płyta indukcyjna nie grzeje

Płyty indukcyjne pojawią się w coraz to większej liczbie polskich gospodarstw domowych. Nowoczesne kuchenki elektryczne z płytami to nie tylko wysoko energooszczędne rozwiązanie, ale również idealny wybór do mieszkań, w których przebywają zwierzęta lub małe dzieci. Niestety, zdarza się, że płyta indukcyjna nie grzeje, a brak jakiekolwiek reakcji urządzenia jest nierzadko trudny do wytłumaczenia. Co innego, gdy wyświetla się kod błędu, ale w przypadku nienagrzewania się płyty, ten często w ogóle nie występuje. Jak naprawić płytę indukcyjną, która się nie nagrzewa? Kiedy kontaktować się ze specjalistami?

Jeżeli masz problem z płytą indukcyjną w swoim domu lub mieszkaniu, z pewnością zainteresuje Cię nasz profesjonalny serwis AGD. Wypełnij wygodny formularz internetowy i jeszcze dzisiaj umów się na pierwszą wizytę.

Płyta indukcyjna nie grzeje — problem z podłączaniem

Wiele domorosłych elektryków lub stawiać na samodzielnie podłączanie płyt indukcyjnych. Jest to oczywiście rozwiązanie o wiele tańsze, ale w rzeczywistości nie okazuje się opłacalne. Jedna pomyła w postaci niewłaściwego podpięcia kabli lub nieodpowiednie podłączenie obwodu do rozdzielni, a cały proces może mieć wyjątkowo nieprzyjemne skutki. Wybijanie korków lub spalenie płyty to tylko niektóre awarie, które poprzedzają płytę indukcyjnym, która nie grzeje. Błędne podłączenie przewodów urządzenia może również prowadzić do problemów z rozszerzaniem pola grzania lub jego całkowitym wyłączeniem.

Pamiętaj o garnkach do indukcji

Jeżeli po raz pierwszy korzystasz z płyt indukcyjnych, pamiętaj o stosowaniu specjalnych garnków, które są w stanie przewodzić pole elektromagnetyczne. Płyta indukcyjna nie grzeje, ponieważ zwykła patelnia nie będzie spełniać tych wymagań. Płyty nie zaczną się nagrzewać, dopóki na urządzeniu nie zostanie umieszczony odpowiedni garnek.

Nie wiesz, czy Twój garnek nadaje się do korzystania z płytą indukcyjną? Sprawdź specjalne oznaczenie na zewnętrznej stronie naczynia. Jeśli znajdziesz tam charakterystyczne pętelki — oznacza to, że garnek nadaje się do płyty. Oprócz oznaczenia symbolem, naczynia do płyt indukcyjnych wyposażone są w dna z magnesem. Garnek przystosowany do indukcji przyklei się do magnesu i powoli zacznie się nagrzewać.

Płyta indukcyjna nie grzeje? – awaria jednego z elementów urządzenia

Jeżeli Twoja płyta indukcyjna nie grzeje tylko na jednym polu, prawdopodobnie spotkało Cię wypalenie lutów lub przepalenie bezpieczników. Kolejnym powodem awarii jednego z pola płyty może być awaria modułu sterowania urządzenia. We wszystkich wypadkach usterki jedynie jednego pola, warto skontaktować się ze sprawdzonym serwisem AGD. Wymiana modułu sterującego w płycie indukcyjnej nie zawsze okazuje się opłacalna, a jej koszt często oscyluje w okolicach połowy wartości nowej płyty. Jeśli płyta indukcyjna nie grzeje, wizyta w serwisie AGD lub u elektryka może okazać się obowiązkowa.

Jedną z głównych zalet korzystania z płyty indukcyjnych jest to, że całkowicie eliminuje możliwość oparzenia. Płyta grzeje wyłącznie specjalne garnki i patelnie, które wyposażone są w reagujące na indukcję dna. Rzetelne podłączenie płyty to już połowa sukcesu, która skutecznie uniemożliwi występowanie innych awarii. Jeżeli martwisz sie o stan swojej płyty, pamiętaj o możliwości zakupienia dodatkowej gwarancji, która pokryje koszty naprawy pęknięcia płyty lub problemów z pojedynczymi polami grzejnymi.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Elektryk, Podłączanie płyt indukcyjnych