Czas na większe zakupy? Skorzystaj z promocji Allegro
suszarka nie odprowadza wody

Suszarka do ubrań z roku na rok zyskuje coraz większą popularność w polskich domach. Sprzęt AGD, który kiedyś wydawał się zbędny, dzisiaj przekonuje do siebie kilkaset tysięcy polaków. Suszarka pozwala na zaoszczędzenie czasu i miejsca w domu. Zdarza się jednak, że suszarka nie odprowadza wody lub ulega szeregowi innych awarii, często trudniejszych do naprawy. Dlaczego w bębnie suszarki czasem ostaje się woda? Kiedy należy być pewnym, że cykl suszenia się skończył? Czy warto wezwać fachowca?

Jeśli masz problem z działaniem Twojego wyposażenia gospodarstwa domowego, z pewnością zainteresuje Cię nasz profesjonalny serwis AGD. Umów swoją pierwszą wizytę, wypełniając specjalny formularz online na stronie usterka.pl.

Suszarka nie odprowadza wody? – awarii pompy odpływowej i pływaka

Pompa odpływowa nie zadziała jeśli pływak będzie niedostatecznie czysty. Pamiętaj, żeby co jakiś czas przeczyścić pływak z pomocą specjalnych detergentów. Jeśli suszarka nie odprowadza wody, być może problem leży w funkcji samoczyszczenia suszarki. Niektóre z nowoczesnych urządzeń w teorii powinny czyścić się same, ale w praktyce okazuje się, że zabrudzeń jest na tyle dużo, że zapychają pompę wody. W takim wypadku, samodzielnie wypłucz nieczystości i usuń wszelkie przedmioty, które nie powinny się tam znaleźć. Wiele z przedmiotów gubionych w suszarkach jest naprawdę małe, dlatego niech Cię nie zdziwi znalezienie monety lub zagubionego guzika.

Co z poziomowaniem suszarki?

Zarówno pralka, jak i lodówka czy suszarka to sprzęt AGD, który do poprawnego działania wymaga stania na prostej, stabilnej powierzchni. Jak sprawić czy suszarka nie odprowadza wody przez złe wypoziomowanie. Wyposaż się w poziomicę i połóż ją na blacie suszarki. Jeśli poziomica wskaże, że urządzenie stoi prosto, przyczyny awarii należy szukać w czymś innym. Jeśli natomiast suszarka nie stoi prosto, wyreguluj nóżki suszarki, tak aby w filtrze urządzenie nie zbierała się woda.

Suszarka nie odprowadza wody? – problem z kanałem przepływowym

Uszkodzenie kanału przepływowego może w znaczący sposób utrudnić korzystanie z suszarki. Kanał przepływowy suszarki odpowiada za prawidłowe doprowadzenie wody do zbiornika z pompą. Niestety, z powodu niekorzystnej lokalizacji kanału, zdarza się, że wbudowany w obudowę suszarki element jest wyjątkowo trudny do przeczyszczania. Do przeczyszczenia kanału przepływowego najlepiej użyć cienkiej i długiej sprężyny, a następnie wszystko przepłukać wodą. Zabrudzenia powinny przemieścić się do zbiornika pompy. Jeśli nie posiadasz odpowiednich narzędzi lub doświadczenia, skontaktuj się z lokalnym hydraulikiem lub serwisem AGD.

Zbiornik na wodę w suszarce

Każdy zakończony cykl suszenia kończy się opróżnieniem zbiornika ze skondensowaną wodą. Woda skrapla się w trakcie suszenia i zwykle trafia do specjalnego pojemnika. Wyjątkiem jest konstrukcja składająca się z bezpośredniego spustu wody do kanalizacji. Dlaczego suszarka nie odprowadza wody? Awaria suszarki może okazać się wynikiem złego zamontowania zbiornika na wodę w suszarce kondensacyjnej. Nieodpowiednie ulokowanie zbiornika oznacza niepoprawne odprowadzanie wody, a co za tym idzie, przepełnianie się wodą całego urządzenia. Spróbuj zdiagnozować stan pojemnika, a w przypadku widocznych uszkodzeń, wymień go na nowy. Wymiana zbiornika wymaga kilku niezbędnych narzędzi, dlatego nie krępuj się zadzwonić do fachowca.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa suszarek do ubrań, Serwis AGD