regulacja drzwi

Okna, podobnie jak inne elementy znajdujące się w mieszkaniu, ulegają zużyciu. Ich funkcjonowanie i żywotność zależy w dużej mierze od przeprowadzanych przez nas zabiegów konserwacyjnych. Jednym z nich jest cykliczna regulacja okien. Dlaczego ważna jest sezonowa regulacja okien? Na czym polega? Jak samodzielnie wyregulować okno PCV? Odpowiedzi na te oraz inne pytania związane z regulacją pozycji okien znajdziesz w naszym dzisiejszym wpisie.

Regulacja okna PVC – po co się ją wykonuje?

Regulacja okien spowalnia procesy starzenia się ram, uszczelek, powłok ochronnych okuć oraz mechanizmów. Należy pamiętać o tym, że stałe zamykanie i otwieranie okien obciąża skrzydło okienne i w konsekwencji prowadzi do jego opadania. Dodatkowo działanie warunków atmosferycznych, takich jak deszcz, mróz, wiatr czy słońce również wpływa na stan ram i uszczelek. Dzięki regulacji okien można uniknąć kosztownej naprawy lub wymiany okna. W połączeniu z odświeżaniem okien dwa razy w roku specjalnymi preparatami, mogą one posłużyć Ci w idealnym stanie przez wiele lat.

Dlaczego ważna jest regulacja okien lato – zima?

Regulację okien przeprowadza się zwykle dwa razy w roku, przed rozpoczęciem lata oraz zimy. Na czym polega regulacja okien lato – zima? Na zmianie docisku skrzydła do ramy okiennej w zależności od pory roku. Regulacja okna PVC latem zmniejsza docisk skrzydła okiennego do ramy, dzięki czemu do wnętrza dociera więcej powietrza. Takie rozszczelnienie okna poprawia wentylację powietrza w mieszkaniu. Pozostawienie okna na tryb letni zimą powoduje, że do wnętrza dociera zimne powietrze. Ponadto ciepło z pomieszczenia ucieka na zewnątrz, co wpływa na zwiększenie kosztów ogrzewania. Zatem regulacja okien na zimę polega na zwiększaniu docisku, tak, żeby były one bardziej szczelne.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Kiedy regulować okna w swoim domu?

Konserwacja okien odbywa się nie tylko przed sezonem zimowym lub letnim. Istnieje wiele czynników, które decydują o tym, jak często powinna być przeprowadzana regulacja okien. W przypadku bardzo dużych skrzydeł, zwłaszcza znajdujących się od strony południowej, gdzie działanie promieni słonecznych także wpływa niekorzystnie na ich żywotność, regulacja okien odbywa się znacznie częściej niż w przypadku standardowej wielkości okien usytuowanych od zachodu lub północy. Jeśli okno jest otwierane i zamykane kilka razy dziennie, także będzie wymagać częstszej regulacji. To samo dotyczy skrzydeł okiennych, które służą nam od wielu lat. Zaleca się także regulację w krótkim czasie po montażu skrzydła, ponieważ okna, zwłaszcza te duże, zwykle opadają w pierwszym roku użytkowania. Jak sprawdzić, czy okno wymaga regulacji? W przypadku, gdy stawia delikatny opór przy otwieraniu lub zamykaniu, a klamka nie obraca się z taką lekkością jak dotychczas, możemy być niemal pewni, że okucie wymaga regulacji.

Samodzielna regulacja okien – krok po kroku

Regulacja okien nie jest bardzo skomplikowana i możesz przeprowadzić ją samodzielnie, jeśli masz smykałkę do majsterkowania. Poniżej dowiesz się jak zwiększyć lub zmniejszyć siłę docisku skrzydła do ościeżnicy oraz jak wyregulować wysokość skrzydeł okiennych.

Regulacja wysokości skrzydeł okiennych

W sytuacji, gdy pojawiają się problemy z otwieraniem lub zamykaniem okna, należy dokonać korekty ustawienia skrzydła. Za prawidłową wysokość i położenie względem osi zawiasów odpowiadają okucia znajdujące się na dole. Aby skorygować wysokość skrzydła, w pierwszej kolejności usuń osłonkę zawiasu. Następnie, korzystając z klucza imbusowego, dokręć śrubkę regulacyjną w prawo. To powinno spowodować, że okno się unosi. Prawidłowo wykonana regulacja okna sprawia, że zamyka się ono i otwiera bez zarzutu. W razie problemów przekręcaj śrubę delikatnie w prawo lub w lewo i sprawdzaj jak to wpływa na funkcjonalność okna. Po osiągnięciu zamierzonego celu załóż ponownie osłonkę zawiasu. Gotowe!

Regulacja docisku okien – jak zwiększyć lub zmniejszyć siłę docisku?

Aby zwiększyć lub zmniejszyć docisk skrzydła okiennego, należy przekręcić delikatnie w prawo lub w lewo znajdujące się w wewnętrznej części profilu rolki mimośrodowe. Koniecznie należy zmienić ustawienie wszystkich rolek w oknie, ponieważ muszą być one ustawione w tej samej pozycji. Podczas pracy warto zamykać i otwierać okno, aby ocenić, czy należy docisnąć skrzydło mocniej lub bardziej odsunąć je od uszczelki. Pamiętaj, że zwiększając szczelność okna, klamka będzie ciężej pracować i jest to jak najbardziej normalne.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Regulacja okien – skorzystaj z pomocy fachowca

Aby wyregulować okna na zimę lub lato, należy posiadać podstawową wiedzę na temat budowy skrzydła okiennego oraz mieć w swoich zasobach klucz imbusowy. Jeśli wolisz, aby regulacją okien plastikowych zajął się sprawdzony fachowiec, zachęcamy do skorzystania z naszej oferty. Regulacja okien i drzwi to nasza specjalność! Oferujemy szybkie terminy i zapewniamy gwarancję na wykonane usługi. Umów wizytę już teraz, wypełniając formularz online.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Regulacja drzwi i okien, Złota rączka

Podsumowanie

  1. Regulacja okien jest jednym z zabiegów konserwacyjnych, który wydłuża żywotność skrzydeł okiennych i pozwala uniknąć wymiany okien przez wiele lat.
  2. Przeprowadza się ją zwykle dwa razy w roku – przed zimą i przed latem. Regulacja docisku skrzydła pozwala uniknąć uciekania powietrza lub zwiększyć jego cyrkulację w pomieszczeniu.
  3. Ponadto regulacja okuć jest konieczna, gdy okno zamyka się lub otwiera z problemami. Taka sytuacja może pojawić się świeżo po montażu, ponieważ okno nadal “pracuje”. Częsta regulacja dotyczy także starszych modeli okien oraz bardzo dużych skrzydeł okiennych, które przez swoje rozmiary mają większą tendencję do opadania niż tradycyjne rozwiązania.
  4. Regulację okien możesz przeprowadzić samodzielnie. Gdy dojdzie do opuszczenia skrzydła okiennego, należy wyregulować okucia dolne. Z kolei regulacja okien lato-zima polega na delikatnym przekręcaniu w prawo lub w lewo rolek mimośrodowych.
  5. Jeśli nie masz możliwości, czasu lub chęci, aby samodzielnie wyregulować okna, zleć regulację okien profesjonalnej firmie.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Aby wyregulować docisk okna do ramy, należy przekręcić delikatnie w prawo lub w lewo znajdujące się w wewnętrznej części profilu rolki mimośrodowe.

Jeśli wieje przez okno, należy docisnąć skrzydło do ramy okna. Wystarczy ustawić okucia znajdujące się na skrzydle bliżej uszczelki, co sprawi, że okno będzie bardziej szczelne.

Zimą należy zwiększyć siłę docisku skrzydła do ramy. Pozwala to na utrzymanie wysokiej temperatury w pomieszczeniu i eliminuje utratę ciepła przez szczeliny okna.

Praktycznie wszystkie współczesne okna pozwalają na zmianę trybu okna z letniego na zimowy.