dlaczego lodówka sama się rozmraża, lodówka rozmraża się sama przyczyny

Poranek okazał się katastrofą, po tym, jak znalazłeś kałużę wody pod lodówką? Rozmrażanie lodówki to proces, który wolimy kontrolować, ale czasem zdarzy się, że lodówka sama się rozmraża. Oprócz dotkliwych skutków taka awaria może być objawem dużo poważniejszej usterki, którą najlepiej bezzwłocznie oddać w ręce fachowca. Zanim jednak skontaktujesz się z profesjonalistami, spróbuj samodzielnie zdiagnozować przyczynę usterki lodówki. Być może przyczyna jest bardziej trywialna niż myślisz?

Jeśli męczą Cię wieczne awarie sprzętu AGD (w tym lodówki, piekarniki czy pralki), z pewnością zainteresuje Cię nasz profesjonalny serwis AGD. Wypełnij internetowy formularz i zamów wizytę jeszcze tego samego dnia.

Dlaczego lodówka sama się rozmraża?

Pierwsze co należałoby sprawdzić to podłączenie lodówki do instalacji elektrycznej oraz obecność ewentualnych przerw w dostawie prądu. Często okazuje się, że lodówka sama się rozmraża, ponieważ przez jakiś czas nie miała dostępu do energii elektrycznej. Ponadto, sprawdź, czy lodówka nie działa przez zabrudzony skraplacz.

To właśnie przez ten element urządzenia przechodzi czynnik chłodzący, który chłodzi wnętrze lodówki. Jeśli skraplacz jest widocznie zanieczyszczony, lodówka nie utrzyma odpowiednio niskiej temperatury. W tym wypadku nieważne czy to lodówka Samsung sama się rozmraża, czy lodówka Whirlpool, dokładnie czyszczenie powinno rozwiązać problem.

Problem z uszkodzonym termostatem?

Innym, równie ważnym co skraplacz, elementem budowy lodówki jest termostat. Termostat pozwala urządzeniu dostosować temperaturę wnętrza, tak aby przechowywana żywność nie uległa zepsuciu. Zepsuty termostat może powodować nagłe rozmrożenia lub nieoczekiwane zmrożenia lodówki. Na całe szczęście, diagnoza tego elementu jest stosunkowo prosta. Przekręć pokrętło temperatury od najniższej do najwyższej wartości. Jeśli usłyszałeś charakterystyczne kliknięcie, problem nie leży w termostacie. Jeżeli jednak kliknięcie nie wystąpiło, prawdopodobnie czeka Cię wymiana termostatu.

Lodówka sama się rozmraża? Sprawdź poziom czynnika chłodzącego.

Czynnik chłodzący to substancja, która krąży po całej lodówce, odpowiadając za rozproszenie ciepła i utrzymanie odpowiednio niskiej temperatury. Jeśli cieczy jest zbyt mało, lodówka może zacząć samoczynnie się rozmrażać. Sprawdzenie stanu czynnika chłodzącego może być kłopotliwe, dlatego zalecamy niezwłoczne skontaktowanie się z serwisem. Do uzupełnienia płynu wymagany jest zestaw specjalistycznego sprzętu, który zwykle nie występuje w naszej domowej skrzynce na narzędzia.

Problem z czujnikiem temperatury?

Jeśli lodówka sama się rozmraża, być może mamy do czynienia z uszkodzeniem czujnika temperatury. Czujnik temperatury pomaga w określeniu temperatury wewnątrz urządzenia, a następnie przesyła informacje do modułu sterującego. Po otrzymaniu informacji dotyczących wewnętrznej temperatury lodówka reguluje zasilanie wentylatora i sprężarki. Jeśli czujnik jest uszkodzony, wentylator i sprężarka nie będą działać jak należy. Uszkodzony czujnik temperatury sprawi, że lodówka przestanie chłodzić, co oznacza rychłe rozmrożenie. Aby sprawdzić poprawność działania czujnika, skorzystaj z multimetru. Rezystancja urządzenia powinna zmieniać się analogicznie do temperatury w lodówce. Jeśli opór się nie zmienia, konieczna jest natychmiastowa wymiana czujnika.

Nagłe rozmrożenie się lodówki to istna katastrofa, ale nie zawsze oznacza poważną awarię domowego wyposażenia. Bardzo często kończy się zalaniem podłogi i koniecznością pozbycia się jej skutków. Przed skontaktowaniem się z serwisem, sprawdź, czy nie spotkało Cię nagłe odcięcie dostawy prądu lub czy lodówka jest odpowiednio wypoziomowana. 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Serwis AGD