Twoja lodówka nie chłodzi? Sprawdź przyczyny i rozwiązania problemu

Twoja lodówka nie chłodzi? Zanim wezwiesz serwis AGD warto sprawdzić kilka potencjalnych przyczyn. W naszym dzisiejszym poradniku znajdziesz najczęstsze powody niewłaściwego chłodzenia oraz sposoby na ich rozwiązanie. Zapraszamy do lektury!
Spis treści
Dlaczego lodówka nie chłodzi? – najczęstsze przyczyny
Jeśli Twoja lodówka gorzej chłodzi, istnieje wiele przyczyn tego problemu. Poniżej zebraliśmy najczęstsze powody niewłaściwego działania chłodziarki.
Nieszczelne drzwiczki
Jest to jedna z głównych przyczyn pogorszenia pracy lodówki. Gdy dojdzie do uszkodzenia uszczelki lub jej zabrudzenia, drzwi nie będą szczelne, a to spowoduje permanentny wzrost temperatury wnętrza urządzenia. Lodówka nie chłodzi prawidłowo, ponieważ ciepłe powietrze z zewnątrz wyrównuje różnicę temperatur.
Uszkodzony termostat
Termostat odpowiada za przekazanie napięcia do sprężarki i wentylatorów w lodówce. Dzięki temu utrzymuje odpowiednią temperaturę wewnątrz chłodziarki. Jeśli wentylatory i sprężarka wyłączają się, a żywność nie jest odpowiednio schłodzona, najprawdopodobniej doszło do uszkodzenia termostatu i konieczna będzie jego wymiana. Działanie termostatu można sprawdzić w prosty sposób – jeśli po przekręceniu pokrętła na maksymalną wartość termostat nie wyda dźwięku, na pewno konieczna będzie jego wymiana.
Problemy z czujnikiem temperatury
Czujnik kontroluje temperaturę w lodówce i przesyła informację do modułu sterującego. Jeśli dojdzie do awarii elementu, sprężarka i wentylator mogą osiągać zbyt niską lub zbyt wysoką temperaturę. Aby sprawdzić działanie czujnika, skorzystaj z multimetru lub miernika rezystancji. Rezystancja powinna zmieniać się analogicznie do temperatury lodówki. Jeśli tak się nie dzieje, zapewne należy wymienić czujnik na nowy.
Rozszczelniony układ chłodzący
Kolejnym powodem gorszej pracy lodówki może być rozszczelnienie układu chłodzącego. Do rozszczelnienia dochodzi między innymi na złączach, zaworach, a nawet agregacie. Powodem jest najczęściej zużycie elementów bądź uszkodzenie mechaniczne. Dodatkowym objawem może być stała praca sprężarki oraz występowanie lodu w różnych miejscach poza zamrażarką.
Wina uszkodzonego agregatu
Agregat w lodówce składa się ze sprężarki, skraplacza, parownika i układu sterowania. Odpowiada za cyrkulację czynnika chłodzącego. Gdy dochodzi do jego przegrzania lub uszkodzenia, obieg czynnika chłodzącego jest nieprawidłowy lub dochodzi do całkowitego zatrzymania procesu krążenia.
Zabrudzony skraplacz
Skraplacz odprowadza ciepło z układu chłodniczego do otoczenia. Znajduje się z tyłu lodówki. Może mieć postać kratki lub rurek. Zazwyczaj zapominamy o jego czyszczeniu, a zbierający się na nim brud powoduje spadek jego wydajności.
Awaria modułu sterującego
Moduł sterujący jest “mózgiem” lodówki, ponieważ odpowiada za wszystkie procesy, między innymi za szybkie schładzanie, włączanie się termostatu czy rozmrażanie. Jest to jedna z rzadszych awarii, jeśli jednak zostaną wykluczone inne przyczyny, być może powodem problemów z chłodzeniem jest właśnie niesprawny moduł sterujący.
Zatkany odpływ
Odpływ znajduje się na tylnej ściance chłodziarki. Jeśli dojdzie do jego zatkania, nie będzie w stanie odpowiednio odprowadzać wody, co w konsekwencji doprowadzi do oblodzenia termostatu. Lód na termostacie może skutkować nieprawidłowymi odczytami temperatury i powodować, że lodówka nie chłodzi.
Przeładowana lodówka
Zbyt duża liczba produktów w lodówce może utrudniać prawidłowe chłodzenie, ponieważ zimne powietrze nie jest w stanie swobodnie krążyć wewnątrz urządzenia. Pamiętaj także, żeby nie wstawiać do chłodziarki zbyt ciepłych potraw.
Lodówka słabo chłodzi – jak sobie z tym poradzić?
Zanim wybierzesz numer telefonu do serwisanta, możesz spróbować wyeliminować kilka podstawowych przyczyn pogorszenia chłodzenia.
Sprawdź zasilanie
W pierwszej kolejności upewnij się, że nie doszło do chwilowej przerwy w dostawie prądu lub wybicia korków. Sprawdź również działanie gniazda – warto podłączyć urządzenie do innego źródła zasilania. Ponadto obejrzyj, czy kabel zasilający jest prawidłowo podpięty lub nie nosi śladów uszkodzenia.
Skontroluj ustawienia temperatury
W kolejnym kroku sprawdź ustawienia temperatury w lodówce. Odpowiednia temperatura dla wnętrza komory to ta w zakresie od 2°C do 5°C. Niekiedy dochodzi do przekręcenia pokrętła temperatury przez przypadek. Zwiększ chłodzenie i sprawdź jak zareaguje na to urządzenie. Jeżeli problem nie mija, najprawdopodobniej doszło do uszkodzenia termostatu lub czujnika temperatury.
Wyczyść skraplacz i zadbaj o wentylację
Nagromadzony kurz i brud na skraplaczu mogą niekorzystnie wpływać na działanie lodówki i temperaturę w chłodziarce. Usuń zabrudzenia używając wilgotnej ściereczki. Dodatkowo zadbaj o odpowiednią wentylację – lodówka powinna być odsunięta od ściany o około 5 cm, co zapewnia optymalne odprowadzanie ciepła.
Sprawdź szczelność drzwiczek
Jeśli lodówka nie chłodzi wskutek zużycia uszczelek w drzwiczkach, możesz to sprawdzić w prosty sposób. Przytrzaśnij kartkę papieru w drzwiach lodówki, a następnie spróbuj ją wyciągnąć. Możesz tego dokonać bez problemu? Zatem uszczelki wymagają wymiany.
Nie przeładowuj lodówki
Półki zapchane jedzeniem uniemożliwiają prawidłową cyrkulację zimnego powietrza. Utrudniony przepływ powietrza skutkuje pogorszeniem efektywności chłodzenia. Dodatkowo, żeby schłodzić większą ilość żywności, lodówka musi pracować ciężej, a to w konsekwencji może mocno obciążyć agregat.
Zwróć uwagę na odpływ wody
Odpływ wody to mały otwór znajdujący się na tylnej ściance. Czasami dochodzi do jego zatkania, na przykład resztkami jedzenia lub pleśnią. Aby go odetkać możesz użyć wykałaczki lub cienkiego drucika. Niekiedy czynność należy powtórzyć kilka razy. Jeśli użycie wykałaczki lub drucika nie pomaga, możesz skorzystać ze specjalnego zestawu z rurką.
Co zrobić, gdy nowa lodówka nie chłodzi?
Gdy problemy z chłodzeniem pojawiają się w nowej lodówce, być może powodem jest usterka fabryczna. Zanim jednak oddasz urządzenie do naprawy z tytułu gwarancji, upewnij się, że ustawiona temperatura chłodzenia jest prawidłowa i zapoznaj się z instrukcją obsługi. Ponadto odczekaj dłuższą chwilę, ponieważ nowe urządzenie potrzebuje po podłączeniu do zasilania nawet od 4 do 6 godzin, aby osiągnąć odpowiednią temperaturę.
Dlaczego lodówka nie chłodzi, a zamrażarka mrozi?
Lodówka nie chłodzi, a zamrażarka działa bez problemu? To częsty problem. Jedną z głównych przyczyn jest nieprawidłowe działanie termostatu. Kolejnym podzespołem, na który należy zwrócić uwagę, jest wentylator. Być może nie rozprowadza prawidłowo powietrza do części chłodziarki. Jeśli lodówka przestała chłodzić, a zamrażarka działa prawidłowo, powodem bywa również niesprawny zawór rozdzielający czynnik chłodniczy między komorami.
Twoja lodówka nie chłodzi? Skorzystaj ze wsparcia fachowca
Jeśli po wypróbowaniu przedstawionych przez nas rozwiązań Twoja lodówka Samsung dalej nie chłodzi, prawdopodobnie problem wymaga fachowej naprawy. Uszkodzona sprężarka, nieszczelność układu chłodniczego czy awaria modułu sterującego to tylko niektóre z awarii, jakie mogły dotknąć Twoje urządzenie. Jeśli szukasz sprawdzonego serwisu AGD, skorzystaj z pomocy fachowca od usterka.pl. Wieloletnie doświadczenie sprawia, że nasi specjaliści są w stanie zdiagnozować każdą usterkę i usunąć każdy problem.
Podsumowanie
- Jeśli lodówka nie chłodzi, powodem może być zabrudzenie skraplacza lub odpływu wody.
- Inną częstą przyczyną problemów z chłodzeniem jest nieszczelność drzwiczek, spowodowana zużyciem uszczelki.
- Niekiedy powodem niedostatecznego chłodzenia jest awaria jednego z podzespołów. Źródłem problemów bywa uszkodzony termostat lub czujnik temperatury. Jeśli lodówka nie chłodzi zadowalająco, problemem może być uszkodzony agregat lub rozszczelniony układ chłodzący.
- Zanim wezwiesz fachowca, wykonaj test ze szczelnością drzwiczek i upewnij się, że urządzenie jest podłączone do prądu.
- Zadbaj o odpowiednią wentylację urządzenia oraz wyczyść skraplacz z zabrudzeń.
- Pamiętaj, że często lodówka nie chłodzi dostatecznie z powodu jej przeładowywania. Staraj się kupować mniejsze ilości jedzenia i nie przechowywać dużych zapasów. Nadmierne przeładowanie może blokować przepływ powietrza, co powoduje, że żywność nie jest odpowiednio schładzana.
- W przypadku, gdy lodówka nie chłodzi, a zamrażarka działa bez zarzutu, być może doszło do uszkodzenia termostatu lub wentylatora. Powodem może być również niesprawny zawór rozdzielający czynnik chłodniczy.
- Jeśli polecane przez nas kroki nie przynoszą efektów lub zauważysz pogorszenie w działaniu sprzętu, skontaktuj się z serwisem AGD.