uszczelnianie okien

Mimo, że jesienny sezon dopiero przed nami, już teraz warto dowiedzieć się czegoś o prawidłowym uszczelnianiu okien. Zimowe wieczory, padający śnieg i mroźny wiatr nie wpływają pozytywnie na temperaturę w domu, dlatego przed nadejściem sezon wykonaj dokładny przegląd okien. To przez okna ucieka najwięcej ciepła z Twojego domu, zwłaszcza w przypadku obecności szczelin czy ubytków. Okna, tak jak każde wyposażenie domu, ulegają sporej eksploatacji. Jeśli zauważyłeś, że pomimo zamkniętego okna czujesz powiew powietrza, zdecyduj się na regulację okien przez sprawdzonego fachowca!

Kiedy decydować się na uszczelnianie okien?

Przełom sezonu letniego i jesiennego to idealny moment na podjęcie się uszczelniania okien. Na dworze panują wysokie temperatury, więc prace przy oknach nie spowodują wychłodzenia się mieszkania. Kiedy uszczelnić okna?

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca
  1. Czujesz powiew zimnego powietrza. – Jeśli po zamknięciu okna czujesz przypływ zimnego powietrza z zewnątrz, to znak, że czas zdecydować się na uszczelnianie okien. Usterki okna rozpoznasz również po unoszących się firankach czy roletach.
  2. Dokonaj szczegółowych oględzin okna. – Podczas szukania usterek, szczególną uwagę zwracaj na uszkodzenia okuć i ram oraz zniszczenia uszczelek. Ponadto, sprawdź stan tynku pomiędzy ościeżnicą a skrzydłem okna.
  3. Test z kartką papieru. – Nieszczelność okien można sprawdzić wyjątkowo prostym testem. Przyłóż kartkę papieru między ościeżnicę i skrzydła, a następnie zamknij swoje okno. Jeśli dasz radę wyciągnąć kartkę papieru bez jakichkolwiek problemów, czas na uszczelnianie okien. W przypadku dużego luzu między ościeżnicą a skrzydeł, niezwłocznie skontaktuj się z fachowcami.

Jak uszczelnić okna? – produkty do uszczelniania okien

Już wiemy, że nieszczelne okna powodują największe straty ciepła w domu. Strata ciepła zimą oznacza wzrost kosztów ogrzewania. Decydując się na uszczelnianie okien, skorzystaj z pomocy fachowców. Pozwoli Ci to zaoszczędzić pieniądze i czas. W przypadku okien, praca wykonana solidnie i prawidłowo ma ogromne znaczenie. Jeśli chcesz jednak spróbować napraw na własną rękę, dowiedz się z jakich materiałów możesz skorzystać. Jedne z najpopularniejszych produktów służących do uszczelniania okien to:

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca
  1. Silikon – najczęściej stosowany do szczelin między szybą a ramą. Silikon nakłada się za pomocą pistoletu, kierując go w stronę szczeliny. Ogromną zaletą silikonu jest jego przezroczystość. Pozwala ona na stosowanie go do wszelkich prac przy szybach.
  2. Uszczelki – Jeśli jesteś dumnym właścicielem okien drewnianych, prawdopodobnie skorzystasz z uszczelek. Przykleja się je na połączeniu ościeżnicy i ramy lub między szybą a ramą. Wszystkie uszczelki dzielimy na gumowo-silikonowe i silikonowe. Pamiętaj jednak, że uszczelki najczęściej zdejmuje się po najzimniejszym okresie.
  3. Pianka poliuretanowa – Służy do wypełniania szpar między ościeżnicą a ścianą. Użycie pianki poliuretanowej oznacza dobrą izolacją termiczną i akustyczną. Ogromną zaletą jest możliwość wykorzystania pianki poliuretanowej zarówno wewnątrz, jak i zewnątrz. Uszczelnianie okien pianką jest z pewnością najprostszym rozwiązaniem.

Na co zwracać szczególną uwagę przy uszczelnianiu okien?

Mimo, że uszczelnianie okien, zarówno drewnianych, jak i plastikowych, nie należy do najbardziej skomplikowanych prac, łatwo o błędy. Pamiętaj, aby przed naprawą zlokalizować wszystkie szczeliny w danym oknie. Przygotuj ramy okienne na zastosowanie odpowiednich materiałów, takich jak taśma uszczelniająca do okien czy pianka do okien. Dopasuj ilość preparatów, nie stosuj zbyt dużej lub zbyt małej ilości pianki poliuretanowej. Na koniec, uzbrój się w cierpliwość. Nie otwieraj okien przez kilkanaście godzin po zaaplikowaniu preparatów uszczelniających. Jeśli nie czujesz się na siłach i sądzisz, że prace przy oknie mogą Cię przerosnąć, złota rączka z Twojej okolicy z pewnością usunie Twój problem.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Regulacja drzwi i okien, Złota rączka