pleśń na ścianie

Pleśń na ścianie to problem zarówno estetyczny, jak i zdrowotny. Niezależnie od tego, czy mieszkamy w nowym budynku, czy starej kamienicy, jakiekolwiek naleciałości grzyba na ścianie mogą trwale wpływać na nasz stan zdrowia. Powstawanie i rozwój grzyba w mieszkaniu to bardzo często wina nieprawidłowej szczelności. Warto jednak zauważyć, że nawet idealna szczelność nowego budownictwa może prowadzić do pleśni na ścianie. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, co zrobić z grzybem w pokoju!

Pojawienie się na ścianie grzyba to pierwszy sygnał ostrzegawczy, że w mieszkaniu coś jest nie tak. Małe czarne plamki na rogach ścian i pod sufitem oznaczają, iż w przegrodach budowlanych kumuluje się wysoka wilgoć. Pamiętaj, iż wilgoć nie zbiera się jedynie w kuchni lub łazience. Problem grzyba na ścianie dotyczy równie często pomieszczeń “suchych”, takich jak sypialnia lub pokój dzienny.

Pleśń na ścianie – Skąd się bierze?

Pojawienie się grzyba to nic innego, jak sygnał tego, że w naszym mieszkaniu pojawiły się idealny warunki do powstania szkodliwych mikroorganizmów. Chodzi tu przede wszystkim o:

  • Podwyższoną wilgotność;
  • Wysoką temperaturę.

Jako, że na rozwój grzyba wpływa wyższa zawartość wody w powietrzu, naturalne statystycznie częściej zauważymy ją w łazience, ale nie jest to reguła nie do złamania.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Dlaczego w mieszkaniu pojawia się pleśń?

Istnieje kilka bardzo często powtarzających się przyczyn pleśni w mieszkaniu. Do najważniejszych z nich zaliczymy problem z wentylacją oraz problemy natury projektowej i wykonawczej.

Pleśń na ścianie – Nieprawidłowe działanie wentylacji

W przypadku dużej ilości wilgotnego powietrza, system wentylacji jest kluczowy, aby w naszym mieszkaniu nie pojawiła się pleśń. Wyobraź sobie, że po gotowaniu, myciu naczyń lub praniu, woda wytworzona w tych czynnościach nie ulatuje z naszego mieszkania, a osiada się na jego ścianach. Nieprawidłowa cyrkulacja powietrza sprawi, że w niedługim czasie na ścianie pojawi się pleśń.

Pamiętaj o poprawnym projekcie mieszkania lub domu

Innym, równie problematycznym czynnikiem powstawania pleśni w domu jest błąd w projekcie mieszkania. Jeżeli w projekcie obecne są niedociągnięcia, naturalne korzystanie z domu może zostać wzbogacone zawilgoceniami i mostkami termicznymi. Ponadto, pojawienie się grzyba w mieszkaniu może być efektem podciekania wody z dachu. W walce z pleśnią w domu najważniejsza okazuje się być szybka diagnoza problemu. Jeśli wiemy skąd się wzięła, możemy m.in.:

  • Ocieplić przegrody;
  • Usprawnić wentylację;
  • Osuszyć mury.

Jak usunąć pleśń ze ściany?

Usuwanie grzyba z mieszkania może być problematyczne, ale nie jest niemożliwe. Jednymi z najlepszych domowych sposobów na pleśń jest po prostu wilgotna szmatka z dodatkiem detergentu. Mimo, że jest to dobre rozwiązanie, to niekiedy grzyb zakorzenił się w ścianie na tyle mocno, że jedynym wyjściem z sytuacji jest usunięcie go razem z warstwą tynku.

Generalnie, w przypadku pleśni na ścianie proces usuwania jej rozpocznij od gruntownego umycia ściany. Po dokładnym umyciu ściany detergentem, sięgnij po specjalny środek do usuwania pleśni. Środki chemiczne bogate są w substancję, które usuną gołym okiem niewidoczne fragmenty grzyba i uniemożliwią grzybowi ponowne pojawienie. Środek na pleśń na ścianie używaj zgodnie z zaleceniami producenta, najlepiej, gdy w domu nie ma żadnych domowników.

Czy można usunąć pleśń na zawsze?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta, ale i zaskakująca. Tak, pozbycie się pleśni z mieszkania na zawsze jest możliwe, ale nie wiąże się jedynie z usunięciem grzyba, który męczy nas obecnie. Pierwszym krokiem do wyeliminowania problemu pleśni z naszego życia jest pozbycie się wilgoci w domu. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać stan Twojej domowej wentylacji oraz nie zaniedbuj modernizacji ocieplenia. Innym dobrym sposobem na uniknięcie pleśni na ścianie jest częste wietrzenie pokoju, które zwykle skutecznie uniemożliwia pleśni osadzenie się .

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Złota rączka