grzyb w pralce

Wilgotne środowisko, które na co dzień panuje w pralce to idealne środowisko do rozwoju grzybów i pleśni. Grzyb w pralce to wyjątkowo często spotykany problem, który nie zawsze jest czymś nad wyraz poważnym. Mimo to, warto pamiętać, że pleśń w pralce wpływa szkodliwie na zdrowie człowieka, a długie zwlekanie z jego usunięciem może skończyć się tragicznie. Przeczytaj nasz najnowszy poradnik i dowiedz się, co możesz zrobić!

Planujesz generalne czyszczenie urządzeń AGD w domu? Dowiedz się, jak wygląda prawidłowe czyszczenie pralki domowymi sposobami!

Grzyb w pralce – Domowe sposoby na odgrzybianie

Jednym z najprzydatniejszych narzędzi do walki z pleśnią w pralce jest… ocet. Ocet szybko usunie wszelką pleśń z wilgotnego urządzenia, przy okazji nie pozbawiając nas wszystkich oszczędności. Jak usunąć grzyb w pralce octem?

 1. Zaopatrz się w ścierkę i wymocz ją w occie.
 2. Przetrzyj zagrzybione miejsca ścierką, a następnie wlej 0,5L octu do pojemnika na płyn.
 3. Ustaw tzw. puste pranie z maksymalną temperaturą.
 4. Po zakończeniu prania, wlej do pralki wybielacz i ponownie puść „puste pranie”.
 5. Na sam koniec, włącz następny cykl, tym razem nie dolewaj niczego.
 6. Po wszystkich trzech cyklach prania dokładnie wyczyść wnętrze pralki. Pamiętaj, aby nie pominąć gumowego kołnierza pralki.
 7. Czyszczenie grzyba w pralce powtarzaj średnio co 2-3 miesiące.

Środki chemiczne na pleśń w pralce

W walce z grzybem w pralce przydatny okaże się również zwykły Domestos. Załóż gumowe rękawiczki, aby środek nie zniszczył Twojej skóry, a następnie postępuj według instrukcji na opakowaniu. Usunięcie grzyba w pralce Domestosem zwykle sprowadza się do nasączenia ścierki lub gąbki środkiem, a następnie przetarciem nią miejsc z pleśnią. Resztki Domestosu w pralce usuń za pomocą wilgotnej gąbki lub szmatki.

Środki grzybobójcze – Czy warto?

Krótka odpowiedź – oczywiście, że tak. Środki grzybobójcze to świetna alternatywa dla domowych sposobów na grzyb w pralce. Pomogą zarówno w walce z pleśnią, jak i bakteriami. Jeśli cenisz sobie najnowszą technologię, możesz również skorzystać z ozonatora. Wytwarzany przez urządzenie ozon skutecznie usunie nawet najlepiej schowaną pleśń. Pamiętaj natomiast, że po procesie usuwaniu grzyba z pralki należy dokładnie przemyć ją wodą.

Grzyb w pralce – Jak się przed nim ustrzec?

Mimo, że usuwanie grzyba nie jest najtrudniejszym zadaniem, to większość z nas pragnęłaby nigdy się z nim nie spotkać. Na całe szczęście, zapobieganie pleśni w pralce nie jest, aż tak trudne. Jakie działania profilaktyczne warto zastosować?

 • Po każdym praniu wysuszaj gumowy kołnierz pralki. To właśnie on najczęściej pada ofiarą pleśni.
 • Pamiętaj o regularnym czyszczeniu dozownika na detergenty.
 • Po skończonym praniu nie zwlekaj z wyciąganiem prania. Wilgotne ubrania sprzyjają szybkiemu powstawaniu grzyba w pralce.
 • Staraj się co najmniej raz w miesiącu puszczać tzw. „puste pranie”.
 • Po zakończonym praniu nigdy nie zamykaj drzwiczek pralki.

Jak widzisz, skuteczna i prosta profilaktyka może uchronić Cię przed koniecznością żmudnego usuwania grzyba w pralce. Jeśli natomiast nie wiesz, czy jesteś w stanie kontrolować się na tyle, aby jej zapobiec – skontaktuj się z fachowcami od naprawy pralek Amica, Samsung, Whirlpool oraz Bosch. Powodzenia!

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa pralek, Serwis AGD