Grzejnik nie grzeje

Kaloryfer zimny na dole – różne przyczyny

Sprawność instalacji ogrzewania w mieszkaniu jest kluczowa dla zapewnienia komfortu cieplnego domownikom. Jeśli w mieszkaniu występują grzejnik zimny na dole należy szybko znaleźć przyczynę, a następnie ją zlikwidować. Kaloryfer zimny na dole może być z kilku powodów, takich jak nieszczelność zaworów, uszkodzenie termostatu, nagromadzone zabrudzenia, nieprawidłowo wykonany montaż lub ogólne zapowietrzenie.

Grzejnik zimny na dole – jaka może być przyczyna?

Niekiedy powodem tego, że kaloryfer jest zimny w dolnej części mogą być samoistnie występujące awarie oraz uszkodzenia. Najczęściej oznacza to wystąpienie nieszczelności zaworów bądź różne uszkodzenia termostatu. W takich przypadkach niezbędne jest wykonanie naprawy, najlepiej przez profesjonalnego hydraulika, który szybko usunie przyczynę zimnego na dole kaloryfera.

Ograniczenie dopływu ciepłej wody – celowe działanie

Jeśli w Twoim mieszkaniu znajduje się grzejnik zimny na dole, warto skontaktować się z administratorem budynku. W wielu tego typu sytuacjach okazuje się bowiem, że nastąpiło celowe ograniczenie dopływu ciepłej wody do kaloryferów w mieszkaniach. Ograniczenia tego rodzaju mają na celu dokonanie oszczędności finansowych oraz zmniejszenie marnowania energii. Szczególnie w czasach kryzysu energetycznego celowe ograniczenia mogą spowodować, że w Twoim mieszkaniu wystąpi kaloryfer zimny na dole.

Zapowietrzenie grzejnika

W przypadku, gdy grzejnik zimny na dole wydaje charakterystyczne dźwięki, takie jak syczenie oraz bulgotanie można z dużym przekonaniem stwierdzić zapowietrzenie. Sposoby na radzenie sobie z zapowietrzonym kaloryferem zimnym na dole umożliwiają usunięcie przyczyny samodzielnie. Najważniejsze jest wyłączenie termostatu, a następnie odczekanie odpowiedniej ilości czasu na całkowite wychłodzenie kaloryfera. Kolejnym krokiem jest odkręcenie zaworu. Należy koniecznie pamiętać od podstawieniu miski, do której wyleci woda z kaloryfera. Wraz z wodą z grzejnika uleci również całe powietrze. Kiedy kaloryfer będzie całkowicie opróżniony, należy dobrze zakręcić zawór i ponownie odkręcić termostat. Jeśli przyczyną grzejnika zimnego na dole było zapowietrzenie to problem powinien od razu zniknąć.

Uszkodzony termostat przyczyną grzejnika zimnego na dole

Przyczyną niewłaściwego funkcjonowania termostatu najczęściej jest znajdująca się wewnątrz iglica. Aby sprawdzić czy to jest przyczyna kaloryfera zimnego na dole, trzeba całkowicie odkręcić termostat. Jeśli iglica nie działa tak jak powinna można delikatnie wysunąć ją korzystając z kombinerek.

Niewłaściwy montaż

Jeśli nowy i dopiero zamontowany grzejnik jest zimny na dole przyczyna może wynikać z nieprawidłowo przeprowadzonego montażu. Niepoprawny montaż to nie tylko powód trudności z zapewnieniem komfortu cieplnego w mieszkaniu, lecz również ryzyko uszkodzenia kaloryfera oraz elementów instalacji grzewczej. Kaloryfer zimny na dole nie powinien zdarzać się w nowych budynkach po zakończonym remoncie. Jeśli więc taka sytuacja nastąpi to właśnie niewłaściwy montaż jest najbardziej prawdopodobną przyczyną.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Instalacje co, Odpowietrzanie kaloryferów