zatkany odpływ

Czasami zdarza się, że woda w zlewie kuchennym nie spływa bezpośrednio do rur i zbiera się w komorze zlewu. Zatkany odpływ zlewu kuchennego nie tylko uniemożliwia zmywanie naczyń, ale również jest przyczyną przykrego zapachu w całej kuchni. Jak odetkać zatkany zlew kuchenny i co powoduje zatory? Przeczytaj nasz artykuł i otrzymaj odpowiedzi na powyższe pytania.

Zatkany odpływ zlewu kuchennego – przyczyny

Niedrożność zlewu to zazwyczaj powolny proces spowodowany niewłaściwym użytkowaniem zlewozmywaka oraz złym stanem rur. Przyczyną może być też osad kamienny, a także przypadkowe dostanie się do odpływu niepożądanego przedmiotu. Poniżej dowiesz się więcej na ten temat.

Wyrzucanie resztek jedzenia do zlewu

Najczęstszą przyczyną zatykania się zlewozmywaka są resztki jedzenia usuwane z naczyń podczas zmywania. Nigdy nie wrzucaj do zlewu resztek mięsa, ryżu, kasz, fusów z kawy lub herbaty, skórek owoców czy warzyw. Zatkany odpływ zlewu kuchennego może być także efektem wylewania do zlewozmywaka gorącego tłuszczu po smażeniu. Oleje i inne tłuszcze po wystygnięciu oblepiają instalację kanalizacyjną, zmniejszając światło rur. Dodatkowo na tłustej powierzchni osadzają się z łatwością resztki jedzenia, co jeszcze bardziej zwiększa ryzyko zatorów.

Zły stan rur

Na starych rurach może z biegiem czasu pojawić się rdza oraz korozja, przez co łatwiej na ich ściankach gromadzą się zanieczyszczenia. To sprawia, że zły stan rur powoduje niedrożność, czego efektem jest zatkany odpływ zlewu kuchennego. W tej sytuację warto rozważyć modernizację instalacji.

Ciała obce

Czasami zdarza się, że podczas zmywania do odpływu wpadają przypadkowo drobne przedmioty, takie jak przybory kuchenne czy zakrętki od butelek. Mogę one powodować niedrożność instalacji.

Zanieczyszczenia ze zmywarki

Jeśli zmywarka jest podłączona razem ze zlewem, zanieczyszczenia z urządzenia mogą przyczyniać się do zatykania rur. Dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie filtra zmywarki.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Kamień

Jeśli nie dbasz o stan instalacji wodnej, a masz problem z twardą wodą w domu, z czasem w rurach gromadzi się osad z kamienia. Kamień ogranicza przepływ wody i przyczynia się do zatorów.

Jak odetkać zlew domowym sposobem?

Zatkany odpływ zlewu kuchennego udrożnisz samodzielnie. Poniżej znajdziesz najskuteczniejsze sposoby. Z pomocą przychodzą środki chemiczne, ekologiczna domowa mieszanka, przepychacz, sprężyna oraz ręczne usuwanie zanieczyszczeń z kolanka.

Środki chemiczne – najpopularniejszy sposób na zatkany zlew

Aby udrożnić zlew, najczęściej sięgamy po środki chemiczne. Są one skuteczne w walce z zalegającymi resztkami jedzenia i tłuszczu. Większość preparatów posiada w swoim składzie wodorotlenek sodu, który wykazuje silnie żrące działanie. Pamiętaj o tym, że ten sposób sprawdzi się najlepiej, gdy zator powstał pod otworem odpływowym, w innym przypadku możesz zaognić problem. Ponadto wybieraj preparaty w płynnej postaci, ponieważ granulki mogą spotęgować zatkanie kanalizacji. Ze względu na silne właściwości żrące, podczas stosowania środków chemicznych postępuj według wytycznych podanych przez producenta oraz stosuj środki ostrożności.

Soda kuchenna i ocet na zatkany zlew

Jeśli jesteś zwolennikiem ekologicznych, tanich rozwiązań, a przy tym niedrożność nie jest zbyt duża i objawia się jedynie wolniej spływającą wodą, na zatkany odpływ zlewu kuchennego możesz wypróbować sposób z użyciem sody kuchennej i octu. Do zatkanego zlewu wsyp pół szklanki sody oczyszczonej, a następnie pół szklanki octu. Zatkaj odpływ szmatką i pozostaw mieszankę na około pół godziny. Po tym czasie wlej do odpływu wrzątek.

Gumowy przepychacz do rur

W sytuacji, gdy woda stoi w zlewie, nie pomogą ani środki chemiczne ani ekologiczne mieszanki. Aby przepchać zator, należy użyć gumowej przepychaczki. Aby udrożnić zlew kuchenny, zatkaj gumowym kielichem otwór odpływowy. Następnie kilka razy dociśnij do otworu kielich przy pomocy drążka. Jeżeli posiadasz zlew dwukomorowy, musisz zatkać drugi odpływ korkiem. Posiadając zlew jednokomorowy, wystarczy podczas wykonywania całej operacji zasłonić wolną ręką otwór przelotowy. Po użyciu przepychacza nagromadzona woda powinna odpłynąć. W razie konieczności możesz powtórzyć czynność.

Kolanko pod zlewem

Jeśli kolanko jest mocno zapchane zanieczyszczeniami, zawodzą zarówno środki chemiczne, domowe mieszanki, jak i przepychacz. Dlatego warto odkręcić kolanko, aby uwolnić zalegające resztki. Należy nastawić się na nieprzyjemny zapach oraz wyciek wody i gnijących odpadów, dlatego podstaw pod zlew wiadro lub miskę.

Udrażnianie sprężyną hydrauliczną – “żmiją”

Aby odetkać mocno zatkany zlew, często jedyną opcją jest sprężyna kanalizacyjna, zwana również żmiją. Sprężyna posiada korbę oraz ostro zakończoną końcówkę i jest dostępna w różnych długościach, od 1,5 do nawet 5 metrów. Jeżeli chcesz udrożnić zapchany zlew kuchenny żmiją, będziesz potrzebować pomocnika, ponieważ jedna osoba wkręca sprężynę, a druga ją trzyma. Koniec sprężyny wprowadza się do odpływu po zdjęciu syfonu. Należy postępować delikatnie, zwłaszcza jeśli problem występuje w starym budownictwie.

Zapchany zlew – jak zapobiegać?

Aby zatkany odpływ zlewu kuchennego nie był Twoim problemem, pamiętaj o prewencji. Przeważnie niedrożność rur jest spowodowana naszym nieodpowiednim użytkowaniem zlewu. Dowiedz się, co możesz zmienić, aby uniknąć zatorów w przyszłości.

Stosuj sitko

Bardzo prostym i tanim rozwiązaniem, które skutecznie zablokuje dostawanie się do odpływu resztek ze zmywania, jest sitko. Korzystanie z sitka pomoże w prawidłowym zmywaniu naczyń, przepłukiwaniu jedzenia, czy przygotowywaniu potraw.

Zamontuj rozdrabniacz

Jeśli ciężko jest Ci przestawić się na wyrzucanie resztek z naczyń do kosza, idealnym rozwiązaniem będzie dla Ciebie montaż rozdrabniacza zlewozmywakowego. Rozdrabnia wszystkie nieczystości, dzięki czemu unikniesz brzydkiego, zgniłego zapachu z odpływu oraz profilaktycznie zadbasz o drożność rur.

Unikaj wyrzucania resztek do zlewu

Nie planujesz zakupu sitka lub młynka rozdrabniającego? Zatem nie traktuj zlewu kuchennego jako kosza na odpady. To właśnie resztki jedzenia, fusy czy olej po smażeniu są najczęstszymi winowajcami zatorów. Wyrób dobre nawyki, przed zmywaniem wyrzuć pozostałości z talerzy do śmieci i zmywaj dopiero tak przygotowane naczynia. Z kolei wylewając olej do zlewu, pamiętaj aby spłukać go gorącą wodą.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Mocno zatkany zlew? – zgłoś się do hydraulika

Gdy powyższe sposoby zawodzą, nie pozostaje nic innego, jak wezwać hydraulika. Być może problem jest bardziej poważny i wymaga zastosowania innych rozwiązań. Jeśli poszukujesz sprawdzonego specjalisty do udrażniania rur, zachęcamy do skorzystania z naszej oferty. Współpracujemy z najlepszymi hydraulikami na terenie całego kraju. Skontaktuj się z nami już dziś i ustal dogodny termin wizyty.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Hydraulik

Podsumowanie

  1. Zatkany odpływ zlewu kuchennego utrudnia codzienne mycie naczyń oraz powoduje nieprzyjemny zapach.
  2. Powodem niedrożności jest najczęściej wyrzucanie resztek jedzenia do odpływu oraz wlewania do zlewozmywaka gorącego oleju po smażeniu.
  3. Przyczyną zatkania może być również dostanie się do rur niepożądanego przedmiotu, na przykład korka, nakrętki lub drobnego przyboru kuchennego.
  4. Zatkany odpływ zlewozmywaka może być także spowodowany złym stanem rur, które zżera rdza lub pokrywa osad z kamienia.
  5. Zdarza się również, że problem występuje, jeśli do zlewu podłączona jest zmywarka, dlatego pamiętaj o regularnym czyszczeniu jej filtra.
  6. Aby udrożnić zatkany odpływ zlewu kuchennego możesz zastosować gotowy produkt ze sklepu lub wykorzystać trik z sodą i octem.
  7. Jeśli woda zupełnie nie spływa i stoi w zlewie, możesz usunąć zator przy pomocy sprężyny hydraulicznej lub przepychacza do rur.
  8. Równie skuteczne może okazać się odkręcenie kolka, pamiętaj jednak o podstawieniu miski przed przystąpieniem do pracy.
  9. Jeśli chcesz uniknąć zatorów w przyszłości, nie wrzucaj do zlewu resztek jedzenia, a najlepiej zakup sitko, które będzie zatrzymywać resztki. Ciekawą, ale droższą opcją jest też rozdrabniacz do zlewu.
  10. Wolisz zlecić odtykanie zlewu fachowcowi lub powyższe sposoby zawodzą i potrzebujesz wsparcia specjalisty? Wybierz niezawodnego hydraulika z usterka.pl.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Aby udrożnić odpływ w zlewie, możesz sięgnąć po gotowe środki chemiczne lub sodę oczyszczoną i ocet. Świetnie w tej sytuacji sprawdza się przepychacz oraz sprężyna hydrauliczna. Niekiedy konieczne jest odkręcenie kolanka.

Gdy woda stoi w zlewie, możesz udrożnić rury korzystając z przepychacza lub żmii. Równie skuteczne może być odkręcenie kolanka, jeśli doszło do zatoru w tym miejscu.

Kret, podobnie jak inne produkty z wodorotlenkiem sodu, dobrze radzi sobie z zatorami. Pamiętaj jednak, że czasami, gdy mamy do czynienia z mocno zatkanymi rurami, kret w granulkach może pogłębić problem. Jeśli chcesz skorzystać z tego środka, wybierz Kreta w żelu.

Istnieje kilka mniej inwazyjnym metod udrożniania zlewu. Pierwszym sposobem jest użycie sody oczyszczonej i octu. Należy wsypać pół szklanki sody do odpływu, a następnie dolać pół szklanki octu. Odpływ przykrywamy i pozostawiamy miksturę na 30 minut, a następnie spłukujemy mieszankę wrzątkiem. Inną metodą jest ręczne udrażnianie instalacji za pomocą sprężyny lub przepychacza.

Na rynku jest dostępny preparat marki Domestos, który służy typowo do udrażniania rur, dlatego bez problemu można wlać go zlewu.