jak wyczyścić kaloryfer, czyszczenie grzejników, jak wyczyścić grzejnik płytowy, jak wyczyścić grzejnik od środka, jak wyczyścić grzejnik żeberkowy, czyszczenie kaloryferów, czym czyścić kaloryfer

Grzejniki to jedne z najczęściej pomijanych przestrzeni w trakcie sprzątania mieszkania. To duży błąd, ponieważ gromadzą duże ilości kurzu i bakterii. Co więcej, czyszczenie kaloryfera powinno przeprowadzać się dwa razy do roku – przed rozpoczęciem i po zakończeniu sezonu grzewczego. Zdajemy sobie sprawę, że o ile czyszczenie grzejników żeliwnych nie jest zbyt skomplikowanym zajęciem, o tyle czyszczenie grzejników płytowych może przysporzyć więcej trudności ze względu na konieczność demontażu. Dlatego przychodzimy dziś z pomocą i podpowiadamy, jak wyczyścić kaloryfer, aby lśnił czystością, a cała procedura przebiegła sprawnie i bezproblemowo.

Czym wyczyścić grzejnik?

Czyszczenie grzejnika wymaga odpowiedniego przygotowania materiałów, które ułatwią wykonanie tej pracy i zapewnią optymalne efekty. Warto zakupić specjalną szczotkę do czyszczenia grzejników oraz wykorzystać wąską nakładkę odkurzacza. Jeśli nie posiadasz takich przedmiotów, z pomocą przyjdzie na przykład pędzel krzywik oraz rolka po zużytym ręczniku papierowym. A czym wyczyścić kaloryfer? Do czyszczenia grzejników najlepiej wybrać ściereczki z mikrofibry. Powierzchnia wielu grzejników jest chropowata i użycie ręcznika kuchennego nie zda tu egzaminu. Skorzystaj również z delikatnych preparatów do usuwania kurzu lub płynu do mycia naczyń rozcieńczonego z wodą. Jak wyczyścić grzejnik z kurzu? Przede wszystkim nie używaj agresywnych środków. Mogą one uszkodzić powłokę grzejników, co z kolei prowadzi do ich szybszego rdzewienia.

Jak wyczyścić kaloryfer żeliwny?

Żeberkowa konstrukcja kaloryferów żeberkowych sprzyja odkładaniu się dużych ilości kurzu. Jak wyczyścić grzejnik w środku? Czyszczenie kaloryfera żeliwnego należy rozpocząć od jego odkurzenia za pomocą specjalnej wąskiej nakładki dołączonej do odkurzacza. Jeśli jej nie posiadasz, wykorzystaj wspomnianą rolkę po ręczniku papierowym. Nadaj jej podobny kształt do nakładki od odkurzacza. Następnie umieść ją na wężu ssącym, na przykład za pomocą taśmy. Trudno dostępne miejsca można doczyścić za pomocą szczotki do czyszczenia grzejników, pędzelka krzywika lub szczotki domycia butelek. Następnym krokiem jest usunięcie zabrudzeń za pomocą wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub gotowego preparatu do kurzu. Pamiętaj o dokładnym wytarciu grzejników ściereczką z mikrofibry. Dlaczego? Mokra powierzchnia jest bowiem bardziej narażona na osadzanie się kurzu.

Jak wyczyścić grzejnik panelowy?

Zastanawiasz się jak wyczyścić grzejnik aluminiowy płytowy? To zadanie jest nieco bardziej skomplikowane, ponieważ wymaga zdemontowania grzejnika. Prace rozpocznij od zdjęcia gałki termostatycznej. Następnie podważając delikatnie zatrzaski nożem, otwórz kratkę znajdującą się u góry grzejnika. Jak wyczyścić kaloryfer w środku? Podobnie jak w przypadku grzejnika żeliwnego, użyj odkurzacza z odpowiednią nakładką lub szczotki do grzejników. Wąż ssący lub szczotkę włóż przez otwór powstały po zdjęciu kratki. Wykonuj powolne i precyzyjne ruchy, aby dokładnie dotrzeć w każde miejsce i nie uszkodzić grzejnika. Następnie ponownie załóż kratkę i gałkę. Czyszczenie grzejnika aluminiowego płytowego z zewnątrz wygląda podobnie jak w przypadku grzejnika żeliwnego. Wystarczy odrobina wody z płynem i ściereczka z mikrofibry.

Już wiesz, jak wyczyścić kaloryfer żeberkowy oraz płytowy. Odpowiednio przygotowując się do tego zadania, okazuje się, że czyszczenie grzejników z kurzu nie jest ani trudnym, ani pracochłonnym zajęciem.

 

To może Cię zainteresować:

Czyszczenie okapu – jak wyczyścić okap kuchenny?

Jak wyprać dywan z długim włosiem?

 

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Sprzątanie