drzwi ciężko chodzą

Drzwi przesuwne w szafie zaczęły stawiać opór podczas ich otwierania i zamykania? Powodów tej niedogodności może być kilka. Przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł i dowiedz się, dlaczego drzwi przesuwne ciężko chodzą oraz jak samodzielne usunąć ten problem.

Dlaczego drzwi przesuwne ciężko chodzą? Najczęstsze przyczyny

Drzwi przesuwne nie działają prawidłowo z kilku powodów. Niektóre przyczyny są dość łatwe do wyeliminowania, inne wymagają nieco więcej nakładów pracy oraz specjalistycznej wiedzy. Sprawdź co powoduje najczęściej, że drzwi przesuwne ciężko chodzą.

Zanieczyszczenia w torze dolnym

Jednym z najczęstszych i łatwym do usunięcia powodem nieprawidłowego działania drzwi jest zanieczyszczenie ich dolnego toru. Zalegające drobinki piasku, kurz, włosy, sierść oraz drobne kamyki mogą dostawać się do środka dolnego toru, powodując trudności z otwieraniem i zamykaniem drzwi oraz wywołując ich tarcie. Szczególnie na tego typu zanieczyszczenia są narażone szafy przesuwne znajdujące się w przedpokoju, gdzie często przechowujemy obuwie, na którym znajduje się piasek.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Uszkodzony tor górny i dolny

To wpływa na utrudnione przesuwanie drzwi oraz ich głośniejszą pracę.Choć tor górny i dolny muszą być wytrzymałe, żeby drzwi działały bez zarzutu długie lata, z czasem mogą ulegać obtarciom lub wgnieceniom. Szczególnie dotyczy to toru dolnego.  Z kolei tor górny ma tendencję do opadania i w tej sytuacji konieczna jest regulacja drzwi. Opadnięte drzwi powodują, że tor dolny przejmuje w znacznym stopniu ciężar całych drzwi i wtedy jest najbardziej narażony na uszkodzenia. Co jest najczęstszą przyczyną opadania drzwi? Brak kołków montażowych podczas mocowania drzwi lub zastosowanie zbyt malej ilości kleju montażowego. Jeśli Twoje szafy mają więcej niż 10 lat, najprawdopodobniej tory zużyły się i wymagają wymiany na nowe elementy.

Wygięty pion drzwi

W starszych szafach często montowano cienkie piony stalowe, które po kilka latach użytkowania zaczynały się wyginać. Niewłaściwe wyprofilowanie powoduje, że drzwi przesuwne ciężko chodzą oraz dodatkowo generują hałas podczas ich otwierania i zamykania. Pomysłem na rozwiązanie tego problemu może być wymiana pionów na aluminiowe, które charakteryzują się większą trwałością i zapewniają cichą pracę drzwi.

Zużycie systemów jezdnych

Systemy jezdne ulegają eksploatacji i po pewnym czasie konieczna jest ich wymiana. Najczęstsze problemy związane z systemami jezdnymi do wytarte łożysko, wypadająca gumka w torze górnym czy urwane kółka. W tej sytuacji drzwi przesuwne ciężko chodzą, ale dodatkowo mogą także trzeszczeć.

Drzwi przesuwne ciężko chodzą? – Jak je naprawić samodzielnie?

Z pewnością nie należy bagatelizować problemu z działaniem drzwi przesuwnych. Usterka może się pogłębiać i późniejsza naprawa okaże się znacznie mniej skuteczna. Aby naprawić drzwi przesuwne, w pierwszej kolejności należy pozbyć się brudu nagromadzonego w torze dolnym. W tym celu możesz skorzystać z rury odkurzacza. Przyjrzyj się także, czy drzwi nie wypadły z toru dolnego i spróbuj ustawić je w prawidłowej pozycji. Warto sprawdzić również, czy drzwi nie opadły. Jeśli tak, możesz je wyregulować, używając śrub regulacyjnych. Przeważnie znajdują się pod szczotką uszczelniającą z boku drzwi.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Drzwi przesuwne ciężko chodzą – gdzie szukać pomocy?

Nie zawsze domowe sposoby na naprawę drzwi przesuwnych przynoszą poprawę w ich działaniu. Istnieje bardzo dużo systemów jezdnych i prowadników, na których zna się wyłącznie dobry fachowiec. Ponadto dzięki wieloletniej wiedzy i specjalistycznym narzędziom jest w stanie usunąć przyczynę usterki znacznie szybciej. Jeśli poszukujesz dobrego specjalisty do naprawy drzwi przesuwnych, zachęcamy do skorzystania z usług naszej złotej rączki.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Elektryk, Regulacja drzwi i okien

Podsumowanie

  1. Dlaczego drzwi przesuwne ciężko chodzą? Najczęściej powodem mogą być zanieczyszczenia, które dostając się do toru dolnego, blokują drzwi lub powodują tarcie podczas ich przesuwania.
  2. Inną przyczyną może być uszkodzenie toru dolnego i/lub toru górnego. Drzwi mają także tendencję do opadania lub z czasem może wyginać się ich pion.
  3. W związku z częstym użytkowaniem drzwi przesuwnych, z czasem eksploatacji ulegają systemy jezdne, które także powodują, że drzwi przesuwne nie działają.
  4. Jeśli chcesz usunąć problem samodzielnie, w pierwszej kolejności pozbądź się zanieczyszczeń z toru dolnego. Następnie sprawdź czy drzwi nie wypadły z toru i jeśli to konieczne, zamontuj je na torze. W przypadku, gdy drzwi opadły, spróbuj je wyregulować przy użyciu śrub regulacyjnych znajdujących się pod szczotką uszczelniającą.
  5. Nie zawsze samodzielne próby naprawy przynoszą poprawę w działaniu drzwi w szafie. W tej sytuacji należy skorzystać z pomocy profesjonalisty.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Drzwi przesuwne ciężko chodzą z wielu powodów. Najczęstszymi przyczynami są zanieczyszczenia toru dolnego, uszkodzenia toru górnego i dolnego, wygięty pion oraz zużycie systemów jezdnych.

Drzwi przesuwne reguluje się przy pomocy śrub regulujących, znajdujących się pod szczotką uszczelniającą.

Rolki w drzwiach przesuwnych należy smarować specjalnym olejem silikonowym, mineralnym, pastą lub sprayem do drzwi przesuwnych.

Regularne smarowanie rolek w drzwiach przesuwnych zapobiega zacinaniu się drzwi i uszkodzeniom mechanicznym. Olej można nanosić szczoteczką do zębów lub za pomocą gazety. Dostępne są także preparaty w formie sprayu lub pasty, które należy nakładać zgodnie z zaleceniami producenta.

Aby wyciszyć drzwi przesuwne w szafie, montuje się stopery. Są one wykonane z tworzywa, które podczas zatrzymywania przesuwających się wózków nie powoduje hałasu.