Samodzielny montaż gniazda elektrycznego nie jest skomplikowany i nie wymaga zastosowania wielu narzędzi. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak podłączyć gniazdko podwójne krok po kroku, zachęcamy Cię do zapoznania się z naszym dzisiejszym wpisem. Stosując się do poniższych porad, z pewnością poradzisz sobie z tym zadaniem i nie będziesz musiał korzystać z pomocy elektryka.

Co będziemy potrzebowali do montażu gniazda?

Jedynym niezbędnym akcesorium do montażu gniazdka będzie śrubokręt. Przydatny może okazać się również próbnik napięcia, choć nie jest on konieczny i poniżej dowiesz się jak poradzić sobie przy wymianie starego gniazdka elektrycznego w domu bez jego użycia. Podłączaniem gniazdka warto zająć się w ciągu dnia, tak, aby dobrze widzieć wszystkie elementy. Jeśli jednak montujemy gniazdo w godzinach wieczornych, bez dostępu do światła dziennego, przydatna będzie latarka czołowa, która odpowiednio doświetli miejsce pracy.

O czym należy pamiętać przy podłączaniu gniazdka elektrycznego?

Zanim podpowiemy jak podłączyć gniazdko podwójne, należy wyłączyć prąd w danym gniazdku lub w całym mieszkaniu. Aby tego dokonać, w starszych instalacjach trzeba wykręcić korki, zaś w nowych wyłączamy bezpiecznik przesuwając dźwignię w dół. Oczywiście koniecznie sprawdź, czy w gniazdku na pewno nie płynie prąd, ponieważ w innym przypadku grozi Ci niebezpieczeństwo porażenia prądem. Jeśli posiadasz próbnik napięcia, włóż go do gniazdka, żeby sprawdzić czy nadal jest ono pod napięciem. W przypadku, gdy świeci się na czerwono, nadal jest ono pod napięciem, jeżeli nie, możesz przystąpić do dalszej pracy. Nie posiadasz próbnika? Nic nie szkodzi. Podepnij do gniazdka dowolne urządzenie i włącz je. Jeśli się nie uruchomi, prąd jest na pewno wyłączony.

Dodatkowo zapoznaj się ze schematem gniazdka elektrycznego, aby podłączyć poszczególne kabelki. Warto zrobić zdjęcie starego gniazda, żeby wiedzieć jak są przykręcone przewody.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Jak podłączyć gniazdko podwójne?

Gniazdko elektryczne podwójne jest bardzo praktyczne, ponieważ umożliwia podpięcie dwóch urządzeń. Zastanawiasz się, jak podłączyć podwójne gniazdko elektryczne? Tego typu kontakty montujemy podobnie jak gniazdko pojedyncze, czyli podłączamy do niego 3 przewody. Przewód fazowy podpinamy do dolnego gniazdka po lewej stronie. Także w gniazdku górnym przewód fazowy znajduje się po lewej stronie. Zastanawiasz się, o co chodzi z tymi przewodami? Przeczytaj zatem poniższą instrukcję wymiany gniazdka elektrycznego krok po kroku, a z pewnością poradzisz sobie z tym zadaniem.

Krok 1 – Demontaż starego gniazda elektrycznego

Gdy masz przygotowane niezbędne narzędzia, możesz przystąpić do usunięcia starego gniazda. Wystarczy odkręcić za pomocą śrubokrętu śrubki mocujące obudowę gniazdka.  Następnie należy zdemontować metalową puszkę, odkręcając śrubki znajdujące się po jej bokach, uzyskując dostęp do przykręconych do niej kabli. W tym momencie wykonaj zdjęcie kabli, dzięki czemu nie pomylisz miejsca, w którym należy przykręcić dany przewód podczas montażu nowego gniazda. W nowych instalacjach montuje się kable za pomocą zacisków, które należy zdjąć. Teraz dochodzimy do kluczowego momentu, czyli jak podłączyć gniazdko podwójne, uwzględniając poszczególne przewody.

Krok 2 – Podłączanie przewodów

Przystąpmy zatem do montażu nowego gniazda. Najważniejszym etapem jest właściwe podłączenie przewodów, które będzie miało wpływ na działanie kontaktu. Wymieniając gniazdo można natknąć się na dwa rodzaje kontaktów – gniazdka z uziemieniem, czyli z bolcem, jak również bez bolca. Podłączając gniazdko podwójne bez uziemienia schemat jest znacznie prostszy, ponieważ mamy do czynienia tylko z 2 przewodami – fazowym (podpinamy go z lewej strony) i neutralnym (montujemy go z prawej strony). Gniazdka bez bolca stosuje się obecnie rzadko i wypierają je kontakty z uziemieniem. W przypadku gniazdka z bolcem mamy do czynienia z 3 przewodami w różnych kolorach. Brązowy lub czarny to przewód fazowy, zwany również napięciowym. Przewód neutralny (zerowy) ma kolor niebieski, a przewód uziemiający jest żółto-zielony. Posiadając tę wiedzę, możesz rozpocząć ich prawidłowe podpięcie. Poniżej znajdziesz schemat podłączania przewodów.

Jak podłączyć gniazdko podwójne – schemat

Patrząc od przodu gniazdka, zgodnie ze sztuką, przewody montujemy w następujący sposób:

 • przewód czarny lub brązowy podłączamy do lewego zacisku L,
 • niebieski montujemy do zacisku prawego N,
 • przewód uziemiający żółto – zielony podpinamy do bolca, czyli zacisku środkowego PE.

Przeważnie zaciski kontaktu mają odpowiednie oznaczenia. Trudność, na jaką możesz napotkać, to za krótkie końcówki kabli. Wystarczy za pomocą kombinerek zdjąć osłonkę, czyli izolację przewodu. Wtedy bez większego problemu możesz montować przewody w zacisku lub dokręcić je za pomocą śrubek.

Krok 3 – Umieszczanie gniazdka elektrycznego w puszce

Jeśli masz pewność, że przewody są prawidłowo podłączone, umieść wewnętrzną część gniazdka w puszce w ścianie i przykręć ją przy pomocy śrubek. Wkładając kontakt do puszki w ścianie należy dokładnie sprawdzić, czy zaczepy kontaktu nie uszkodzą kabli. Skontroluj położenie puszki i przykręć plastikową osłonę gniazdka.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Krok 4 – Sprawdzenie działania

Już wiesz jak podłączyć gniazdko podwójne. Teraz pozostaje sprawdzić nam tylko, czy montaż został zrobiony poprawnie. Włącz prąd w gniazdku i przy pomocy próbnika sprawdź, czy w kontakcie jest napięcie. Jeśli próbnika nie mamy, możemy podłączyć dowolne urządzenie AGD lub lampkę. Gdy kontakt nie działa, być może przewody wypadły z zacisków i trzeba ponowić całą procedurę. W przypadku, gdy nie chcesz szukać przyczyny niedziałającego gniazdka na własną rękę, warto wezwać fachowca. Dobry elektryk w kilka chwil podłączy nowe gniazdo. Jeśli szukasz sprawdzonego specjalisty, skorzystaj z naszej oferty.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Elektryk, Instalacje elektryczne

Podsumowanie

 1. Montaż gniazdka elektrycznego podwójnego odbywa się tak samo jak gniazdka pojedynczego. Zatem jeśli zastanawiasz się, jak podłączyć gniazdko podwójne, proces ten wygląda podobnie.
 2. Aby podłączyć gniazdko elektryczne krok po kroku, nie potrzeba wiele narzędzi. Należy wyposażyć się w śrubokręt. Przydatny będzie również próbnik prądu, choć nie jest on niezbędny.
 3. Prace wykonuj najlepiej w ciągu dnia, gdy jest dostęp do naturalnego światła.
 4. Pamiętaj, że z prądem nie ma żartów, dlatego odetnij jego dopływ przed przystąpieniem do działania. W tym celu w starszych instalacjach wykręcamy korki, w nowszych przesuwamy dźwignię bezpiecznika w dół.
 5. Do montażu kontaktu wybieraj gniazdka z bolcem, czyli z uziemieniem.
 6. Najważniejszą kwestią w trakcie montażu gniazdka elektrycznego 230v jest prawidłowe podpięcie przewodów. Wyróżniamy przewód fazowy w kolorze czarnym lub brązowym, neutralny niebieski i przewód uziemiający żółto -zielony.
 7. Przewód fazowy podłączamy z lewej, niebieski z prawej strony, a żółto-zielony ochronny do zacisku środkowego PE.
 8. Po zamontowaniu przewodów i włożeniu wewnętrznej części gniazdka do ściany, sprawdzamy, czy puszka siedzi pewnie, przykręcamy plastikową osłonę i upewniamy się, czy montaż przebiegł prawidłowo.
 9. Jeśli nie chcesz przeprowadzać tego typu prac na własną rękę i wolisz, aby podłączył gniazdo specjalista, skorzystaj z pomocy wykwalifikowanego elektryka od usterka.pl.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

W zależności od instalacji, będziemy potrzebować dwóch lub trzech przewodów.

Łączenie dwóch gniazdek elektrycznych obok siebie zwykle odbywa się poprzez prowadzenie między nimi przewodów elektrycznych. Należy jednak pamiętać, że tego typu prace elektryczne powinny być wykonywane wyłącznie przez elektryków. Niewłaściwa instalacja może spowodować porażenie prądem, pożar lub inne zagrożenia.

Jak podłączyć gniazdko podwójne? Montujemy je tak samo jak pojedyncze, czyli podłączając do niego 3 przewody. Należy pamiętać, że zarówno w dolnym, jak i w górnym gniazdku, przewód fazowy znajduje się z lewej strony.

Zamiana pojedynczego gniazdka elektrycznego na podwójne polega na dodaniu dodatkowego gniazdka do istniejącego obwodu elektrycznego. Aby tego dokonać, w pierwszej kolejności wyłącz prąd. Przygotuj kabel elektryczny o długości sięgającej od istniejącego gniazdka do nowego miejsca. Zdejmij około 15-20 cm izolacji z obu końców kabla. Następnie zdemontuj obecnie istniejące gniazdko i odłącz od niego przewody. Zamontuj je do nowego gniazdka. Czarny przewód do ciemnego, neutralny do jasnego, a uziemiający do zielonego zacisku. Podłącz przewody nowego kabla do tych samych zacisków śrubowych w nowym gniazdku, co przewody istniejącego kabla. Następnie wsuń gniazdko do puszki, zamocuj pokrywę i zabezpiecz kabel używając uchwytów kablowych. Włącz zasilanie i sprawdź czy gniazda działają prawidłowo.