cieknąca bateria prysznicowa, bateria cieknie, bateria przecieka, nieszczelna bateria prysznicowa

Cieknąca bateria prysznicowa to zmora wielu osób. Nic w tym dziwnego, ponieważ częste użytkowanie armatury może prowadzić do zużycia jej poszczególnych elementów. Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis i dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny nieszczelności baterii. Dodatkowo podpowiemy co możesz zrobić w tej sytuacji bez konieczności wzywania fachowca. Uzyskasz również porady dotyczące usuwania kamienia z baterii, co wydłuży jej żywotność. Miłej lektury😊

Cieknąca bateria prysznicowa – przyczyny cieknącej baterii prysznicowej

Bateria prysznicowa może przeciekać z kilku powodów. Większość przyczyn problemu wynika z bardzo częstej eksploatacji baterii. Zazwyczaj wymiana zużytych elementów przynosi poprawę w działaniu armatury. Co powoduje nieszczelność baterii prysznicowej najczęściej?

Zużyte uszczelki

Z biegiem czasu uszczelki wewnątrz kranu mogą ulec zużyciu. W wyniku regularnego użytkowania oraz stałego kontaktu z wodą i kamieniem ich degradacja jest nieunikniona. Zużyta uszczelka prowadzi do wycieków wokół uchwytów lub wylewki. Należy wymienić uszczelki w cieknącym kranie na nowe.

Uszkodzony zawór przepływu wody

Nowoczesne krany często wykorzystują zawory przepływu, mające na celu zaoszczędzenie wody. Jeśli zawór przepływu działa nieprawidłowo lub ulegnie zużyciu, efektem może być cieknąca bateria prysznicowa .

Poluzowane elementy

Bateria prysznicowa składa się z wielu komponentów. Niekiedy z powodu zużycia, poszczególne elementy mogą ulec poluzowaniu, powodując przedostawanie się wody przez szczeliny i złącza.

Bateria cieknie – nieprawidłowa instalacja

Jeśli bateria nie została zainstalowana prawidłowo, z czasem może dojść do wycieków. Prawidłowy montaż zapewnia szczelność i zapobiega wyciekom. Dlatego, jeśli nie posiadasz wystarczającej wiedzy, montaż baterii prysznicowej powinien wykonać dobry hydraulik.

Bateria przecieka – zbyt duże ciśnienie wody

Cieknąca bateria prysznicowa bywa efektem zbyt wysokiego ciśnienia wody. Może ono nadwyrężyć elementy baterii i spowodować wycieki.

Pęknięte lub uszkodzone rury

Wycieki mogą również pochodzić z uszkodzonych lub pękniętych rur. W tej sytuacji nieszczelna bateria prysznicowa jest jedynie objawem dużo poważniejszej usterki. Diagnozę należy jednak pozostawić hydraulikowi, który oceni stan instalacji.

Cieknąca bateria prysznicowa – samodzielna naprawa baterii prysznicowej

Jak z pewnością zauważyłeś, nie wszystkie przyczyny nieszczelnej baterii prysznicowej wiążą się z poważniejszą awarią instalacji. Poniżej przedstawiamy czynności, które możesz wykonać samodzielnie w celu znalezienia przyczyny usterki oraz jej usunięcia. Oczywiście rozebranie i naprawa baterii prysznicowej wymaga choć podstawowej wiedzy z zakresu hydrauliki. W innej sytuacji odradzamy próby naprawy na własną rękę.

Zwróć uwagę na źródło wycieku

Ustal, skąd pochodzi wyciek — wokół uchwytów, wylewki czy z innego miejsca. Jak już wspominaliśmy wcześniej, cieknąca bateria prysznicowa w okolicach uchwytów i wylewki może świadczyć o zużytej uszczelce.

Wyłącz dopływ wody

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek napraw wyłącz dopływ wody.

Sprawdź i wymień zużyte elementy

Za pomocą klucza imbusowego odkręć śrubę mocującą dźwignię sterującą baterii. Następnie odkręć zawór kulkowy, pod którym znajduje się uszczelka. Zbadaj elementy pod kątem uszkodzeń i zużycia. Jeśli wymagają wymiany, sprawdź dokładnie model baterii, aby nowe komponenty pasowały do posiadanej przez Ciebie armatury.

Oczyść i złóż ponownie

Przy okazji wymiany elementów, warto oczyścić baterię z wszelkich zanieczyszczeń, które gromadzą się wewnątrz kranu. Po wymianie uszczelki i założeniu zaworu kulkowego, dokręć ponownie śrubę mocującą dźwignię sterującą.

Sprawdź szczelność baterii

Po złożeniu baterii włącz dopływ wody i sprawdź szczelność. Jeśli nie zaobserwujesz już żadnych wycieków, cieknąca bateria prysznicowa została naprawiona.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Cieknąca bateria prysznicowa – zapobieganie awariom baterii prysznicowej

Aby uniknąć wycieków z baterii prysznicowej i przedłużyć jej żywotność, możesz zastosować kilka środków zapobiegawczych.

Zainstaluj zmiękczacz wody

Jeśli masz problem z gromadzeniem się osadów mineralnych, warto rozważyć instalację zmiękczacza wody. Zapobiega on odkładaniu się kamienia, który jest przyczyną wycieków wody, atakując poszczególne elementy baterii.

Zamontuj reduktor ciśnienia wody

Jak pisaliśmy już wyżej, cieknąca bateria prysznicowa może być efektem zbyt wysokiego ciśnienia wody. Regulator ciśnienia chroni elementy instalacji przed nadmiernym ciśnieniem wejściowym, stabilizuje ciśnienie wyjściowe, a ponadto redukuje szumy w instalacji.

Wprowadź regularne czyszczenie baterii prysznicowej

Pamiętaj o regularnej konserwacji baterii prysznicowej oraz jej elementów. Nagromadzony kamień jest znacznie trudniejszy do usunięcia niż dopiero tworzące się osady. Jak przeprowadzić odkamienianie głowicy baterii prysznicowej? Praktyczne porady znajdziesz w dalszej części tekstu 😊

Obchodź się delikatnie z baterią

Delikatnie obracaj uchwyt baterii bez stosowania nadmiernej siły. Ponadto wiele osób traktuje baterię prysznicową jako podparcie podczas wychodzenia spod prysznica, co może powodować uszkodzenie armatury i wycieki.

Nie lekceważ przeciekającej baterii prysznicowej

Jeśli zauważysz nawet niewielki wyciek wody, nie odkładaj naprawy na później. Z czasem usterka może wymagać większych nakładów pracy, a tym samym jej usunięcie będzie wiązać się z większymi kosztami. Ponadto cieknąca bateria prysznicowa może być objawem wycieku wody w ścianie, a taka awaria nie może czekać, ponieważ grozi zalaniem instalacji elektrycznej oraz dużymi zniszczeniami, wymagającymi gruntownego remontu.

Pamiętaj o prawidłowej instalacji

Jeśli instalujesz nowy kran lub wymieniasz komponenty, upewnij się, że instalacja została przeprowadzona poprawnie. Najlepiej, aby to zadanie wykonał sprawdzony hydraulik.

Odkamienianie głowicy baterii prysznicowej

Kamień gromadzi się na baterii prysznicowej i jest to nieuniknione. Można jednak skutecznie ograniczyć ten proces poprzez regularne czyszczenie baterii prysznicowej. Aby usunąć kamień i zapewnić prawidłowe działanie baterii, przeprowadzaj przynajmniej raz na kilka miesięcy odkamienianie z pomocą octu, a cieknąca bateria prysznicowa nie będzie Twoim problemem. Czego będziesz potrzebować?

  • białego octu;
  • miękkich szmatek;
  • miski/pojemnika;
  • starej szczoteczki do zębów lub szczoteczki z miękkim włosiem;
  • wody.

Odkamienianie głowicy baterii prysznicowej krok po kroku

Stosując poniższe kroki cieknąca bateria prysznicowa nie powinna być Twoim problemem, a przynajmniej zminimalizujesz ryzyko wystąpienia tej usterki.

1.  Przed rozpoczęciem działań zakręć zawór wody, co zapobiegnie jej przypadkowemu rozpryskiwaniu podczas wykonywanych prac.

2.  Przygotuj pojemnik i nalej do niego niewielką ilość octu. Nie rozcieńczaj octu, jeśli na armaturze nagromadziło się dużo kamienia. W przypadku lżejszych osadów możesz dodać do octu niewielką ilość wody.

3.  Namocz miękką szmatkę w roztworze z octu/occie. Upewnij się, że jest wilgotna, ale nie kapie.

4.  Umieść nasączoną szmatkę w miejscu pokrytym kamieniem.

5.  Pozostaw szmatkę na około 15 do 30 minut, aby ocet mógł zadziałać i zacząć rozpuszczać osad kamienny.

6.  Po podanym czasie sięgnij po szczoteczkę do zębów lub szczoteczkę z miękkim włosiem i delikatnie zetrzyj rozmiękczony kamień. 7.  Dokładnie opłucz baterię wodą, wytrzyj suchą ściereczką. Wytarcie do sucha zapobiega powstawaniu plam i utrudnia odkładanie się osadów z kamienia.

Cieknąca bateria prysznicowa to popularna usterka, która może mieć kilka przyczyn. Regularna konserwacja i szybka reakcja na wszelkie problemy związane z działaniem armatury są kluczem do zapobiegania wyciekom i przedłużają żywotności baterii. Jeśli nie czujesz się pewnie z samodzielnymi naprawami lub po dokonaniu podstawowych kroków naprawczych podanych powyżej problem nie ustępuje, rozważ skorzystanie z pomocy profesjonalnego hydraulika. Tym samym zachęcamy do skorzystania z naszej oferty. Hydraulicy z usterka.pl to doświadczeni fachowcy, którzy szybko zdiagnozują przyczynę problemu i usuną awarię w kilka chwil!

Przeczytaj również:

Jaka umywalka do łazienki sprawdzi się najlepiej?

Sprawdź jaka bateria do łazienki będzie najlepsza

Jaki jest najlepszy zlewozmywak?

Jaka bateria nawannowa będzie najlepsza?

Umywalka dolomitowa – co warto o niej wiedzieć?

Umywalka nablatowa – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Jak dobrać syfon do umywalki?

Czy warto kupić miskę bezkołnierzową?

Jaka miska toaletowa do łazienki?

Brodzik przecieka – przyczyny

Niedrożność kanalizacji – jak skutecznie z nią walczyć?

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Pogotowie kanalizacyjne, WUKO i sprzęt do udrażniania rur

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Hydraulik, Wymiana i montaż kranów