Przeszkadzają Ci hałasy dobiegające z klatki schodowej? A może w Twoim domu bywa głośno, na co narzekają sąsiedzi? W tej sytuacji pomocne może być wyciszenie drzwi wejściowych. Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się jak wyciszyć drzwi wejściowe bez konieczności ich wymiany.
Spis treści
Jak wyciszyć drzwi wejściowe do mieszkania – kiedy warto?
To rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim w blokach i domach wielorodzinnych, gdzie każdego dnia na klatce schodowej można słyszeć różne dźwięki i hałasy bez względu na porę dnia – na przykład działającą windę, zamykanie i otwieranie drzwi przez sąsiadów, szczekanie psa, wbieganie po schodach oraz wiele innych, które skutecznie utrudniają odpoczynek w domu i powodują kłopoty ze snem. Oczywiście ich zastosowanie ma również sens, jeśli lubisz słuchać głośno muzyki w mieszkaniu, masz dzieci, które są stale w ruchu i zależy Ci na tym, aby sąsiedzi nie skarżyli się na hałasy dobiegające z Twojego mieszkania. Mieszkając w bloku trzeba niestety liczyć się z dźwiękami różnego typu, jednak dobre wyciszenie drzwi wejściowych powinno rozwiązać problem na stałe.
Jak wyciszyć drzwi wejściowe – gdzie jeszcze stosować wygłuszenie drzwi?
Problem hałasu dotyczy nie tylko mieszkańców bloku. Na wyciszenie warto zdecydować się w biurach, gdzie uporczywe dźwięki są niepożądane, ponieważ nie sprzyjają koncentracji i mogą utrudniać rozmowy z kontrahentami. Będzie to również świetne rozwiązanie dla domów jednorodzinnych znajdujących się w pobliżu ruchliwych ulic lub placów budowy. Jeśli prowadzisz działalność, która wiąże się z hałasem, na przykład siłownię, szkołę muzyczną czy przedszkole i wynajmujesz lokal w bloku, także warto zastosować wyciszenie drzwi oraz ścian, aby nie zakłócać spokoju mieszkańców.
Jak wyciszyć drzwi wejściowe?
Wyciszenie zapewnia odpowiednią barierę akustyczną zarówno dla hałasów z zewnątrz, jak i z wewnątrz mieszkania lub lokalu. Choć na rynku można znaleźć specjalne drzwi dźwiękoszczelne zapewniające komfort i intymność, jest to jednak spory wydatek. Drzwi o podwyższonych standardach akustycznych kosztują kilka tysięcy złotych. Poniżej proponujemy inne sposoby na wyciszenie drzwi, które są osiągalne na każdą kieszeń.
Jak wygłuszyć drzwi wejściowe? – z pomocą przychodzi tapicerka
Jest to niedrogie rozwiązanie o dużych walorach estetycznych. Można dobrać sposób pikowania tapicerki do stylu wnętrza, jak również dowolny kolor, dzięki czemu bez problemu odnowisz stare drzwi. Zazwyczaj tapicerka jest wykonana ze skaju lub skóry, a pod nią znajduje się warstwa z gąbki. Im grubsza gąbka, tym lepsze wyciszenie. Obicie na drzwi możesz wykonać również samodzielnie.
Jak wyciszyć drzwi wejściowe? – samoprzylepna mata akustyczna
Maty akustyczne stosuje się do wyciszenia pomieszczeń wymagających wygłuszenia, takich jak pokoje gamingowe, studia nagrań czy szkoły muzyczne, jak również w samochodach. Pomimo niewielkiej grubości (od 1 do 8 cm), skutecznie tłumią hałasy. Zazwyczaj sprzedaje się je na metry, dlatego musisz dokładnie wymierzyć drzwi, odtłuścić je i dopiero wtedy przykleić matę na tak przygotowana powierzchnię.
Jak wyciszyć drzwi wejściowe w bloku? – tapeta dźwiękochłonna
Tapeta akustyczna to specjalna okładzina tłumiąca dźwięki, stosowana w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu i funkcji. Można ją stosować na drzwi, ściany oraz sufit. Jest dostępna w wielu kolorach i fakturach, dlatego pozwala na dobranie odpowiedniego materiału do każdego wnętrza.
Pamiętaj, że nawet pomimo wyciszenia, nadal możesz słyszeć hałasy lub być ich źródłem. Zwykle powodem jest zużyta uszczelka drzwiowa, która należy wymienić na nową oraz niewłaściwy montaż drzwi. W tej sytuacji należy wykonać ich regulację.
Już wiesz, jak wyciszyć drzwi wejściowe. Jest na to kilka sposobów, jednak zanim przystąpisz do prac, pamiętaj, żeby sprawdzić stan drzwi. Niekiedy wystarczy regulacja drzwi lub wymiana uszczelki i problem zbyt dużego hałasu zostanie zażegnany. Jeśli chcesz, aby tego typu pracami zajął się fachowiec, z pewnością pomoże Ci nasza złota rączka!
To może Cię zainteresować:
Trzeszczące głośniki w laptopie – co możesz zrobić?
Regulacja drzwi i okien – dlaczego należy ją przeprowadzać?
Mąż na godziny – fachowa pomoc dla płci pięknej!
Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Drobne naprawy, Regulacja drzwi i okien, Złota rączka