zamrażarka nie działa

Ogromna funkcjonalność sprzętu AGD wiąże się ze zwiększoną podatnością na wszelkiego rodzaju usterki i awarie. Gdy lodówka nie działa, a zamrażarka nie mrozi, prawdopodobnie mamy do czynienia z jedną z nich. Przyczyn takiej awarii może być wiele, ale prosta diagnoza pozwoli ustalić potencjalnych winowajców. Jak zachować się, gdy temperatura zamrażarki drastycznie wzrasta? Co jest najczęstszą przyczyną zaburzeń chłodzenia? Do kogo zwrócić się o ewentualną pomoc?

Jeśli masz problem z działaniem lodówki lub zamrażarki, z pewnością zainteresuje Cię nasz profesjonalny serwis AGD. Umów się na wizytę jeszcze tego samego dnia wypełniając specjalny formularz internetowy na naszej stronie.

Zamrażarka nie mrozi? – szczelność drzwi lodówki

Nie od dzisiaj wiadomo, że drzwiczki lodówki i zamrażarki są szczególnie ważne w kontekście ich szczelności. Zamrażarka może działać poprawnie, ale nieszczelne drzwiczki zamrażarki spowodują uciekanie zimna. Ucieczka zimna oznacza natomiast niewystarczająco niską temperaturę, aby schłodzić przechowywaną tam żywność. Uważnie przyjrzyj się uszczelkom obecnym na drzwiach i pamiętaj, żeby utrzymać je w czystości. Staraj sie regularnie poszukiwać wszelkich odkształceń czy pęknięć. Jeśli zamrażarka nie mrozi, ale wskaźnik wskazuje poprawną temperaturę, najprawdopodobniej mamy do czynienia z nieszczelnością. Wymiana uszczelek w lodówce lub zamrażarce jest prostą czynnością i z całą pewnością poradzisz sobie z nią samodzielnie. Jeśli natomiast nie czujesz się na siłach, skontaktuj się z pobliskim serwisem AGD lub lokalnym Złotą Rączką.

Problem z brakiem czynnika chłodzącego?

Nie zdziw się, jeśli zamrażarka nie mrozi przez brak czynnika chłodzącego. Jego niedobór lub pełne ulotnienie często powoduje wzrost temperatury zamrażarki. Rozejrzyj się za wyciekiem czynnika lub uszkodzeniem przewodów i jak najszybciej wezwij fachowca. Naprawa przewodów lub uzupełnienie czynnika chłodzącego wymaga nie tylko doświadczenia, ale przede wszystkim profesjonalnych narzędzi. W celu prawidłowej diagnozy problemu, proponujemy pomiar temperatury w środku zamrażarki. Temperatura kilka stopni poniżej zera jest wystarczająca, aby przechowywane produkty były zmrożone „na kość”, a nie sprowokuje ona działania termostatu. Zbyt wysoka temperatura może być wynikiem spadku wydajności sprężarki.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Zamrażarka nie mrozi – wada termostatu

Jedną z najpopularniejszych awarii lodówek i zamrażarek jest usterka termostatu. Jak ją zdiagnozować? Uszkodzenie termostatu wywołuje kilka symultanicznych objawów, które w prosty sposób naprowadzą Cię na naturę błędu:

  • Zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura w zamrażarce.
    Jeśli zauważyłeś duże wahania w temperaturze, w większości przypadków oznacza to nieprawidłową pracę termostatu. Sprężarka, albo w ogóle nie działa, albo działa ciągle, co negatywnie wpływa na znajdującą się w zamrażarce żywność. Pamiętaj, że za częste i za rzadkie uruchamianie się sprężarki to oznaka uszkodzenia termostatu, a sprawę najlepiej zostawić fachowcom.
  • Sprężarka włącza się na chwilę.
    Wyłączanie się sprężarki chwilę po uruchomieniu również jest jednym z objawów uszkodzenia termostatu. Zamrażarka działa przez kilka sekund, po czym cały układ wraca do trybu pasywnego. Jeśli zamrażarka nie mrozi, ale urządzenie nie włącza się w ogóle – przyczyna leży w sprężarce.
  • Lodówka chłodzi nierównomiernie.
    Pojawienie się szronu lub roztopionego lodu wskazuje na nieprawidłowe utrzymywanie się odpowiedniej temperatury. Sprężarka załącza wadliwy termostat, a ten zwiększa lub zmniejsza ilość chłodnego powietrza. Uszkodzenie termostatu może prowadzić do psucia się produktów w zamrażarce i lodówce.

Być może problem leży w ustawieniu lodówki?

Działanie zamrażarki czy lodówki jest uzależnione od ustawienia urządzenia, które samo w sobie wymaga odpowiednich warunków. Pamiętaj, aby zadbać o wypoziomowanie lodówki, a także nie pozostawiaj jej w pobliżu innych urządzeń, zwłaszcza tych generujących ciepło. Unikaj kuchenek, piekarników, grzejników, czy miejsc wystawionych na działanie słońca. Jeśli zamrażarka nie działa, być może problem leży w rozlokowaniu czynnika chłodzącego w urządzeniu. Spróbuj ustawić lodówkę i zamrażarkę na prostym podłożu, w sposób, który pozwoli czynnikowi chłodzącemu dostać się w każdy zakamarek urządzenia. Nie próbuj natomiast naprawiać wszystkiego na własną rękę. Zamrażarka to sprzęt AGD, który zazwyczaj bardziej opłaca się oddać w ręce fachowców, aniżeli próbować samodzielnych napraw.

 

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Serwis AGD