zepsuty termoobieg

Nowoczesne piekarniki posiadają wiele funkcji, które mają za zadanie usprawnić proces przygotowywania posiłków. Termoobieg jest jedną z nich. Specjalny wentylator rozprowadza ciepłe powietrze po całej komorze piekarnika, dbając o równomierne upieczenie potrawy. Jednak dość często zdarza się, że termoobieg nie działa. Czy zepsuty termoobieg oznacza niechybny koniec piekarnika? Co jest najczęstszą przyczyną tego, że nie działa wiatrak w piekarniku? Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się więcej na ten temat.

Termoobieg nie działa – najczęstsze przyczyny 

Niedziałający termoobieg objawia się nie tylko głośną pracą. Piekarnik nie nagrzewa się do pożądanej temperatury, może wystąpić także problem z nierównomiernym pieczeniem. Często wentylator jest ciepły, pomimo że piekarnik nie grzeje z odpowiednią mocą. Co jednak powoduje problemy z termoobiegiem? Sprawdź poniżej, jaka może być przyczyna, gdy nie działa wiatrak w piekarniku.

Przepalona grzałka termoobiegu

W przypadku, gdy termoobieg nie działa, przyczyną może być awaria elementu grzejnego. Poszczególne piekarniki różnią się od siebie sposobem produkowania ciepła. Niektóre z nich korzystają z grzałki dolnej i górnej, rozprowadzając ciepłe powietrze wentylatorem. Z kolei inne mają specjalną grzałkę kołową. Przepalone grzałki rozpoznasz po czarnym nalocie lub pęknięciach, jak również po charakterystycznym zapachu spalenizny po włączeniu termoobiegu. Jeśli piekarnik nie działa prawidłowo i wiesz, że problem leży po stronie elementu grzejnego, należy wymienić grzałkę w piekarniku na nową.

Spalony przewód

Gdy nie działa wiatrak w piekarniku, kolejnym winowajcą może być spalony przewód. Jeśli dojdzie do jego spalenia, obwód nie jest zamknięty i wentylator nie działa normalnie. Najczęściej do uszkodzenia przewodu dochodzi wskutek przepięcia i przeważnie w tej sytuacji uszkodzeniu ulega jednocześnie termoobieg i grzałka. Na szczęście wymiana przewodu jest łatwą do usunięcia usterką.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Uszkodzony silnik wentylatora

Jeśli termoobieg nie działa, powodem może być uszkodzony silnika wentylatora termoobiegu. Z biegiem czasu silnik może się zużyć, powodując, że wentylator nie kręci się. Wentylator może załączyć się na chwilę i po pewnym czasie zaniechać pracy. Gdy nie działa wiatrak w piekarniku, oczywiście można dokończyć pieczenie na innym trybie, ale warto jak najszybciej skontaktować się z serwisantem AGD, który sprawdzi, czy problem nie jest bardziej złożony, czy wystarczy wymiana silnika na nowy.

Zablokowane lub zatkane łopatki wentylatora

Wyłączające się wentylatory termoobiegu w modelach z dwoma wiatrakami (np. w niektórych modelach Samsung), jak i pojedyncze, niesprawne wentylatory sprawiają, że piekarnik grzeje mniej efektywnie. Jeśli wentylator nie kręci się, warto sprawdzić go pod kątem zabrudzeń. Czasami wokół łopatek wentylatorów mogą gromadzić się zanieczyszczenia, tłuszcz lub cząstki jedzenia, blokując ich działanie. Może to wpłynąć także na głośność pracy termoobiegu. Oczyść wentylator, a być może problem zniknie.

Problemy z okablowaniem

Gdy nie kręci się wentylator, powodem może być wadliwe lub uszkodzone okablowanie. Luźne przewody, uszkodzone złącza lub spalone przewody mogą przyczyniać się do tego, że nie działa wiatrak w piekarniku.

Bezpiecznik termiczny

Gdy termoobieg nie działa, przyczyną bywa także bezpiecznik termiczny. Niektóre piekarniki, np. Amica lub Samsung, są wyposażone w bezpieczniki termiczne, które odcinają zasilanie wentylatora w przypadku przegrzania piekarnika. Jeśli w piekarniku nastąpi przegrzanie, bezpiecznik może się stopić, przerywając drogę przepływu prądu i należy go wymienić.

Wadliwy czujnik temperatury

W niektórych piekarnikach uszkodzony czujnik temperatury może powodować nieprawidłowe działanie wentylatora, ponieważ piekarnik nie jest w stanie rejestrować prawidłowej temperatury.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Kto pomoże z naprawą termoobiegu w piekarniku elektrycznym?

Jeśli piekarnik przestał grzać i podejrzewasz, że termoobieg nie działa, warto skontaktować się z serwisem AGD. Naprawą usterki powinien zając się fachowiec. Samodzielne próby usunięcia awarii mogą skończyć się tym, ze Twój piekarnik skona. Pamiętaj, że problemy z termoobiegiem może mieć także nowy piekarnik, dlatego gdy w kuchence Amica nie działa wiatrak lub masz problem z piekarnikiem Samsung, nie zwlekaj i skontaktuj się z nami. Nasz serwis AGD poradzi sobie niemal z każdą usterką. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w naprawie piekarników, dlatego bez trudu znajdziemy przyczynę problemu i sprawnie ją usuniemy.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa piekarników, Serwis AGD

Podsumowanie

  1. Gdy piekarnik się nie nagrzewa, zazwyczaj winą obarczamy grzałkę. Niestety często piekarnik elektryczny zawodzi, gdy nie działa termoobieg.
  2. To, że wentylator kręci się z problemami lub termoobieg działa głośno, może dotyczyć urządzeń wszystkich producentów, dlatego nieważne, czy posiadasz piekarnik Bosch, Candy czy dual cook od Samsunga.
  3. Jeśli się nie kręci wentylator termoobiegu, warto sprawdzić silnik wentylatora. Czasami zdarza się również, że co prawda włącza się wentylator, ale jego pracy towarzyszy dziwny, głośny dźwięk. Element ten ulega zużyciu, dlatego, gdy posiadasz piekarnik już długo, najpewniej konieczna będzie jego wymiana.
  4. W przypadku, gdy wentylator termoobiegu nie działa, przyczyną może być to, że nie działa żadna grzałka. Gdy grzałka nie grzeje, przeważnie nie działa również termoobieg.
  5. Gdy grzałka działa bez zarzutu, należy szukać innej przyczyny. Może to być spalony przewód, wadliwe okablowanie lub spalony bezpiecznik.
  6. Jeśli wentylator pracuje głośno, a reszta działa, należy przyjrzeć się, czy łopatki są czyste. Widzisz na nich osad z tłuszczu? Wyczyść wentylator, a być może problem zniknie.
  7. Gdy nie działa wiatrak w piekarniku, warto skonsultować się z serwisem AGD, np. od usterka.pl.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

W przypadku, gdy piekarnik przestał działać, wiatrak w piekarniku można naprawić samodzielnie, wykorzystując m.in.: miernik napięcia, ale o wiele łatwiejsze będzie skorzystanie z usług fachowca.

Aby sprawdzić, czy nie działa wiatrak w piekarniku, nasłuchuj jego pracy. Powinna ona być miarowa. Warto również wykonać próbę pieczenia. Jeśli danie lub ciasto nie rumieni się równomiernie z włączoną funkcją wiatraka, termoobieg nie działa jak należy.

Istnieje wiele powodów, dla których nie działa wiatrak w piekarniku. Najczęstsze przyczyny to uszkodzony silnik wentylatora, zabrudzone łopatki czy spalony przewód. Przyczyną może być też przepalona grzałka termoobiegu.

Naprawa termoobiegu jest możliwa. Jest on złożonym podzespołem, dlatego warto skontaktować się z serwisem AGD, który znajdzie wadliwy element i usunie zaistniałą usterkę.

Naprawę termoobiegu najlepiej zlecić specjaliście, ponieważ jest to naprawa wymagająca dużej wiedzy technicznej.

Termoobieg jest nazywany potocznie wiatrakiem, choć właściwie wiatrak jest częścią termoobiegu. Znajduje się z tyłu piekarnika i odpowiada za ciągłą cyrkulację gorącego powietrza.