cieknący kran

Kran w kuchni wydaje dziwne dźwięki, a kapiąca woda zaczyna denerwować sąsiadów z piętra niżej? Cieknący kran to zmora każdego mieszkańca bloku mieszkalnego, więc jeśli masz dość odgłosu spadających kropel lub nie chcesz podnosić rachunku za wodę, zajmij się jego naprawą. Dowiedz się co sprawia, że kran w Twojej kuchni lub łazience bez przerwy przecieka!

Jeśli poszukujesz fachowca, który w błyskawiczny i bezpieczny sposób usunie wszelkie awarie kranu w Twoim domu, zdecyduj się na hydraulika z usterka.pl. Serdecznie zapraszamy!

Cieknący kran – przyczyny awarii

Kapanie z kranu to najczęściej oznaka zużytej uszczelki w kluczowych miejscach konstrukcji. Dokładnie sprawdź łączenia kranu w miejscach takich jak:

  • Sworzeń pokrętła;
  • Miejsce między dławicą a głowicą;
  • Wylewka kranu;
  • Nakrętka kranu.

Wymiana uszczelek w wyżej wymienionych miejscach to dosłownie chwila i często można zrobić to wyłącznie na własną rękę. Mimo to, jeśli uważasz, że brak Ci odpowiednich zdolności lub narzędzi, zdecyduj się na pomoc fachowca.

Innymi, mniej popularnymi, przyczynami cieknącego kranu są:

  • Zanieczyszczone sitko;
  • Niedokręcone kurki;
  • Niedziałający napowietrzacz.

Dlaczego warto zająć się naprawą cieknącego kranu?

Cieknący kran należy do tych awarii, do których jest nam wyjątkowo ciężko się zabrać. W podjęciu prawidłowej decyzji może pomóc fakt, iż nieszczelny kran może prowadzić do utraty nawet 10 litrów wody w ciągu jednego dnia! Kapiący kran jest zjawiskiem niezwykle męczącym i irytującym. Cieknąca woda wspomaga proces powstania rdzy, która z roku na rok jest coraz trudniejsza do usunięcia. Oprócz tego, pamiętaj o rosnących rachunkach za wodę. Mimo, że z niej nie korzystamy, tak czy inaczej musimy się z niej rozliczyć. Cieknący kran to również duże utrudnienie w łazience czy toalecie, gdzie bardzo często nie pamiętamy o prawidłowym dokręceniu kurków kranu lub prysznica. Jak zdiagnozować powód usterki i kiedy skontaktować się z fachowcem?

Cieknący kran – diagnoza awarii

Na początek, pamiętaj, że diagnozę usterki może wykonać specjalista, któremu zajmie to znacznie mniej czasu. Jeśli jednak planujesz naprawiać kran samodzielnie, sprawdźmy na co zwrócić szczególną uwagę.

Na samym początku zlokalizuj miejsce nieszczelności kranu oraz ustal, czy przecieka, gdy bateria jest zakręcona czy odkręcona. Jeśli kran przecieka po odkręceniu, czeka Cię wymiana uszczelek baterii. W przeciwnym wypadku, należy niezwłocznie wymienić uszczelkę na głowicy.

Jeśli z kranu dobiega skrzypienie lub strumień wody jest nieregularny, dokładnie sprawdź głowicę baterii jednouchwytowej. Cieknący kran to często objaw poważniejszej usterki konstrukcji całego mechanizmu. Nierównomierny wypływ z wylewki oznacza zanieczyszczenie napowietrzacza, a w skrajnych przypadkach, jego całkowite zniszczenie.

Jak przygotować się do naprawy cieknącego kranu?

Cieknący kran to awaria, z którą jesteś w stanie poradzić sobie wyłącznie na własną rękę. Niezbędne będzie jednak odpowiednie przygotowanie się do procesu naprawy. Pamiętaj, aby mieć na wyposażeniu wszystkie 3 klucze:

  • Klucz imbusowy – pomoże w wymianie uszczelki na głowicy. Przyda się przy demontażu kurków i dźwigni, a także przy zdejmowaniu uchwytu kranu.
  • Klucz płaski – niezbędny do wymiany uszczelki wylewki. Pomoże w demontażu i ponownym montażu tej części kranu. Poza tym, jest idealny do mocnego i solidnego dokręcania wszelkich śrub.
  • Klucz nastawny – posiada możliwość regulacji rozstawu szczęk, co ułatwi odkręcenie śruby mocującej uszczelkę kranu.

Cieknący kran u fachowca czy samodzielna naprawa?

Naprawę kapiącego kranu zacznij od odcięcia dopływu wody. Jeśli podejrzewasz, że przyczyną usterki jest uszczelka w kranie, odkręć korpus kranu i zdejmij zawór. Pozbądź się nakrętki, która utrzymuje uszczelkę, a następnie wymień uszkodzony element na nowy. Dokręć nakrętkę i podłącz zawór oraz korpus. Naprawa głowicy jest nieco bardziej skomplikowaną sprawą. Zacznij od demontażu uchwytu baterii, a następnie odkręć dokręconą rozetę. Możesz wykonać to wyłącznie ręką. Sprawdź czy nakrętka jest dokręcona. Jeśli nie, być może właśnie to jest jedynym powodem awarii kranu. W przeciwnym wypadku, odkręć i wymień głowicę kranu. Znalezienie odpowiednich części może zająć Ci nieco czasu, dlatego najlepiej zdecyduj się na zakup części zamiennych od producenta.

Jeśli proces naprawy uszczelki kranu Cię przytłoczył, być może czas na kontakt z profesjonalistą. Przekazanie naprawy osobie, która zajmuje się tym na co dzień nie jest niczym uwłaczającym, a pozwoli Ci zaoszczędzić czas oraz pieniądze. Wiele uszkodzeń kranu to efekt o wiele bardziej skomplikowanych usterek, a cieknący kran to z pewnością nie jest coś, na czym powinniśmy oszczędzać.

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Hydraulik, Wymiana i montaż kranów