zatkany odpływ

Woda myjąca nasze naczynia i dłonie powinna bezproblemowo spływać do rur i nigdy nie zbierać się w komorze zlewu. Zdarza się jednak, że zatkany odpływ skutecznie uniemożliwia zmywanie naczyń, powodując przy tym powstanie nieprzyjemnego zapachu w całej kuchni. Jak odetkać zlew kuchenny? Czy można zrobić to samodzielnie? Zapoznaj się z naszym artykułem, a dowiesz się:

  • Jak zapobiegać zatkaniu?
  • Czym udrożnić zatkany odpływ?
  • Kiedy wezwać na miejsce hydraulika?

Nie wiesz nic o gruntownych porządkach w kuchni? Dowiedz się, jak skutecznie sprzątać kuchnię!

Niedrożny zlew potrafi przysporzyć nam sporo problemów. Od trudności z korzystania z komory zlewozmywaka, po wyjątkowo nieprzyjemny zapach brudnej wody i rur. Objawy zatkania odpływu są niepozorne. Stopniowo zyskujące na intensywności bulgotanie zmienia się w coraz wolniejsze spływanie wody. Po jakimś czasie z rur wydobywa się nieprzyjemny zapach, a woda w zlewie utrzymuje się na niezmiennym poziomie. Co prawda szybki telefon do hydraulika to najlepszy pomysł, ale jeżeli nie chcesz od razu wzywać kogoś do pomocy – możesz próbować własnych sił.

Zatkany odpływ – Jak zapobiegać zapchaniu zlewu?

Zapobieganie zatkanemu zlewu to w gruncie rzeczy najskuteczniejszy sposób na walkę z tym przykrym zjawiskiem. Z pewnością najważniejszym punktem w profilaktyce będzie regularne sprzątanie zlewu kuchennego. Pamiętaj, że miejsce, w którym zmywasz naczynia powinno być czyszczone co najmniej raz dziennie. Brudny zlew kuchenny to nie tylko brzydki zapach roznoszący się po całym domu, ale również prawdziwe siedlisko bakterii. Ponadto, pamiętaj, aby oduczyć się wyrzucania do zlewu:

  • Resztek jedzenia;
  • Fusów z kawy;
  • Torebek od herbaty;
  • Skórek owoców i warzyw;
  • Chusteczek i papierków.

Zatkany odpływ to również często skutek wylewania do zlewu gorącego tłuszczu, który po zastygnięciu zalega w rurach. Tłuszcz osadzający się w kanalizacji zbiera resztki jedzenia i skutecznie uniemożliwia swobodny odpływ wody. Co prawda większość z nas stara się nie spłukiwać w zlewie resztek jedzenia, ale nawet kilka dni wygodnego pozbywania się jedzenia w ten sposób może skutkować prawdziwą katastrofą.

Odtykanie zapchanego zlewu – W co się wyposażyć?

Najprostszym narzędziem, które skutecznie wspomoże Twoją walkę z zatkanym zlewem jest sitko. Korzystanie z sitka pomoże w prawidłowym zmywaniu naczyń, przepłukiwaniu jedzenia, czy przygotowywaniu potraw. Odpowiednio dobrane sitko może być również świetnym dopełnieniem aranżacji kuchni. Nieco droższym sposobem na zapobieganie zatkanemu odpływowi jest rozdrabniacz zlewozmywakowy. Jest to nic innego, jak młynek, który skutecznie mieli wszelkie odpady spływające do rur kanalizacyjnych.

Korzystanie z rozdrabniacza zlewozmywakowego to idealny sposób na ułatwienie sobie życia w kuchni. Dzięki niemu rury pozostają czyste, a w odpływie nic nie gnije. Co ciekawe, urządzenie to zapobiega również pojawieniu się i rozprzestrzenianiu gryzoni i innych szkodników.

Zatkany odpływ – Jakie środki chemiczne?

Środki chemiczne na zatkany zlew to najpopularniejsza forma walki z resztkami jedzenia w rurach. Specjalne środki dostaniemy w każdym większym supermarkecie, a ich koszt różni się w zależności od marki i typu. Większość środków do udrażniania działa w oparciu o wodorotlenek sodu, którego działanie jest silnie żrące. Podczas korzystania ze środków udrażniających stosuj się do dołączonych do opakowania instrukcji. Środki chemiczne na zatkany odpływ to świetne rozwiązanie na zator, który powstał pod otworem odpływowym.

 

 

 

 

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Hydraulik