Nagła awaria prądu, która się przedłuża, jest dużym utrudnieniem w codziennym funkcjonowaniu. O ile można poradzić sobie bez działającej pralki lub kuchenki, o tyle najwięcej kłopotu sprawia pełna żywności chłodziarka. Właściwie ile wytrzyma lodówka bez prądu? Co oprócz przerwy w jego dostawie może wywoływać problemy z zasilaniem lodówki? Aby otrzymać odpowiedź na te pytania, zapoznaj się z naszym artykułem. Dodatkowo podpowiemy jak uratować żywność przed zmarnowaniem, w sytuacji gdy lodówka nie działa.
Spis treści
Przyczyny braku zasilania lodówki
Brak zasilania w lodówce może być spowodowany kilkoma czynnikami, począwszy od prostych problemów, po bardziej złożone usterki elektryczne. Poniżej znajdziesz kilka typowych przyczyn, które należy wziąć pod uwagę.
Planowane wyłączenie prądu lub przerwa w dostawie prądu
Jeśli w domu nie ma napięcia, warto skontaktować się z dostawcą prądu. Być może zaplanował on prace modernizacyjne obejmujące budynek lub ulicę, na której znajduje się Twoje mieszkanie. Czasami też pojawiają się nagłe awarie, na przykład wskutek uderzenia piorunem, których usunięcie wymaga nieco więcej czasu. Niestety nie pozostaje Ci nic innego, jak cierpliwe poczekać na przywrócenie prądu. Ile wytrzyma lodówka bez prądu w tej sytuacji? Duże znaczenie ma pora roku oraz kilka innych czynników, o czym będziemy pisać w dalszej części artykułu. Tymczasem poznaj pozostałe przyczyny problemów z zasilaniem.
Problemy z gniazdkiem
Sprawdź, czy lodówka jest prawidłowo podłączona do gniazdka elektrycznego. Warto także zerknąć na stan gniazdka, czy nie jest on spalony lub nie odstaje od ściany. Powinniśmy obejrzeć również odpowiedzialny za niego bezpiecznik, który mógł ulec wybiciu lub przepaleniu.
Uszkodzony kabel zasilający
Czasami podczas sprzątania i przesuwania mebli oraz sprzętów, kabel zasilający może się poluzować. Niestety zdarza się również, że ulega on zagnieceniu lub przetarciu, co będzie skutkować tym, że lodówka nie włączy się.
Problemy ze sprężarką
Sprężarka jest sercem układu chłodzenia lodówki. Jeśli nie działa prawidłowo, lodówka nie będzie chłodzić. Może ona włączać się na chwilę, a następnie wyłączać się lub zupełnie zaprzestać pracy. W tej sytuacji nie należy bagatelizować problemu, ponieważ ciężko określić, kiedy sprężarka odmówi ostatecznie współpracy i ile wytrzyma lodówka bez prądu. Problemy ze sprężarką wymagają profesjonalnej naprawy.
Przełącznik drzwi
Lodówki zazwyczaj są wyposażone w wyłącznik drzwiowy, który wyłącza oświetlenie wewnętrzne i inne funkcje, gdy drzwi są otwarte. Jeśli ten przełącznik działa nieprawidłowo, może uniemożliwić włączenie lodówki.
Problemy z termostatem
Zadaniem termostatu jest uruchamianie agregatu, kiedy temperatura wewnątrz lodówki jest zbyt wysoka lub zatrzymywanie go, kiedy osiągnęła pożądany poziom. Wadliwy termostat może uniemożliwić prawidłowe chłodzenie lub włączenie lodówki. Jest to element, którego się nie naprawia. Jeśli termostat ulegnie awarii, konieczna jest jego wymiana.
Uszkodzony wentylator
Wentylator zapewnia cyrkulację zimnego powietrza wewnątrz lodówki. Jeśli nie działa jak należy, lodówka może nie chłodzić prawidłowo, a nawet przestać pracować. Najczęściej problem z wentylatorem objawia się głośną pracą chłodziarki.
Jeśli nie masz pewności co do przyczyny problemu z zasilaniem i nie posiadasz wystarczającej wiedzy na temat budowy chłodziarki, najlepiej skonsultuj się z profesjonalnym serwisem AGD lub elektrykiem, aby zdiagnozować i bezpiecznie rozwiązać problem. Nie zwlekaj z umówieniem wizyty i działaj szybko, ponieważ nie masz pewności, ile wytrzyma lodówka bez prądu. Wybierając nasze usługi, możesz liczyć na ekspresową pomoc. Większość wizyt realizujemy tego samego lub następnego dnia.
Jak długo wytrzyma lodówka bez prądu?
Gdy nie ma prądu lub lodówka ulega awarii, większość z nas martwi się o zmagazynowaną w urządzeniu żywność. Ile wytrzyma lodówka bez prądu.? Niestety nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wpływ na utrzymanie niskiej temperatury wewnątrz urządzenia ma kilka czynników. Co ma przede wszystkim wpływ na to, ile wytrzyma lodówka bez prądu?
- Model lodówki – lodówki różnią się od siebie izolacją, zwykle te posiadające zamrażarkę na górze są w stanie w czasie bez prądu utrzymać niską temperaturę dłużej niż urządzenia z zamrażalnikiem na dole.
- Załadowanie lodówki – jeśli lodówka i zamrażalnik są w pełni załadowane, zamrożona i schłodzona żywność będą działać jak izolator termiczny, co wpłynie na wydłużenie niskiej temperatury wewnątrz komory w przypadku braku prądu.
- Temperatura – gdy problemy z energią elektryczną występują latem, lodówka nie będzie w stanie zbyt długo utrzymać żywności w niskiej temperaturze. Zimą, w chłodniejszych pomieszczeniach, żywność w lodówce przechowamy nawet przez 24 godziny.
- Stan uszczelki drzwiowej – zużyte uszczelki powodują, że drzwi lodówki nie są w pełni szczelne i do wnętrza komory wpada więcej ciepłego powietrza. To sprawia, że w razie awarii zasilania żywność będzie bezpieczna w niedziałającej lodówce znacznie krócej.
Zatem ile wytrzyma lodówka bez prądu, biorąc pod uwagę powyższe czynniki? Lodówka utrzyma odpowiednią temperaturę przez około 4-6 h. Warto jednak wdrożyć dodatkowe działania, które pomogą zminimalizować straty w jedzeniu, o czym przeczytasz w dalszej części tekstu.
Po jakim czasie rozmrozi się zamrażarka?
Już wiesz, ile wytrzyma lodówka bez prądu. A co w przypadku zamrażalnika? Zazwyczaj jest on w stanie funkcjonować bez prądu dłużej niż lodówka, dzięki nagromadzonemu lodowi oraz zamrożonej żywności. Pełna zamrażarka utrzyma temperaturę nawet do 48 godzin. Oczywiście ten czas może ulec skróceniu, jeśli wyłączenie prądu ma miejsce latem. Niemniej nawet przy wysokiej temperaturze otoczenia, zamrażarka wytrzyma bez prądu około kilkunastu godzin.
Co zrobić, gdy zabraknie prądu?
Wiedząc, ile wytrzyma lodówka bez prądu, należy podjąć dodatkowe działania, które umożliwią dłuższe przechowywanie żywności. W sytuacji, gdy urządzenie jest sprawne, a zwyczajnie przedłuża się awaria prądu, możesz użyć agregatu prądotwórczego lub akumulatora. Jeśli wiesz, że problemem jest samo urządzenie, a na wizytę fachowca musisz poczekać do następnego dnia, możesz skorzystać z poniższych porad, aby uratować zawartość lodówki.
Oczywiście w idealnej sytuacji najlepiej byłoby posiadać awaryjną lodówkę, choć mało kto ma dodatkowe urządzenie chłodnicze w domu. Przede wszystkim nie otwieraj drzwiczek lodówki i zamrażarki. Zrób to tylko po to, aby wyjąć żywność, która nie musi być przechowywana w niskiej temperatury. Niektóre produkty spożywcze bez trudu mogą stać w temperaturze pokojowej, są to miedzy innymi owoce, warzywa i napoje. Także jajka mogą znaleźć się poza lodówką, jednak warto umieścić je w chłodnym, zacienionym miejscu.
Po drugie, aby uniknąć zepsucia się jedzenia, przygotuj obiad z produktów, które potrzebują niskiej temperatury, czyli z nabiału, wędlin, surowych ryb oraz mięsa. Możesz również kupić lód w kostkach, wypełnić nim wiadro i umieścić w nim żywność, co sprawi, że chłodziarka bez prądu może utrzymać jedzenie nieco dłużej. Warto zadbać o duży zapas lodu, aby spowolnić jego topnienie. Żeby zmieścić wiadro w lodówce, wyjmij większość półek. Postępując w ten sposób unikniesz zalania lodówki i zamrażarki rozpuszczającym się lodem.
Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Serwis AGDPodsumowanie
- Ile wytrzyma lodówka bez prądu? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, bowiem to zależy od jej modelu, szczelności uszczelek, temperatury pokojowej, pory roku oraz stopnia załadowania chłodziarki.
- Szacuje się, że chłodziarka bez prądu może wytrzymać około 4 godziny, zimą nawet 6-8 godzin.
- Najczęstsze przyczyny problemu z zasilaniem oprócz przerwy w dostawie prądu, to awaria wentylatora, sprężarki, termostatu lub kabla zasilającego.
- Zamrażarka bez prądu może utrzymać żywność nawet do dwóch dni.
- W przypadku odcięcia prądu, warto mieć w domu lód, co pozwoli wydłużyć przechowywanie żywności.
- Posortuj żywność w lodówce. Tę, która psuje się najszybciej, warto zużyć tego samego dnia, aby uniknąć jej wyrzucenia.
- W przypadku braku lodówki i lodu, warto rozważyć przechowywanie jedzenia w zaciemnieniu i możliwie najchłodniejszym miejscu, np. w piwnicy lub w wannie.
Najczęściej zadawane pytania - FAQ
W tej sytuacji warto pozostawić zamknięte drzwi lodówki. Dodatkowo można umieścić żywność w pojemnikach lub metalowych wiaderkach z lodem lub przenieść je w chłodne miejsce, np. do piwnicy.
Lodówka jest w stanie wytrzymać bez prądu od 4 do 6 godzin.
Po upływie 4 godzin żywność nie jest w pełni zabezpieczona przed zepsuciem się. W przypadku zamrażarki przechowamy jedzenie od kilkunastu, do nawet kilkudziesięciu godzin.