pralka brudzi ubrania

Pralka to jedno z najpopularniejszych urządzeń AGD na świecie. Towarzyszy nam niemal codziennie, a jej obecności często nawet nie zauważamy — wszak stała się dla nas czymś koniecznym i powszechnym. Właśnie z powodu „codzienności”, nagła awaria pralki powoduje u nas atak paniki. Zdarza się jednak, że urządzenie pozornie działa prawidłowo, ale z jakiegoś powodu pralka brudzi ubrania. Jak pozbyć się nieprzyjemnych plam na ubraniach? Dlaczego ubrania po praniu są brudne, a pralka nie spełnia swojego zadania? Zapraszamy do lektury!

Dlaczego pralka brudzi ubrania?

Na samym początku warto zaznaczyć, że brudzenie ubrań nie jest przypadłością typową jedynie dla tanich pralek. Nawet urządzenia najlepszych producentów, takich jak Whirlpool, INDESIT czy Samsung, po dłuższym czasie użytkowania mogą zacząć brudzić ubrania. Nie oznacza to jednak, że za brudne plamy na ubraniach odpowiada poważniejsza usterka. Najczęstszymi przyczynami brudzącej pralki są:

  • Zgromadzony w pralce brud.
    Do pralki często wrzucamy rzeczy po macoszemu. Pamiętaj, aby zawsze wyciągnąć z kieszeni wszelkie papierki, gumy, żywność i inne przedmioty, które mogą ubrudzić pranie.
  • Nadmiar proszku do prania.
    Jeśli Twoja pralka brudzi ubrania, spójrz, czy nadmiar proszku nie zalega w środku urządzenia. Proszek może przyklejać się do odzieży, co skutkuje pojawieniem się nieciekawych plam.
  • Rdza w bębnie pralki.
    Jeżeli nie pilnowałeś stanu swojej pralki, duża ilość rdzy w bębnie pralki może farbować Twoje ubrania. Mimo że sytuacja, gdy pralka brudzi ubrania rdzą to nie koniec świata, plamy po rdzy są bardzo ciężkie do usunięcia. Ponadto, pralka z dużą ilością rdzy może napotkać problem z wirowaniem.

Szare plamy na ubraniach — Dlaczego pralka farbuje ubrania?

Rdzawe plamy to nie jedyna przypadłość pralek, które po jakimś czasie zostały pozostawione na pastwę losu. Szare plamy na ubraniach to skutek zalegającego w pralce proszku do prania oraz ustawienia nieprawidłowego programu płukania lub zbyt niskiej temperatury. Jeśli jesteś jednak pewien, że przykładasz sporą uwagę do wyboru programu i temperatury prania, a mimo to pralka brudzi ubrania na szaro — sprawdź, czy w pralce nie zalega płyn do płukania tkanin. Aby w pełni cieszyć się ze zbawiennego wpływu płynu, należy dostosować jego ilość do rodzaju wody oraz ilości brudnych ubrań. Płyn do płukania tkanin i proszek do prania wybieraj i dozuj roztropnie, a nie automatycznie, niezależnie od ilości prania. Poprawne postępowanie z pralką z pewnością wydłuży jej czas życia oraz polepszy efekt końcowy.

Pralka brudzi ubrania – Co robić?

Pralki to bardzo wdzięczne urządzenia, ale nikt nie lubi, gdy się o nich zapomina. Regularne i prawidłowe czyszczenie pralki uchroni Cię przed poważniejszymi awariami i poprawi komfort pracy urządzenia. Wyposaż się w odpowiednie detergenty i cyklicznie myj bęben pralki oraz uważnie pilnuj stanu szuflady na proszek i płyn. Oprócz tego nie zapomnij, aby po każdym praniu drzwiczki pralki pozostawić otwarte. Uchroni Cię to przed grzybem oraz rdzą wewnątrz bębna. Jeśli pralka brudzi ubrania na żółto, nie przesadzaj z kulkami zapachowymi, płynem do płukania oraz proszkiem. Większa ilość kulek zapachowych w rzeczywistości nie wpłynie na zapach ubrań, a może je ubrudzić.

Jak czyścić pralkę, która brudzi ubrania?

Czyszczenie pralki nie jest tak proste, jak mogłoby się to wydawać. Proces czyszczenia rozpocznij od dokładnego wymycia dozownika do podawania proszków do prania i płynów do płukania tkanin. Pozwoli Ci to usunąć wszelkie zanieczyszczenia, które nagromadziły się tam od samego początku użytkowania pralki. Następnie, przyjrzyj się uszczelkom oraz filtrom. Uszczelki chętnie łapią bród w postaci nadmiaru proszku do prania, co sprawia, że pralka brudzi ubrania. Na samym końcu zajmij się bębnem pralki, który często przy uważniejszym oględzinom okazuje się pełen rdzy. Jeśli pralka brudzi ubrania na brązowo, wyposaż się w odrdzewiacz i spróbuj samodzielnie usunąć zalegającą w bębnie rdzę.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa pralek, Serwis AGD