kuchenka indukcyjna nie działa

Kuchenki indukcyjne to niezwykle przydatne urządzenia. Sprawiają, że gotowania staje się prostsze i bezpieczniejsze. Niestety, zdarza się, że kuchenka indukcyjna nie działa. Płyty indukcyjne często ulegają awarii, zwykle na skutek niedbalstwa oraz czystego przypadku. Dowiedz się, co robić, gdy kuchnia indukcyjna nie działa lub płyta indukcyjna wyłącza się podczas gotowania!

 1. Nieprawidłowe podłączenie kuchenki indukcyjnej do prądu.
 2. Awaria modułu sterowania w płycie indukcyjnej.
 3. Kuchnia indukcyjna nie działa, ponieważ wybija bezpieczniki.
 4. Płyta indukcyjna wyłącza się w trakcie gotowania?

Szukasz pomocy przy awarii kuchenki gazowej? Sprawdź nasz artykuł o najczęstszych problemach z kuchenką gazową!

Kuchenka indukcyjna nie działa – Zacznij od zrestartowania urządzenia


Jeśli płyta indukcyjna Amica, Samsung lub Siemens nie działa, proces naprawy rozpocznij od prostego zrestartowania urządzenia. Odłącz kuchenkę od prądu i odczekaj kilka minut. Jeżeli nie masz swobodnego dostępu do gniazdka zmywarki, a nie chcesz jej przesuwać – postaraj się wyłączyć jeden z bezpieczników podłączenia trójfazowego. Reset kuchenki indukcyjnej nierzadko wystarcza, aby zażegnać jakiekolwiek awarie.

Podłączenie kuchenki indukcyjnej do prądu

Zanim rozpoczniemy naprawę części płyty, sprawdź, czy kuchenka indukcyjna nie działa na skutek nieprawidłowego podłączenia. Samodzielne montowanie urządzeń AGD bardzo często oznacza niepoprawne podłączenie kabli, gdyż producenci korzystają z różnej kolorystyki oznaczeń. Jeżeli kuchenkę podłączałeś na własną rękę, zajrzyj do jej instrukcji i dokładnie prześledź cały proces podłączania. Dlaczego jest to szczególnie ważne?

Samodzielne podłączanie kuchni indukcyjnej jest o tyle niebezpieczne, że błędnie podłączona płyta natychmiastowo się przepali. Kuchenka indukcyjna nie działa, ponieważ nie ma prawa działać… Zamiast obsługiwać tę tykającą bombę samemu, skontaktuj się z profesjonalnym elektrykiem z uprawnieniami. Podpis elektryka w książeczce gwarancyjnej znacząco zwiększa szansę przyznania gwarancji sprzętu w przyszłości.

Kuchenka indukcyjna nie działa? – Awaria modułu sterowania

Płyty indukcyjne to urządzenia działające w głównej mierze w oparciu o skomplikowane części elektryczne. Z tego również powodu, wiele awarii płyt to skutek uszkodzenia głównego modułu sterowania. Jeżeli płyta indukcyjna nie działa, sprawdź, czy:

 • Na panelu sterowania wyświetlają się kody błędów,
 • Kuchenka indukcyjna grzeje jedynie na jednym polu,
 • Płyta wyłącza się w nieoczekiwanych momentach,
 • Kuchnia indukcyjna nie chce się włączyć,
 • Przyciski lub sensory kuchenki nie reagują na naciśnięcie.


Jeżeli spotkałeś się z powyższymi objawami, niezależnie od tego, czy z jednym, czy z kilkoma – czas na wymianę modułu sterowania kuchenki indukcyjnej. Podczas wizyty fachowca, zapytaj go, czy koszt wymiany modułu nie przekroczy rzeczywistej wartości płyty. Zdarza się, że jeśli kuchenka indukcyjna nie działa na skutek uszkodzenia modułu, zakup nowej płyty jest opłacalniejszy niż naprawa starego urządzenia.

Co robić, gdy płyta indukcyjna wybija bezpieczniki?

Oprócz zwykłych awarii płyt indukcyjnych, które często sprowadzają się do braku możliwości korzystania z urządzenia, niektóre awarie mogą powodować problemy z całą instalacją elektryczną. Zauważyłeś, że kuchenka indukcyjna wybija bezpieczniki? Sprawdź stan bezpieczników urządzenia, wspierając się informacjami z instrukcji dołączonej do płyty. Wymiana bezpieczników kuchenki indukcyjnej jest zasadniczo prostym procesem, a wezwanie fachowca od naprawy kuchenek indukcyjnych zwiększy szanse na jej powodzenie.

Kuchenka indukcyjna wyłącza się w trakcie gotowania?

Zupełnie osobnym problemem z kuchenką indukcyjną jest częste wyłączanie się płyty podczas gotowania. Jest to szczególnie denerwujące, gdyż wyłączająca się w trakcie gotowania kuchenka może zniweczyć nasze kulinarne plany. Co robić, gdy płyta indukcyjna Samsung lub Amica nie działa?

 • Sprawdź, czy problem nie leży w zabezpieczeniu przeciwprzepięciowym.
  Jeśli kuchenka indukcyjna wyłącza się po chwili, odłącz urządzenie od prądu i odczekaj co najmniej 25 minut. Awaria zabezpieczenia przeciwprzepięciowego sprawia, że problem w dostawie prądu skutkuje w restart płyty.
 • Wymień spaloną przetwornicę lub niesprawny kondensator.
  Wiele starszych płyt indukcyjnych nie zostało wyposażonych w zabezpieczenia części elektrycznych, a same części często nie są odporne na długoletnie użytkowanie. Jeśli kuchenka indukcyjna nie działa, zdecyduj się na wymianę kondensatorów lub przetwornicy.
 • Problem z wentylatorem chłodzącym płytę.
  Jest to jedna z najczęstszych przyczyn wyłączania się kuchenki podczas gotowania. Awaria wentylatora sprawia, że płyta się przegrzewa, a to skutkuje nieoczekiwanym wyłączeniem się urządzenia. Sprawdź, czy wentylatory mają dostęp do świeżego powietrza, a cyrkulacja powietrza nie jest utrudniona w żaden sposób. Weź pod uwagę fakt, iż piekarnik zamontowany pod płytą indukcyjną będzie generował dodatkowe ciepło. To również może być przyczyną awarii.

 

 

 

 

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa płyt, Serwis AGD