Montaż syfonu do umywalki - instrukcja krok po kroku

Znajduje się pod każdą umywalką lub zlewem i choć wygląda niepozornie, pełni niezwykle ważną funkcję. Syfon, bo o nim mowa, odprowadza zużytą wodę, a dzięki swojemu specyficznemu kształtowi zapobiega również cofaniu się brudnej wody, niwelując nieprzyjemne zapachy z rur. Ponadto montaż syfonu do umywalki nie jest tak skomplikowany, jak mogłoby się wydawać i nie sprawi kłopotów nawet mało doświadczonym majsterkowiczom. Jeśli interesuje Cię ten temat, przeczytaj nasz dzisiejszy wpis i dowiedz się, jak wymienić syfon w umywalce w kilku prostych krokach.

Montaż syfonu do umywalki — jak zamontować syfon do umywalki krok po kroku?

Krok 1 – przygotowanie do montażu

Przed przystąpieniem do prac pamiętaj o zakupie syfonu, który posiada średnicę pasującą do Twojej umywalki. Syfony mogą różnić się od siebie kształtem. Do najbardziej popularnych zaliczamy syfon butelkowy i rurkowy. Drugi z nich jest bardzo wydajny i rzadko się zapycha. Z kolei syfon butelkowy zajmuje mniej miejsca z uwagi na pionową konstrukcję. Sprawdzi się do niewielkich łazienek i bez problemu zmieści się w szafce pod umywalką. Ma również bardziej elegancki wygląd, dlatego jest najczęstszym wyborem do umywalki nablatowej. Jeśli zakup syfonu masz już za sobą, zapoznaj się ze schematem jego budowy, który znajdziesz w instrukcji producenta. Warto dodatkowo przeprowadzić montaż syfonu do umywalki „na sucho”, w celu sprawdzenia kompletności zestawu.

Ponadto należy zdemontować stary syfon. Jak to zrobić? W pierwszej kolejności zamknij główny zawór wody. Usuń spod umywalki wszelkie przedmioty. Podłóż wiadro i poluzuj dolną nakrętkę syfonu. W tym momencie do wiadra spłyną nagromadzone nieczystości. Zdarza się, że nakrętka stawia opór, dlatego warto owinąć ją na chwilę szmatką zwilżoną w gorącej wodzie, co ułatwi demontaż. Po opróżnieniu syfonu z wody, odkręć pozostałe nakrętki z uszczelkami, które spajają syfon z umywalką i otworem kanalizacyjnym. Teraz możesz przystąpić do naszego głównego zadania. Dowiesz się, jak zamontować syfon pod umywalką na własną rękę.

Krok 2 – rozpoczęcie montażu

Montaż syfonu do umywalki rozpocznij od  umieszczenia sitka wraz z kielichem w otworze umywalki. Pod stalowym sitkiem umieść uszczelkę, która zapewni szczelność łączenia. Połącz ze sobą oba elementy, dokręcając je śrubokrętem. Zamontuj również korek. Jeśli w zakupionym zestawie z syfonem znajduje się korek automatyczny, to zaczep jego linkę od spodu do pokrętła i załóż przy nim uszczelki. Następnie jedną z dwóch rur odpływowych należy przymocować do zbiornika syfonu, aby połączyć go z umywalką. Nałóż zatem nakrętkę na gwint syfonu i delikatnie połącz go z rurą, zabezpieczając łączenie uszczelką. Górne zakończenie rury zespalamy z kielichem przy pomocy nakrętki i uszczelki.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Druga rurka odpływowa z zestawu połączy zbiornik syfonu z kanalizacją. Od strony otworu kanalizacyjnego zamontuj na rurze odpływowej kołnierz maskujący i wraz z uszczelką zainstaluj ją w ścianie. Drugi koniec rury należy wkręcić w otwór zbiornika syfonu. Pamiętaj, że wszystkie elementy łączy się ze sobą ręcznie i nie dokręca się ich do oporu. Dzięki temu zapobiegniesz ewentualnemu uszkodzeniu uszczelek. Dopiero, gdy zainstalujesz wszystkie komponenty z zestawu, dokręć je używając klucza francuskiego.

Krok 3 – dopasowanie rur odpływowych

Powyższy opis montażu dotyczy sytuacji, gdy rury z zestawu idealnie pasują długością do całej instalacji. Dość często zdarza się jednak, że są one zbyt długie i wymagają przycinania. Dlatego jeszcze przed montażem wyjmij uszczelki z kielichów i dopasuj wstępnie rury do odpływu i otworu kanalizacyjnego. Nie rób tego „na oko” i wykorzystaj w tym celu miarkę. W razie konieczności przytnij rurki piłką do metalu, a wszelkie nierówności wygładź papierem ściernym.

Dodatkową pułapką przy montażu rury odpływowej do ścieków może być większa średnica rury kanalizacyjnej. W tym przypadku należy zamontować specjalną redukcję o pasujących wymiarach, którą kupisz za kilka złotych w sklepie budowlanym. Ponadto układając rurę odpływową, pamiętaj o zachowaniu minimum 2% spadku między zbiornikiem a otworem kanalizacyjnym. Zapobiegnie to zbyt powolnemu spływaniu wody oraz zatykaniu się rur.

Warto również rozważyć umieszczenie rozety maskującej w miejscu podłączenia do kanalizacji. Zamaskowanie znajdującego się w ścianie otworu podniesie walory estetyczne instalacji.

Krok 4 – próba szczelności

Gdy montaż syfonu do umywalki został ukończony, należy wykonać próbę szczelności syfonu. Z uwagi na możliwość wystąpienia wycieków, zabezpiecz podłogę pod umywalką, rozkładając szmatki. Następnie odkręć zawór odcinający wodę i napuść wodę do umywalki. Jeśli spływa ona bez problemu, nie słyszysz bulgotania i przede wszystkim nie widzisz wycieków wody, połączenia są szczelne. Możesz być z siebie dumny, ponieważ wymiana syfonu do umywalki powiodła się.

Jakich narzędzi potrzebujesz do montażu syfonu?

Przeprowadzając montaż syfonu do umywalki należy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Co będzie niezbędne, żeby zamontować syfon umywalkowy?

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca
 • Zestaw z syfonem (model syfonu pasujący do posiadanej umywalki),
 • Klucz francuski – dzięki niemu dokręcisz nakrętki,
 • Śrubokręt – niezbędny do dokręcenia uszczelki w sitku i odpływie,
 • Piła do metalu – ułatwi pracę, gdy konieczne będzie przycinanie rur,
 • Szmatki – do tamowania cieknącej wody,
 • Wiadro – zatrzyma nieczystości po demontażu starego syfonu,
 • Miarka – do dokładnego zmierzenia rur,
 • Papier ścierny – do wyrównania krawędzi przyciętych rur.

Komu zlecić montaż syfonu do umywalki?

Powyższy opis instalacji syfonu krok po kroku jest dla Ciebie zbyt skomplikowany? Nie chcesz wykonywać tego typu czynności samodzielnie? W tej sytuacji zleć montaż syfonu umywalkowego profesjonaliście. Nie znasz dobrego hydraulika, któremu mógłbyś powierzyć to zadanie? Zachęcamy zatem do skorzystania z oferty usterka.pl. Nasz hydraulik bez problemu przeprowadzi montaż syfonu do umywalki i pozostawi porządek po wykonanej pracy. Oferujemy szybkie terminy wizyt, a za wykonaną usługę możesz zapłacić wygodnie kartą.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Hydraulik

Podsumowanie

 1. Syfon służy nie tylko do odprowadzania brudnej wody. Dzięki niemu zanieczyszczenia nie cofają się, co sprawia, że nie czujemy nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji.
 2. Pamiętaj o dopasowaniu odpowiedniego syfonu do Twojej umywalki.
 3. Sprawdź kompletność zestawu zanim przystąpisz do montażu.
 4. Nigdy nie zapominaj o zakręceniu zaworu wody przed rozpoczęciem prac.
 5. W razie konieczności przytnij rury odpływowe.
 6. Nakrętki z uszczelkami przykręcaj w trakcie montażu ręcznie i z wyczuciem. Dokręć je nieco mocniej przy pomocy klucza francuskiego, gdy zainstalujesz już poprawnie wszystkie elementy syfonu.
 7. Sprawdź szczelność instalacji.
 8. Jeśli nie czujesz się na siłach, zleć montaż syfonu do umywalki hydraulikowi.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

W celu założenia odpływu w umywalce należy zamontować sitko z kielichem.  Pod sitko podkładamy uszczelkę, a następnie wraz z kielichem odpływu umieszczamy je w otworze umywalki i dokręcamy oba elementy śrubokrętem. W kolejnym kroku łączymy je rurą odpływową ze zbiornikiem syfonu.

Niestety nie. Na rynku są dostępne różne rodzaje syfonów. Należy go dopasować do średnicy odpływu umywalki oraz rury odpływowej. Decydując się na samodzielny montaż syfonu do umywalki warto również kupić syfon z zestawem kompletnym, czyli posiadającym wszystkie niezbędne elementy do przeprowadzenia instalacji.

Aby podłączyć syfon do odpływu umywalki, należy połączyć go z kielichem. W tym celu przykręcamy rurę odpływową do kielicha przy pomocy nakrętki, zabezpieczając łączenie uszczelką. Następnie należy ustawić syfon w pozycji pionowej i  łączymy rurę ze zbiornikiem syfonu, nie zapominając o nakrętce i uszczelce.

Uszczelki zapewniają szczelność poszczególnych elementów syfonu. Gdy syfon przecieka, najprawdopodobniej wymiany wymaga uszczelka, ponieważ ulega ona dość szybkiemu zużyciu. Jak założyć uszczelkę do syfonu? Założenie nowej uszczelki do syfonu nie jest skomplikowanym zadaniem, jednak wymaga dokładności. Będziesz potrzebować nowej uszczelki (upewnij się, że jej rozmiar i typ pasuje do Twojego syfonu), klucza do syfonu oraz szmatek. W pierwszej kolejności należy usunąć starą uszczelkę. Zakręć zatem zawór odcinający dopływ wody. Zapewnij sobie komfortowy dostęp do syfonu, usuwając spod umywalki wszelkie przedmioty. Ponadto rozłóż szmatki, które zatrzymają kapiącą wodę podczas demontażu syfonu.

W celu dostania się do zużytej uszczelki, należy odkręcić znajdującą się przy niej nakrętkę. Użyj w tym celu klucza. Dodatkowo przygotuj wiadro, ponieważ z rury może wycieknąć woda. Teraz możesz usunąć uszczelkę. Czasami zdarza się, że jest ona mocno osadzona, dlatego należy delikatnie ją podważyć.

Po usunięciu zużytego elementu oczyść wilgotną szmatką powierzchnię, co zapewni odpowiednią szczelność po założeniu nowego uszczelnienia. Zainstaluj nową uszczelkę, upewniając się, że została idealnie nałożona i przymocuj nakrętkę ręcznie, nie używając zbyt dużej siły. Dopiero po ręcznym zamocowaniu, dokręć nakrętkę używając klucza.

Teraz skontroluj szczelność łączenia. Odkręć zawór odcinający dopływ wody i sprawdź czy podczas spływania wody do umywalki nie ma wycieków wokół nowej uszczelki. Jeśli tak, dokręć ją nieco mocniej. Gotowe!