodzielnie, ale co zrobić, gdy drzwi się nie zamykają? Jak rozwiązać problem z jednym z najważniejszych elementów naszego mieszkania lub domu?

Drzwi ciężko chodzą — najczęstsze przyczyny

Drzwiom wejściowym zdarza się skrzypieć lub zahaczać rogiem o podłogę. Wiele drewnianych drzwi latem traci swoją funkcjonalność, codziennie ocierając się o ościeżnice. W większości przypadków wystarczy zwykłe regulowanie drzwi, ale tak czy inaczej, warto wiedzieć, dlaczego drzwi w domu ciężko chodzą. Co jest najczęstszym powodem problemów z drzwiami?

  • Skrzypiące drzwi to efekt wysuszonych, zardzewiałych lub po prostu zanieczyszczonych zawiasów. Spróbuj samodzielnie nasmarować zawiasy, pamiętając o odpowiednim zabezpieczeniu podłogi.
  • Jeżeli drzwi ciężko chodzą, być może problem leży w wypoziomowaniu. Sprawdź, czy skrzydło jest prawidłowo wypoziomowane, przykładając do jego pionowej krawędzi poziomicę. Złe wypoziomowanie drzwi spowoduje opuszczenie się całego skrzydła, a co za tym idzie, nadchodzące szerokimi krokami uszkodzenia podłogi.
  • Użytkownicy drewnianych drzwi powinni zaznajomić się z pojęciem naturalnego pęcznienia drewna. Większa wilgotność powietrza latem sprawi, że drzwi samoistnie zwiększą swoją objętość, często uniemożliwiając nam swobodne otwieranie oraz zamykanie.

Jak mogłeś zauważyć, najczęstsze przyczyny ciężko chodzących drzwi jesteś w stanie usunąć samodzielnie. Aby uchronić się przed “napęcznieniem” drewnianych drzwi latem, pamiętaj, aby dbać o właściwe wietrzenie pomieszczeń, np. poprzez regularne otwieranie okien. Wypoziomowanie drzwi zalecamy pozostawić odpowiedniemu specjaliście, natomiast usuwanie problemu ze skrzypieniem drzwi opisaliśmy szczegółowo w tym artykule.

Dlaczego drzwi przesuwne ciężko chodzą?

Innym rodzajem drzwi, coraz częściej spotykanym w polskich domach, są drzwi przesuwne. Nie dość, że pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca w mniejszych mieszkaniach, to są do tego niezwykle wygodne w użytkowaniu. Co, jednak jeśli drzwi przesuwne ciężko chodzą? Na początek, spróbuj samodzielnie zdiagnozować przyczynę problemu. Zwróć uwagę na:

  • Zanieczyszczenia, które mogły dostać się na dolny tor. Rozglądaj się za piaskiem, kurzem, resztkami jedzenia oraz kamieniami.
  • Lokalizację drzwi. Zdarza się, że drzwi przesuwne wypadają z dolnego toru, zwykle na skutek zbyt gwałtownego otwierania i zamykania. Nie zapominaj, że drzwi przesuwne mogły opaść, dlatego zwróć uwagę na kąt pod jakim “siedzą” w dolnym torze.
  • Wady mechanizmu drzwi, w szczególności uszkodzenia wózków dolnych lub wózków górnych.

Jak wyregulować skrzypiące drzwi?

Samodzielnie regulowanie drzwi nie jest zadaniem aż tak trudnym, jakby mogło się wydawać. Zacznij od sprawdzenia, czy skrzydło jest prawidłowo wypoziomowane. Tak jak już pisaliśmy, przyłóż poziomicę do pionowej krawędzi skrzydła przy przyldze. Nieprawidłowe wypoziomowanie wyregulujemy za pomocą specjalnych podkładek lub wykręcając zawiasy. Jeżeli drzwi ciężko chodzą, bo róg skrzydła zahacza o podłogę — wkręć górny zawias głębiej w skrzydło, tym samym przyciągając je bliżej ościeżnicy. Zaleca się również sporadyczną regulację zawiasu wkręconego w ościeżnicę, np. wkręcając go, tym samym przysuwając całe skrzydło w kierunku ościeżnicy.

Drzwi ciężko chodzą? – Jak naprawić drzwi przesuwne?

Zwlekanie z naprawą drzwi przesuwnych może jeszcze bardziej pogłębić naszą awarię. Drzwi, które pozostawimy niewyregulowane lub zwisające z dolnego toru — najprawdopodobniej pożegnamy jeszcze w tym miesiącu. Jak naprawić drzwi przesuwne?

  • Jeśli drzwi ciężko chodzą, wyczyść dolny tor, oczywiście jak najdokładniej potrafisz. Zwróć szczególną uwagę na kurz, piasek, a także lepkie resztki jedzenia oraz inne typowe dla mieszkań zanieczyszczenia.
  • Drzwi przesuwne, które wypadły z dolnego toru należy natychmiast włożyć na właściwe miejsce. Im szybciej to zrobimy, tym większa szansa, że drzwi nie ulegną trwałej awarii.
  • Podnieś drzwi przy użyciu śrub regulacyjnych, zwłaszcza jeżeli drzwi opadły i w ogóle się nie otwierają. Lokalizację śrub regulacji góra/dół znajdziesz w instrukcji obsługi dołączanej do zestawu przez producenta drzwi.

Awarie tradycyjnych drzwi i drzwi przesuwnych — podsumowanie

Jeżeli zależy Ci na samodzielnej naprawie skrzypienia lub opornego chodzenia drzwi w Twoim domu, pamiętaj, że domowe sposoby nie zawsze uwolnią Cię od wszelkich problemów. Nasmarowanie oraz wypoziomowanie drzwi może pomóc, ale profesjonalista zagwarantuje Ci długie lata wolne od jakichkolwiek kłopotów z drzwiami. Jeśli drzwi przesuwne ciężko chodzą lub tradycyjne drzwi się nie otwierają — skontaktuj się z pobliską złotą rączką, a z pewnością tego nie pożałujesz.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Elektryk, Regulacja drzwi i okien