Widok kałuży pod lodówką to zdecydowanie coś, czego chcielibyśmy uniknąć. Samoczynne rozmrażanie lodówki może bowiem wiązać się z poważniejszą usterką urządzenia. Co powoduje, że lodówka sama się rozmraża? Czy da się zapobiec temu problemowi w przyszłości? Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis i dowiedz się więcej na ten temat.
Spis treści
Samoczynne rozmrażanie lodówki – najczęstsze przyczyny
Istnieje wiele przyczyn samoczynnego rozmrażania lodówki. Niektóre z nich usuniesz od ręki bez konieczności pomocy serwisanta. A więc, dlaczego lodówka sama się rozmraża?
Problemy z zasilaniem
Zanim zaczniemy szukać innej przyczyny, w pierwszej kolejności należy sprawdzić podłączenie lodówki do sieci. Czasami uszkodzeniu ulega kontakt i wymaga on wymiany. Wybiciu mogły ulec także korki. Zdarza się również, że samoczynne rozmrażanie lodówki jest spowodowane planowaną przerwą w dostawie prądu.
Uszkodzony termostat
Termostat dostosowuje temperaturę we wnętrzu chłodziarki, aby odpowiednio zabezpieczyć przechowywaną żywność. W przypadku awarii termostatu, lodówka często rozmraża się sama, ponieważ temperatura wewnątrz urządzenia jest zbyt wysoka. Aby sprawdzić prawidłowe działanie termostatu, wystarczy przekręcić pokrętło temperatury od najniższej do najwyższej wartości. Przy tej czynności powinieneś usłyszeć charakterystyczne kliknięcie, świadczące o tym, że termostat działa bez zarzutu. Jeżeli nie słyszysz tego dźwięku, najprawdopodobniej termostat jest do wymiany.
Uszkodzony czujnik temperatury
Innym potencjalnym źródłem problemu może być czujnik temperatury. Określa on temperaturę wewnątrz urządzenia i przesyła informację do modułu sterującego. Na tej podstawie lodówka reguluje zasilanie wentylatora i sprężarki. W sytuacji, gdy czujnik dokonuje nieprawidłowych odczytów, wentylator i sprężarka nie będą działać prawidłowo, co spowoduje samoczynne rozmrażanie lodówki. Działanie tego elementu sprawdzisz używając multimetru. Jeśli opór nie zmienia się wraz ze zmianą temperatury w lodówce, należy wymienić czujnik na nowy.
Niski poziom czynnika chłodzącego
Czynnik chłodzący to substancja, która krąży po całej lodówce. Odpowiada on za rozproszenie ciepła i utrzymanie niskiej temperatury. Samoczynne rozmrażanie lodówki może być spowodowane tym, że stan czynnika chłodzącego jest zbyt niski. W tej sytuacji nie obędzie się bez wizyty fachowca, ponieważ aby uzupełnić płyn, konieczne jest zastosowanie specjalistycznego sprzętu.
Zanieczyszczony skraplacz
Skraplacz to charakterystyczna kratka znajdująca się z tyłu lodówki. Przez ten element przechodzi czynnik chłodzący, który chłodzi wnętrze urządzenia. Nagromadzony latami brud na skraplaczu może powodować, że lodówka nie jest w stanie utrzymać temperatury i rozmraża się. Warto w tej sytuacji oczyścić skraplacz z zanieczyszczeń.
Uszkodzona uszczelka
Uszczelka zatrzymuje chłodne powietrze w środku i chroni przed dopływem ciepłego powietrza z zewnątrz do komory. Niekiedy uszkodzenie lub poluzowanie uszczelki może skutkować przepuszczaniem ciepłego powietrza z pomieszczenia do środka urządzenia, co powoduje samoczynne rozmrażanie lodówki. Jest to jednak bardzo rzadka sytuacja, zazwyczaj nieszczelność tego elementu prowadzi „jedynie” do odkładania się lodu lub szronu na ściankach, a to z kolei przyczynia się do mniej efektywnej pracy urządzenia.
Lodówka sama się rozmraża – jak uniknąć tego problemu?
Już wiesz co powoduje samoczynne rozmrażanie lodówki. Poniżej znajdziesz wskazówki, które mogą uchronić Cię przed samoistnym rozmrożeniem urządzenia.
Zwracaj uwagę na temperaturę w lodówce
Jeśli zauważysz krople lub lód na ściankach, może to oznaczać, że ustawienia temperatury są nieodpowiednie. Objawem złych ustawień może być również to, że lodówka słabo chłodzi, a zamrażarka działa na najwyższych obrotach. Za niska temperatura w zamrażarce może powodować, że brakuje wystarczającej ilości zimnego powietrza na dystrybucję do lodówki. Zmień ustawienia według zaleceń producenta, tak, aby uzyskać maksymalną efektywność urządzenia.
Unikaj przeładowywania lodówki
Zbyt duże obciążenie w lodówce również może utrudniać pracę urządzenia. Gdy w lodowce znajduje się bardzo dużo produktów, zaburzona zostaje cyrkulacja powietrza i żywność nie jest chłodzona we właściwy sposób.
Regularnie sprawdzaj stan podzespołów
Zwracaj szczególną uwagę na stan uszczelek oraz czystość skraplacza. Jest to element, który zawsze powinien być czysty, a jednak mało kto z nas pamięta o jego pielęgnacji, co przyczynia się często do problemów z chłodzeniem.
Lodówka sama się rozmraża – kiedy wezwać serwis AGD?
Samoczynne rozmrażanie lodówki to stresująca sytuacja. Jeśli wykluczysz błahe przyczyny, takie jak zabrudzany skraplacz czy przerwa w dostawie prądu, warto skontaktować się z serwisem AGD, który szybko i sprawnie znajdzie przyczynę usterki oraz usunie awarię. Zachęcamy tym samym do skorzystania z naszej oferty. Zapewniamy wsparcie najlepszych specjalistów, którzy posiadają przy sobie wiele części zamiennych, co często umożliwia dokonanie naprawy podczas jednej wizyty. Umów termin już teraz, korzystając z wygodnego formularza online.
Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Serwis AGD
Podsumowanie
- Samoczynne rozmrażanie lodówki może być spowodowane wieloma czynnikami. Powodem mogą być problemy z zasilaniem, awaria czujnika temperatury, uszkodzenie termostatu, niski poziom czujnika chłodzącego lub zabrudzony skraplacz.
- Gdy nie masz pewności co do przyczyny usterki, najlepiej skontaktuj się z serwisem AGD, który sprawnie zdiagnozuje i usunie problem.
- Choć nie da się uniknąć awarii podzespołów, możesz wprowadzić działania, które w porę pozwolą Ci uniknąć samoistnego rozmrażania lodówki. Pamiętaj o regularnym sprawdzaniu ustawień temperatury, kontrolowaniu stanu podzespołów oraz nieprzeładowywaniu lodówki zbyt dużą ilością produktów.
Najczęściej zadawane pytania - FAQ
Lodówka rozmraża się się sama z wielu powodów. Najczęstszą przyczyną są problemy z zasilaniem. Innym powodem bywa usterka termostatu lub czynnika chłodzącego. Zdarza się również, że za samoistne rozmrażanie odpowiada niski poziom czynnika chłodzącego lub uszkodzony skraplacz. Bardzo rzadko źródłem problemu jest uszkodzona uszczelka, jednak należy wykluczyć także tę ewentualność.
Gdy lodówka sama się rozmraża, sprawdź, czy działa kontakt, do którego podpięte jest urządzenie oraz czy nie ma przerwy w dostawie prądu. Należy wyczyścić także kartkę skraplacza. Ponadto możesz sprawdzić działanie termostatu, przekręcając pokrętło temperatury od najniższej do najwyższej wartości. Jeśli nie słyszysz charakterystycznego kliknięcia, najprawdopodobniej doszło do jego uszkodzenia. Warto skontrolować także stan uszczelek. Gdy posiadasz multimetr, możesz również upewnić się, czy nie ma problemów z działaniem czujnika temperatury. Jeśli wykluczysz te przyczyny, być może powodem jest zbyt niski stan czynnika chłodzącego. Jego uzupełnieniem powinien zająć się specjalista.
Klasyczne lodówki powinno rozmrażać się co dwa, cztery miesiące. W przypadku nowoczesnych lodówek no frost konieczne jest również rozmrażanie, jednak może odbywać się ono raz w roku, a nawet rzadziej. Przebiega ono również szybciej niż w urządzeniach bez tego systemu.
Automatyczne rozmrażanie lodówki polega na tym, że przechowywane produkty w zamrażarce nie pokrywają się warstwą lodu, a dzięki temu nie przywierają do siebie tworząc lodową bryłę, którą ciężko od siebie oddzielić podczas wyjmowania z szuflady zamrażalnika.