regulacja drzwi

Okno, podobnie jak inne elementy znajdujące się w mieszkaniu, ulega zużyciu. Jego funkcjonowanie i żywotność zależą od przeprowadzanych przez nas zabiegów konserwacyjnych. Wymiana okien nie należy do najtańszych usług, dlatego podpowiadamy co zrobić, aby okna posłużyły nam jak najdłużej. Niezwykle ważna jest cykliczna regulacja okien. Na czym polega regulacja okien? Kiedy ją przeprowadzić? Jak powinna wyglądać pielęgnacja ram okiennych? Zapoznaj się z naszym artykułem, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Regulacja okien Kraków – dlaczego należy ją przeprowadzić?

Ciągłe otwieranie i zamykanie okna prowadzi do obciążenia skrzydła okiennego i jego opadania. Ponadto ramy i uszczelki są ciągle narażone na działanie warunków atmosferycznych. Szczególnie niekorzystnie oddziałuje na nie słońce, silny wiatr, deszcz oraz mróz. Pogoda w Polsce jest bardzo zmienna, dlatego praktycznie zawsze towarzyszą nam powyższe czynniki zewnętrzne. Raz na jakiś czas, zwykle raz, dwa razy w roku, należy odświeżyć większość elementów ramy okiennej specjalnymi preparatami oraz zadbać o wyregulowanie okuć. Okresowa konserwacja spowalnia proces starzenia się mechanizmów, uszczelek, ram oraz powłok ochronnych okuć. Łatwiej zapobiegać w ten sposób zniszczeniu poszczególnych elementów, ponieważ w niektórych przypadkach ich naprawa jest bardzo kosztowna. Regularna regulacja okien w Krakowie pozwoli uniknąć niepotrzebnych wydatków związanych z naprawą lub wymianą okna.

Regulacja okien Wrocław – kiedy ją przeprowadzić?

Istnieje wiele czynników, które decydują o tym, jak często powinna być przeprowadzana regulacja okien. We Wrocławiu często wykonujemy regulację na dużych oknach w kamienicy. Dzieje się tak dlatego, ponieważ im większe i cięższe skrzydło, tym z roku na rok ma coraz większą tendencję do opadania. Duże ramy okienne wymagają częstszej regulacji niż małe okna. Nie bez znaczenia jest także ekspozycja na słońce. Okna południowe są narażone na działanie promieni słonecznych, które przyspieszają starzenie się okien, zaś te usytuowane na północy zwykle przez większą część dnia znajdują się w cieniu i dłużej zachowują swoje właściwości.
Częste otwieranie lub uchylanie okna również przyczynia się do jego zużycia. Im starsze jest okno, tym bardziej należy o nie dbać i pamiętać o regularnych pracach konserwatorskich. Nie zapominajmy też o regulacji w nowych oknach. Najlepiej, aby regulacja okuć miała miejsce w krótkim czasie po montażu skrzydła, ponieważ okna, zwłaszcza te duże, zwykle opadają w pierwszym roku użytkowania. Jak sprawdzić, czy okno wymaga regulacji? Jeśli stawia delikatny opór w trakcie otwierania lub zamykania, a klamka nie obraca się z taką lekkością jak dotychczas, możemy być niemal pewni, że okucie wymaga regulacji.

Regulacja okien Warszawa – na czym polega?

Jeśli posiadamy odpowiednie narzędzia oraz wiedzę, możemy pokusić się o samodzielną regulację okna, chyba, że producent zaleca skorzystanie z usług fachowca. Wtedy próby majsterkowania na własną rękę mogą grozić nawet utratą gwarancji. Nie będziemy rozwodzić nad tematem regulacji krok po kroku, ponieważ w Internecie jest już mnóstwo takich poradników. Jednak mówiąc w dużym skrócie – za prawidłową wysokość i położenie względem osi zawiasów odpowiedzialny jest dolny zawias. Przy regulacji wysokości okno powinno znajdować się w pozycji uchylonej, następnie zdejmuje się osłonkę zawiasu i dokręca śrubę regulacyjną za pomocą klucza imbusowego. Śrubę dokręca się w ten sposób, aby skrzydło przesunęło się w stronę klamki, co skutkuje jego podniesieniem.

Drobne korekty w położeniu skrzydła w pozostałych kierunkach należy wprowadzać przy otwartym oknie. Okucia znajdujące się w górnym zawiasie odpowiadają za podniesienie skrzydła po przekątnej, czyli podczas regulacji podnosi się przeciwległy bok skrzydła, a dolny narożnik nie zmienia położenia. Możemy również przekręcić odpowiedni element, aby zwiększyć wspomaganie zamykania skrzydła osobom niepełnosprawnym lub seniorom. Zwykle zakres wszelkich regulacji jest podany w milimetrach w instrukcji użytkowania zakupionych okien i nie powinno się przekraczać tych wartości podczas regulacji.

Regulacja okien w Warszawie umożliwia nie tylko zmianę położenia, ale również stopień docisku ramy skrzydła do ościeżnicy. Wystarczy ustawić okucia znajdujące się na skrzydle bliżej uszczelki. Ma to szczególne znaczenie w sezonie jesienno-zimowym, ponieważ większy docisk sprawia, że okno jest bardziej szczelne. Latem warto luzować okucia na skrzydle, aby zapewnić lepszą cyrkulację powietrza, na przykład przy użyciu mimośrodowych rolek ryglujących. Pozostałe umocowania takie jak wkręty dokręca się przy otwartym oknie. Należy również sprawdzić, czy nie poluzowała się klamka i jeśli jest to konieczne, poprawić stan jej umocowania.

Regulacja okien Gdańsk – ważna jest konserwacja

Jeśli chcemy, żeby okna posłużyły nam jak najdłużej, należy zadbać o konserwację okuć. Uszczelki z czasem parcieją, a szczególnie narażona na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych jest dolna część ramy. Źle pielęgnowana niszczeje, a uszczelki twardnieją, stają się mniej elastyczne i pękają. Nie są również w stanie zabezpieczyć mieszkania przed przewiewami oraz wodą. Producenci okuć zalecają konserwację raz w roku, jednak na terenach położnych nad morzem, gdzie powietrze jest wilgotne i słone, należy przeprowadzać ją częściej. Szczególnie zachęcamy do częstszej pielęgnacji mieszkańców Gdańska i okolic, gdzie okna są znacznie bardziej narażone na korozję ze względu na położenie nad morzem. Wybierając naszą usługę – regulacja okien w Gdańsku, możesz zamówić również konserwację. Choć w przypadku okien o prostej konstrukcji możemy poradzić sobie z dodatkową pielęgnacją samodzielnie, to konserwacja okien składanych lub przesuwnych może stanowić już większe wyzwanie.

Jeśli chcemy zająć się konserwacją samodzielnie, warto użyć oleju do maszyn, środka do pielęgnacji uszczelek lub glicerynę. Środki nie powinny zawierać kwasów i żywic, aby nie wywołać korozji. Warto kupić zestaw pielęgnacyjny przeznaczony do konkretnego typu okien, tak aby nie uszkodzić powłoki ramy drewnianej, aluminiowej czy plastikowej. Warto nasmarować wszystkie ruchome części okuć, dzięki czemu będą działać bardziej płynnie i staną się mniej podatne na zacieranie. Podczas smarowania należy zwrócić uwagę na listwę rozwórki znajdującą się w górnej części skrzydła, ponieważ gromadzi się tam dużo kurzu. Powinno się nasmarować narożniki, zaczepy oraz zawiasy po zdjęciu osłonek. Nadmiar preparatu należy zetrzeć szmatką, ponieważ pozostawienie lepkiej warstwy może doprowadzić do gromadzenia się zanieczyszczeń, a to z kolei do zacinania się okucia.

Regulacja okien Poznań – zwróć uwagę na poprawny montaż okien

Oczywiście regulacja okien w Poznaniu i innych obsługiwanych przez nas miastach zwiększa trwałość okuć i poprawia funkcjonowanie okien, jednak ten zabieg nie przyniesie efektu, jeśli skrzydła są nieprawidłowo zamontowane. Powinniśmy zwrócić uwagę na poprawny montaż okien przed podpisaniem odbioru robót. Dobrze, aby towarzyszył nam zaufany fachowiec, ponieważ po potwierdzeniu odbioru za wszelkie niedoróbki będziemy musieli zapłacić dodatkowo. Jeśli nie znamy żadnego specjalisty, podpowiadamy jak możemy sprawdzić, czy okno zostało zamontowane poprawnie. Okno musi otwierać się lekko, bez zacinania, powinno być także dobrze osadzane w murze i prawidłowo wypoziomowane. Okno po lekkim otwarciu nie powinno samo otworzyć się szerzej ani samoistnie zamykać. Uszczelki muszą przylegać ściśle przy narożnikach i nie powinny się marszczyć.

Regulacja okien Bydgoszcz – kiedy trzeba wezwać fachowca?

Jak już wspomnieliśmy powyżej, konserwację okien o skomplikowanej budowie powinniśmy pozostawić specjaliście. W przypadku dużych okien z dodatkowymi funkcjami, na przykład antywłamaniowymi, jest więcej punktów wymagających konserwacji. Część z nich jest ukryta pod osłonami, które łatwo uszkodzić podczas nieumiejętnego zdejmowania. Potrzebna jest również wiedza, jak ustawić ząbki łączące elementy w rowku okuciowym. W przypadku, gdy interesuje Cię regulacja okien w Bydgoszczy, pamiętaj, że niekiedy problemy z oknem wynikają ze zużycia poszczególnych części. Samodzielnie możemy usunąć wyłącznie okucia widoczne na ramie. Jeśli elementy okucia ulegną uszkodzeniu, najlepiej zlecić ich wymianę fachowcowi. Serwisant posiada wiedzę oraz doświadczenie i bez problemu określi rodzaj profilu i typu uszczelki lub jej zamiennika.

Regulacja okien Katowice – serwis gwarancyjny

Jeśli nie czujemy się na siłach, powinniśmy zrezygnować z samodzielnych prób regulacji okna. W ten sposób możemy rozregulować okno, a naprawa będzie bardzo kosztowna. Niektórzy producenci okien wymagaj wręcz powierzanie wszelkich prac autoryzowanym ekipom montażowym. Wielu z nich oferuje serwis gwarancyjny. Jeżeli interesuje Cię regulacja okien w Katowicach po upłynięciu gwarancji, zachęcamy do skorzystania z naszych usług. Szybko i sprawnie wyregulujemy okucia, wymienimy zużyte lub uszkodzone na nowe i  zajmiemy się konserwacją.

Regulacja okien Lublin – oferta usterka.pl

Jeśli interesuje Cię konserwacja i regulacja okien w Lublinie, Katowicach, Bydgoszczy, Poznaniu, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu, Warszawie lub okolicy tych miast, skorzystaj z usług serwisantów usterka.pl. Nasz pan złota rączka przeprowadzi usługę z zachowaniem najwyższych standardów. Oferujemy przejrzysty cennik i szybkie terminy. Wypełnij nasz formularz zgłoszeniowy już dziś i zadbaj o swoje okna!

PSZOK Katowice

Jednym z miast, w których świadczymy nasze usługi, są Katowice. Poniżej prezentujemy Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Katowicach oraz okolicy, gdzie możemy na przykład pozostawić stare okna.

Gminny Punkt Zbiórki Odpadów:

  • Obroki 136, 40-833 Katowice;
  • Milowicka 7B, 40-312 Katowice;
  • Bankowa 10, 40-007 Katowice.

MPGK Sp. z o.o., ul. Hutnicza 8, 40-241 Katowice;

PTS Alba Sp. z o.o., ul. Bytkowska 15, 41-503 Chorzów;

Gminny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Czeladź, ul. Szyb Jana 1H, 41-250 Czeladź.

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Regulacja drzwi i okien, Złota rączka