kuchenka indukcyjna nie działa

Twoja płyta indukcyjna nie grzeje? Choć indukcja bije na głowę inne rodzaje płyt, nie jest niezniszczalna i również ulega awariom. Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis i dowiedz się, co robić, gdy kuchnia indukcyjna nie działa lub płyta indukcyjna wyłącza się podczas gotowania!

Kuchenka indukcyjna nie działa – Zacznij od zrestartowania urządzenia

Jeśli płyta indukcyjna nie działa, proces naprawy rozpocznij od prostego zrestartowania urządzenia. Reset płyty indukcyjnej często rozwiązuje problem i możesz spokojnie kontynuować gotowanie. Odłącz kuchenkę od zasilania i odczekaj kilka minut. Jeżeli nie masz swobodnego dostępu do gniazdka zmywarki, a nie chcesz jej przesuwać – postaraj się wyłączyć jeden z bezpieczników podłączenia trójfazowego. Gdy resetowanie kuchenki indukcyjnej nie pomoże, należy szukać innej przyczyny usterki.

Najczęstsze przyczyny niedziałającej płyty

Kuchenka indukcyjna nie działa z kilku powodów. Czasami jest to wynik niewłaściwej eksploatacji urządzenia i zaniedbań. Zdarza się również, że dochodzi do uszkodzenia jednego z podzespołów płyty grzewczej. Poznaj najczęstsze przyczyny awarii kuchenki indukcyjnej.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Błędnie podłączona płyta

Samodzielny montaż płyty indukcyjnej może skutkować niewłaściwym podpięciem kabli, a to z kolei uszkodzeniem całego urządzenia, powodując, że kuchenka indukcyjna nie działa. Nie będąc fachowcem, łatwo popełnić błąd, nawet korzystając z instrukcji obsługi i wykonując podane przez producenta kroki z największą starannością. Podłączeniem płyty indukcyjnej powinien zająć się elektryk z uprawnieniami. Jeśli nie chcesz utracić gwarancji, konieczny jest podpis elektryka w książeczce gwarancyjnej – w innej sytuacji producent nie uzna reklamacji. Tym samym zachęcamy do skorzystania z naszej oferty. Współpracujemy z najlepszymi specjalistami na rynku, dzięki czemu zyskujesz pewność, że Twoje urządzenie zostanie podłączone bezpiecznie i zgodnie z zaleceniami producenta.

Blokada płyty indukcyjnej

Jeżeli płyta indukcyjna nie reaguje, należy skontrolować, czy nie jest włączona blokada. Mogło do niej dojść w wyniku przerwy w dostawie prądu lub niechcący podczas sprzątania. Wiele indukcji posiada blokadę zabezpieczenia przed dziećmi, która chroni urządzenie przed przypadkowym uruchomieniem. W tej sytuacji może pojawić się na w wyświetlaczu symbol L (ang. locked – zablokowany). W celu odblokowania urządzenia wystarczy wcisnąć na około 3 sekundy przycisk/sensor z symbolem kłódki lub klucza. Zazwyczaj przy tej czynności płyta indukcyjna wydaje również sygnał dźwiękowy.

Niewłaściwe garnki

Gdy nie działa płyta indukcyjna, warto sprawdzić, czy użyty garnek zwyczajnie się do niej nadaje. Garnki i patelnie na płytę indukcyjną posiadają dno ferromagnetyczne, które przewodzi pole elektromagnetyczne. Przeważnie naczynia na indukcję są oznaczone symbolem zwojnicy. Jeśli Twój garnek lub patelnia nie posiada oznaczenia, wykonaj test. Przyłóż do dna magnes. Jeśli magnes się przyciąga, możesz stosować naczynia z powodzeniem na kuchence indukcyjnej.

Uszkodzony moduł sterowania

Sercem płyty grzewczej jest moduł sterowania. Gdy kuchenka indukcyjna nie działa, warto sprawdzić czy wszystkie przyciski i sensory reagują na naciśnięcie lub dotyk. Przetestuj również, czy działają wszystkie pola grzewcze. Ponadto często w nowszych modelach płyt wyświetlają się kody błędów na panelu sterowania, które mogą wskazywać na uszkodzenie modułu. Jeśli zauważyłeś jeden z powyższych objawów, warto skontaktować się z serwisem AGD w celu wymiany modułu. Warto jednak mieć na uwadze, że nie będzie to tania usługa, ponieważ zwykle wymiana modułu może stanowić nawet 50% wartości kuchenki. Zastanów się, czy w przypadku, gdy aktualna kuchenka indukcyjna nie działa, nie jest bardziej opłacalny zakup nowej płyty indukcyjnej.

Co robić, gdy płyta indukcyjna wybija bezpieczniki?

Oprócz zwykłych awarii płyt indukcyjnych, które często sprowadzają się do braku możliwości korzystania z urządzenia, niektóre awarie mogą powodować problemy z całą instalacją elektryczną, na przykład wywołując wahania napięcia. Zauważyłeś, że kuchenka indukcyjna wybija bezpieczniki? Sprawdź stan bezpieczników urządzenia, gdyż jeden z nich mógł się przepalić. Wymiana bezpieczników kuchenki indukcyjnej jest zasadniczo prostym procesem. Jeśli jednak elektryka nie jest Twoją mocną stroną, do naprawy płyty indukcyjnej wezwij fachowca.

Kuchenka indukcyjna wyłącza się w trakcie gotowania?

Zdarza się, że płyta indukcyjna wyłącza się podczas gotowania, niwecząc nasze kulinarne plany. Co warto sprawdzić, gdy kuchenka indukcyjna nie działa, wyłączając się w trakcie przygotowywania posiłku?

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca
 • Sprawdź, czy problem nie leży w zabezpieczeniu przeciwprzepięciowym.
  W sytuacji, gdy kuchenka indukcyjna wyłącza się od razu po jej uruchomieniu, wyłącz urządzenie, odłączając je od prądu. Nie spiesz się z ponownym podłączeniem i odczekaj co najmniej 25 minut. Awaria zabezpieczenia przeciwprzepięciowego sprawia, że pojawia się problem w dostawie prądu i skutkuje restartem płyty.
 • Wymień spaloną przetwornicę lub niesprawny kondensator.
  Wiele starszych płyt indukcyjnych nie zostało wyposażonych w zabezpieczenia części elektrycznych, a poszczególne elementy często nie są odporne na długoletnie użytkowanie. Być może  kondensatory się wyładowały lub przepaleniu uległa przetwornica. Jeśli kuchenka indukcyjna nie działa, wyłączając się w trakcie gotowania, warto wezwać fachowca do ich wymiany.
 • Skontroluj wentylator chłodzący płytę.
  W przypadku, gdy kuchenka indukcyjna nie działa zaraz po włączeniu, jest to jedna z częstszych usterek. Awaria wentylatora powoduje, że płyta grzewcza się przegrzewa, co przeważnie skutkuje nieoczekiwanym wyłączeniem się urządzenia. Brak dostępu wentylatorów do świeżego powietrza prowadzi do nieprawidłowej cyrkulacji powietrza, co skutkuje tym, ze kuchenka indukcyjna nie działa. Jeśli pod indukcją znajduje się piekarnik, pamiętaj o zachowaniu minimum 4 cm odległości pomiędzy urządzeniami na etapie podłączenia płyty indukcyjnej. Dzięki temu kuchenka indukcyjna nie będzie się przegrzewać.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa płyt, Serwis AGD

Podsumowanie

 1. Płyta indukcyjna nie grzeje z kilku powodów. Problem może dotyczyć usterki podzespołów lub nieprawidłowego użytkowania sprzętu.
 2. Jeśli kuchenka indukcyjna nie reaguje na dotyk, być może doszło do blokady urządzenia. Aby wyłączyć blokadę płyty indukcyjnej, wystarczy włączyć przycisk kłódki lub klucza na panelu sterowania, przytrzymując go przez około 3 sekundy.
 3. Gdy kuchenka indukcyjna nie działa, warto również sprawdzić, czy posiadane przez Ciebie garnki mają ferromagnetyczne dno.
 4. Jeśli nie działa nowa płyta indukcyjna i podłączałeś ją samodzielnie, może to być efekt nieprawidłowego montażu.
 5. Podłączanie płyty indukcyjnej powinien przeprowadzić elektryk z uprawnieniami.
 6. Najczęstsze awarie podzespołów, które powodują, że płyta indukcyjna nie działa, to: uszkodzony wentylator, usterka modułu sterowania, spalona przetwornica lub niesprawny kondensator.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Jeśli płyta indukcyjna nie chce się włączyć, warto zresetować urządzenie. Często odłączenie od sieci i ponowne podłączenie płyty skutkuje rozwiązaniem problemu.

Aby wykonać reset płyty indukcyjnej, wystarczy, że odłączysz urządzenie od źródła zasilania na kilka minut.

Gdy kuchenka indukcyjna nie działa, za najbardziej prawdopodobne awarie podzespołów można uznać uszkodzony moduł sterowania oraz wentylator.