Czas na większe zakupy? Skorzystaj z promocji Allegro
pompa co nie działa

Wszelkie awarie i usterki domowej instalacji centralnego ogrzewania nie są niczym nadzwyczajnym. Zdarza się, że pompa CO nie działa, ale nie świadczy to o poważnej awarii całej instalacji. W większości przypadków drogą do naprawy jest zwykła, osobista interwencja. Czy problem z pompą centralnego ogrzewania możesz rozwiązać samodzielnie? Co zrobić, gdy nie działa pompa CO?

Martwisz się stanem swoich grzejników, które ostatnimi czasy działają znacznie gorzej? Dowiedz się, co zrobić z zapowietrzonymi grzejnikami!

Pompa CO nie działa – Skąd bierze się awaria?

Nie da się ukryć, że przyczyn niedziałającej pompy CO jest naprawdę wiele. Na całe szczęście, większość z nich usuniesz całkowicie samodzielnie. Dlaczego nie działa pompa CO? Jakie są najczęstsze przyczyny awarii instalacji centralnego ogrzewania?

 • Nieprawidłowe podłączenie pompy oraz czujników
  Wszelkie elementy instalacji centralnego ogrzewania, które zostały podłączone w sposób niechlujny lub niestaranny mogą przyczyniać się do spadku efektywności instalacji.
 • Pompa CO nie pompuje wody
  Pompy centralnego ogrzewania często miewają problem z załączaniem się po intensywnym okresie letnim. Jeśli Twoja pompa nie pompuje wody, rozkręć ją, a następnie rusz wirnikiem, który mógł ulec stopieniu lub naruszeniu.
 • Nieprawidłowo skonfigurowany sterownik
  Jeżeli Twoja pompa CO nie działa, sprawdź, czy problem nie leży w działaniu modułu sterującego. Przywróć ustawienia fabryczne modułu, a następnie ponownie przetestuj jego funkcjonalność.
 • Zapowietrzenie układu instalacji
  Zapowietrzony kaloryfer lub cała instalacja ogrzewania to równie popularny problem, zwłaszcza w domach jednorodzinnych, które często pozbawione są regularnych wizyt fachowca. Jeśli pompa Co nie działa przez zapowietrzenie, skontaktuj się z odpowiednim specjalistą.

Pompa centralnego ogrzewania nie działa – Co możesz zrobić?

Problem z działaniem pompy CO możesz spróbować usunąć całkowicie samodzielnie. Mimo to, jeśli wypróbowałeś już wszystkie sposoby z listy zamieszczonej powyżej, a pompa nadal nie pompuje wody – zadzwoń po specjalistę. Profesjonalny hydraulik przetestuje całą instalację CO i skutecznie wyeliminuje możliwe przyczyny usterki. Miej jednak na uwadze, że wymiana niektórych elementów instalacji może okazać się absolutną koniecznością.

Nie działa pompa CO – Wypróbuj tryb ręczny!

Zanim jednak umówisz wizytę hydraulika, możesz pokusić się o wypróbowanie ostatecznego sposobu na naprawę wadliwej pompy CO. Jeśli pompa CO nie załącza się lub pompa CO nie pompuje wody – uruchom ją w tzw. trybie pracy ręcznej. Możliwość włączenia trybu pracy ręcznej zapewniają wszelkie sterowniki pompy, ale jeśli pompa nadal nie działa, prawdopodobnie czeka Cię jej wymiana. Zdarza się również, że pompka do pieca nie działa na skutek kłopotów z osiągnieciem progu załączania pompy. W tym wypadku zajrzyj do instrukcji dołączonej do sterownika.

Jak widzisz, przyczyn nieprawidłowej pracy pompki do instalacji centralnego ogrzewania jest naprawdę wiele. Jeśli spotkały Cię objawy takie jak nadmierne obroty, zbyt wysoki przepływ wody lub problem z przepływem wody – czeka Cię wymiana pompki. Uszkodzone pompy CO da się co prawda naprawić, ale naprawa poważnej usterki lub uszkodzonego sterownika może być po prostu nieopłacalna.

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Hydraulik, Instalacje co