suszarka do ubrań

Suszarka do prania swoją popularność zyskała w głównej mierze na zachodzie. Mimo to, coraz więcej domów i mieszkań w Polsce wyposaża się w urządzenie, które w praktyce okazuje się być ogromnym ułatwieniem gorzkich obowiązków dnia codziennego. Zastanawiasz się nad zakupem suszarki do ubrań z pompą ciepła lub suszarką kondensacyjną? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, który rodzaj suszarki wybrać!

Nie masz miejsca na dużą pralkę, a co dopiero dodatkowe urządzenie osuszające? Dowiedz się, jaką małą pralkę kupić?

Nie da się ukryć, iż suszarki do ubrań to niezwykle przydatne urządzenia. W sezonie zimowym, gdy temperatura na zewnątrz nie pozwala na suszenie ubrań na balkonie, jest to sprzęt niemalże na wagę złota. Dzięki suszarce do ubrań możemy uprać nawet kilkukrotnie razy więcej prania, a zaoszczędzony czas spożytkować o wiele lepiej. Ponadto, suszarka do ubrań pozwala na błyskawiczne odświeżenie ubrań, które są potrzeba “na zaraz”. Co znajdziesz w naszym artykule?

  • Co to jest suszarka do prania?
  • Jak działa suszarka do ubrań z pompą ciepła?
  • Czy suszarka kondensacyjna się opłaca?

Czym jest suszarka do ubrań?

Suszarki często mylone są z pralkami, z resztą nie bez powodu, ponieważ z wyglądu łudząco je przypominają. Korzystanie z suszarki do prania jest natomiast banalnie proste. Mokre ubrania wkładamy do bębna, które suszone są za pomocą gorącego powietrza. Sam proces suszenia ubrań trwa od dwóch do czterech godzin, w zależności od wybranego przez nas trybu pracy. Co więcej, nowoczesne suszarki do ubrań posiadają specjalne tryby suszenia dostosowane do różnych tkanin. Jest to szczególnie ważne w przypadku wyjątkowo delikatnych ubrań.

Większość suszarek to suszarki kondensacyjne.  Oznacza to, że za osuszanie odpowiedzialna jest umiejscowiona na dole urządzenia grzałka. Nowsze modele wyposażane są w specjalne pompy ciepła. Zostań z nami, aby dowiedzieć się, czym te dwa rodzaje suszarek się od siebie różnią!

Suszarka do ubrań z pompą ciepła – Jak działa?

Pompy ciepła w suszarkach działają na podobnej zasadzie co sprężarki w lodówkach. Pompa odbiera ciepło wytworzone przez grzałkę, aby następnie wykorzystać je w kolejnych fazach suszenia. Pompa ciepła w suszarce pozwala na zminimalizowanie strat ciepła, zwiększając efektywność i opłacalność całego urządzenia.

Suszarki z pompą to wybór energooszczędny i wygodny. Bardzo często są to nowoczesne urządzenia, wyposażone w liczne dodatkowe funkcje takie jak funkcja samooczyszczania. Są one również delikatniejsze wobec ubrań, co przekłada się na mniejsze wydatki na nowe wyposażenie garderoby. Trzeba natomiast jasno zaznaczyć, że jest to rozwiązanie droższe. Suszarka do ubrań wyposażona w pompę ciepło to nierzadko nawet dwukrotnie wyższa cena.

Suszarka kondensacyjna – Czy warto kupić?

Suszarki kondensacyjne, w odróżnieniu do nowszych urządzeń z pompą ciepła, to sprzęt tańszy i działający o wiele szybciej. Suszarki te co prawda kosztują mniej, ale zużywają o wiele więcej energii, skutecznie podwyższając miesięczne opłaty za prąd. Powodują również więcej kłopotów. Suszarka kondensacyjna nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur, wpływając negatywnie na osuszane ubrania.

Suszarki kondensacyjne posiadają jeszcze jedną, niezwykle ważną wadę – nie mogą stać w zabudowie. Odprowadzane na zewnątrz ciepło może trwale uszkodzić wszelkie znajdujące się w bezpośredniej odległości meble, dlatego suszarka tego typu powinna stać na widoku.

Jaką suszarkę do ubrań kupić?

Podsumowując, jak to zwykle bywa, oba rodzaje suszarek do ubrań mają swoje wady i zalety. Nie da się natomiast ukryć, iż przeważającą ilość zalet jest po stronie suszarki do prania z pompą ciepła. Suszarki z pompą ciepła:

  • Są wydajniejsze i bardziej energooszczędne;
  • Kosztują więcej;
  • Posiadają wiele dodatkowych funkcji;
  • Umożliwiają usuwanie przykrych zapachów czy redukcję zagnieceń.

Jak widać, suszarki z pompą ciepła to typowy przykład urządzenia, które kosztuje więcej, jednocześnie więcej oferując. Suszarki kondensacyjne to rozwiązanie dużo tańsze, ale z mniejszą ilością funkcji dodatkowych i o wiele większą energiochłonnością. Suszarki te są świetnym wyborem do mieszkań na wynajem lub domów z dużą ilością wolnej przestrzeni.

Jesteś już dawno po zakupie swojej suszarki do ubrań, ale nie wiesz, gdzie ją naprawić? Skontaktuj się z naszym fachowcem, a z pewnością błyskawicznie usuniemy tę utrudniającą życie awarię.

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa suszarek do ubrań, Serwis AGD